„Babiš a Zeman nás dostali na seznam největších nepřátel Ruska. Majstrštyk!“ Novináři se baví

14.05.2021 22:21

USA a Česko se dostaly na aktuální seznam nepřátelských zemí Ruské federace. Její vláda jej schválila dnes. Kromě těchto dvou zemí na seznamu žádné další nejsou. České Ministerstvo zahraničních věcí v reakci na tento seznam uvedlo, že rozhodnutí Ruska a jeho dopady analyzuje. Píše to server Novinky.cz. „Uznejte, kdo by od Zemana s Babišem čekal, že nás dostanou až seznam největších nepřátel Ruska,“ rýpnul si v té souvislosti do prezidenta a premiéra komentátor Jindřich Šídlo.

„Babiš a Zeman nás dostali na seznam největších nepřátel Ruska. Majstrštyk!“ Novináři se baví
Foto: Repro ČT24
Popisek: Šéfreportér SeznamZpráv Jindřich Šídlo
reklama

Ruská vláda tento seznam sestavila na základě prezidentského dekretu „O aplikaci protiopatření na nepřátelské akce jiných států“, jenž hlava státu Vladimir Putin podepsala 23. dubna tohoto roku. Tento dekret reagoval na sérii vyhošťování diplomatů z Česka, USA i Polska.

Na seznam nepřátelských zemí se však dostaly jen USA a Česko, píše server iDnes.cz. S Českem je Rusko „na nože“ kvůli vrbětické kauze a obvinění dvou ruských tajných agentů, že by měli stát za útokem na muniční sklady. Následně si obě země – Česko i Rusko – vzájemně vyhostily desítky diplomatů a dalších zaměstnanců svých ambasád. 

Spor mezi Ruskem a USA panuje delší dobu. Spojené státy zavedly proti Rusku nové sankce a zároveň vyhostily diplomaty pracující na ruském velvyslanectví ve Washingtonu. Důvod? Údajné ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb.

Anketa

Je Vladimir Putin nebezpečím pro Českou republiku?

5%
94%
hlasovalo: 36016 lidí
Česká republika v reakci na seznam uvedla, že jde o další krok k eskalaci vztahů s ČR i EU.  „Považujeme tento postup Ruské federace za další krok k eskalaci vztahů nejen s ČR, ale i EU jako takovou a jejími spojenci,“ nechala se slyšet česká diplomacie a zároveň připomněla to, že krok Ruska je v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. Ruský kabinet totiž stanovil USA i Česku, kolik ruských zaměstnanců mohou zaměstnat. V Česku tak bude moci být v rámci diplomatické mise jen 19 pracovníků.

„Je nám líto, že Rusko volí cestu konfrontace k vlastní škodě, neboť takovéto opatření bude mít nepřímo vliv i na případný rozvoj kontaktů mezi obyčejnými občany, pro turismus či rozvoj obchodních vztahů,“ dodalo, jak uvádí server Novinky.cz, ministerstvo.

„Že nás označili za nepřátelskou zemi? To slyším od vás poprvé, my skládáme dřevo... no, tak jsme v dobré společnosti. A syn mi tady radí, že když se budou chtít hojit na našich firmách, tak jim může náš stát poskytnout individuální pomoc. Komentáře ze zahrady,“ okomentoval to – společně s fotografií – starosta Prahy 6, kde se nachází ruské velvyslanectví, Ondřej Kolář.

Že nás označili za nepřátelskou zemi? To slyším od vás poprvé, my skládáme dřevo... no, tak jsme v dobré společnosti. A syn mi tady radí, že když se budou chtít hojit na našich firmách, tak jim může náš stát poskytnout individuální pomoc. Komentáře ze zahrady ??? pic.twitter.com/OF8cbo7nsw

— Ondřej Kolář (@OndrejKolar6) May 14, 2021

„Ale uznejte, kdo by od Zemana s Babišem čekal, že nás dostanou až seznam největších nepřátel Ruska,“ poznamenal ke kroku Putina komentátor Seznam Zpráv Jindřich Šídlo. Na jeho slova zareagoval i novinář Jiří Hošek. „Majstrštyk,“ napsal.

Majstrštyk! https://t.co/w9joexOJX9

— Jiří Hošek (@hosekj) May 14, 2021

Jejich slova pak okomentoval i komentátor Jan Lipold. „Jen běžné hecování před MS v hokeji,“ uvedl.

Jen běžné hecování před MS v hokeji.

— Jan Lipold (@jan_lipold) May 14, 2021

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dobrovolníci STAN rozdávali na vesnicích noviny. Potili se, smáli. Humor zmizel, když slyšeli reakce lidí. Tohle nevypadá dobře, to vážně smrdí prů*erem

4:43 Dobrovolníci STAN rozdávali na vesnicích noviny. Potili se, smáli. Humor zmizel, když slyšeli reakce lidí. Tohle nevypadá dobře, to vážně smrdí prů*erem

Ačkoli se všechny české výzkumné agentury shodnou na tom, že koalice STAN a Pirátů je budoucím vítěz…