„Bakala, vrchní tunelář!“ Kauza OKD graduje: Orgán uzavřel šetření

08.10.2019 8:27

Členové sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD dnes představí výsledky svého zkoumání. Ve hře je podání tří až čtyř trestních oznámení. Na sněmovním webu by navíc měla být zveřejněna kompletní závěrečná zpráva komise. Podle serveru Info.cz sněmovní komise naznačuje, že tunelování OKD od začátku řídil uhlobaron Zdeněk Bakala.

„Bakala, vrchní tunelář!“ Kauza OKD graduje: Orgán uzavřel šetření
Foto: OKD
Popisek: OKD

„Dokument čítající i s přílohou něco přes padesát stran detailně popisuje řetězec vysloveně špatných, v některých případech možná kriminálních činů, jejichž cíl byl jediný: Co nejrychleji prodat OKD Zdeňku Bakalovi, který společnost postupně vytuneloval. Je to truchlivé čtení o tom, jak několik českých vlád nezabránilo naprosté likvidaci jednoho z největších podniků v zemi. Nepřekvapí tedy, že se sněmovní vyšetřovací komise rozhodla na základě svých zjištění podat několik podnětů a trestních oznámení,“ píše Vratislav Dostál na serveru Info.cz.

V souvislosti s trestními oznámeními se už objevila jména někdejších členů vlády za ČSSD, Bohuslava Sobotky a Milana Urbana, kteří byli u prodeje menšinového státního podílu černouhelné firmy v roce 2004. Sobotka už dříve vzkázal, že má čisté svědomí, možné trestní oznámení pokládá za politicky motivované. Trestní oznámení by mohlo mířit podle informací serveru seznamzprávy.cz i na někdejšího ministra z 90. let minulého století, nynějšího prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého.

Členové komise zkoumali vedle prodeje minoritního státního podílu OKD také například snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem 20měsíčního šetření bylo také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD v roce 2016. Akcie nástupnické společnosti tehdy převzala státem vlastněná firma Prisko.

Součástí OKD tehdy již nebyly desetitisíce hornických bytů. Za nové majitele bytového fondu vystupovala mezinárodní společnost Round Hill Capital, která sídlí v Londýně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bomba: Xaver vypustil utajované VIDEO semináře o financování ČT. Trapné ticho, výmluvy, chybějící sumy

7:55 Bomba: Xaver vypustil utajované VIDEO semináře o financování ČT. Trapné ticho, výmluvy, chybějící sumy

Moderátor internetové televize XTV Luboš Xaver Veselý, který se před nedávnem rozhodl zaměřit na hos…