Informací serveru listu The Guardian o tom, že studenti Městské univerzity v Londýně, vysoké školy s jedním z nejprestižnějších žurnalistických oborů v zemi, chtějí zakázat bulvární deníky, začíná Petr Žantovský svůj pravidelný přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne. „Velice mě udivilo, že ve Velké Británii, která byla vždy etalon všeobecné demokratické tolerance, vychovávají studenty na vysokých školách k něčemu takovému. Samozřejmě že ne všechny, někteří se od toho distancovali, nicméně už sama ta skutečnost, že taková iniciativa může vzejít z vysokých škol, je velmi drsná. V prohlášení s názvem ‚Proti fašismu a sociálnímu oddělování v britských médiích‘ studenti tvrdí, že deníky Sun, Express, Daily Mail a další zveřejňují islamofobní články a jsou pro sociální oddělování,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
Sám má však se zmíněnými listy jinou zkušenost. „Když do Anglie jedu, tak se snažím s těmi novinami seznámit i na vlastní kůži. Musím říct, že to jsou docela pitomé bulvární tabloidy jako všechny tabloidy na světě, ale opravdu jsem si nepovšiml, že by v nich byla znát nějaká tendence k sociálnímu oddělování. To už je takový předstupeň rasismu a jako by to vyjadřovalo názor, že by se měli lidé jiných, řekněme, ras nebo etnických původů vyčleňovat ze společnosti. To ale, prosím pěkně, ve Velké Británii nikdy nebyla pravda. Tam byl veliký přísun přistěhovalců z Pákistánu, z Indie a z různých podobných zemí dávno před jakoukoli migrační krizí v osmdesátých letech, ale ti lidé jsou normálně začleněni do společnosti,“ upozorňuje mediální odborník.
Celoevropsky se atmosféra proměňuje ve velmi netolerantní
Koneckonců to dokládá i fakt, že Londýn má muslimského starostu Sadiqa Khana. „Takže všechny tyhle fráze jsou podle mého názoru zase jenom určitou další kapkou do takového celospolečenského mlýna, aby se na to pak mohlo poukázat a říkat: ‚Podívejte se, vždyť i britští studenti univerzity říkají, že ten a ten typ médií je islamofobní, je škodlivý, je nějaký a žádají jeho zakázání.‘ A velmi silně to vypadá jako předstupeň nějakého dalšího restriktivního působení někoho vůči něčemu. Nevím, do jaké míry to má, nebo nemá podporu zrovna toho londýnského starosty, to z toho prohlášení není zřejmé. Ale fakt je ten, že to je politikum, které může nějak zapůsobit, a to, myslím, velmi neblaze,“ obává se Petr Žantovský.
Především proto, že se celoevropsky proměňuje atmosféra ve velmi netolerantní. „Ale ne vůči sociálně odděleným nebo migrantům, ale vůči lidem, kteří byli vždy tolerantní a vždy byli pramenem tolerance. Seděl jsem včera na ‚Kulaťáku‘ v Dejvicích a přímo na tom náměstí se koná nějaká výstavka ze života a díla Václava Havla. A je na ní jeden citát, který bych si dovolil parafrázovat. On říkal, že na demokracii je obtížné to, že ti, kteří ji upřímně cítí a respektují, mají velmi svázané ruce v tom, co činí. Zatímco ti, kterým je úplně ukradená, těmito slovy to neřekl, ale v zásadě to tak vyznívá, že ti, kteří ji ignorují, tak si mohou dovolit absolutně všechno. To je veliká pravda, která navzdory tomu, že ji řekl Havel v jiném kontextu, platí o dnešním světě o to více. A to je velmi neblahé,“ myslí si mediální analytik.
Nestačí mít svobodu, ale důležité je přát ji i tomu druhému
Ani druhé dnešní téma nevzbuzuje z pohledu svobody projevu v médiích příliš mnoho optimismu. „Vyděsilo mě, že ústavně-právním výborem Senátu prošel Pelikánův návrh protiteroristického zákona a dokonce ho ten výbor doporučil jednomyslně. Proti tomu zákonu se nějak radikálně vymezil veřejně ze senátorů pouze Jaroslav Kubera, který je znám tím, že je jedním z mála nositelů původního ducha ODS. To znamená ducha svobody, svobodomyslnosti, tolerance a přejícnosti svobody. To je něco velmi důležitého, protože nestačí mít svobodu, ale důležité je přát ji i tomu druhému. A to podle Kubery zcela zjevně tenhle návrh zákona porušuje, a proto veřejně prohlašuje, že ho nepodpoří,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník