„Budou kopat a řvát“. Podle Trumpova ministra se Evropané podvolí

07.04.2025 13:59 | Monitoring

Donald Trump se v pátek postaral o pozdvižení, když zveřejnil tabulku cel uvalených na země podle toho, jaký mají s USA obchodní deficit. Toto opatření pak u moderátora Tuckera Carlsona vysvětloval Trumpův ministr financí Scott Bessent. Uvedl, že Trump se snaží napravit americký systém, aby se do USA vrátila výroba a průmysl. A aby nevyhrávala jen Wall Street.

„Budou kopat a řvát“. Podle Trumpova ministra se Evropané podvolí
Foto: Repro X
Popisek: Americký ministr financí, Scott Bessent

Jak Tucker i ministr Bessent připomenuli, Trump o clech mluvil již před 40 lety, když byl pouze celebritou. Ministr ještě dodal, že to povede k transformaci americké ekonomiky a bude to změna i pro americké zaměstanance. Postupovat se prý bude podle kombinace starých i nových receptů, v tomto ohledu připomenul, že první prezident, který uvalil cla, byl Alexander Hamilton, tedy jeden z otců zakladatelů.

„Použil cla pro financování nového státu a na ochranu amerického průmyslu,“ uvedl a dodal, že Trump používá cla jako prostředek pro vyjednávání. Připomínal také, že všichni vzpomínají na Reagana idylicky, ale ve skutečnosti byl jeho začátek drsný, jeden zemědělec dokonce přišel se zbraní zabít Paula Volckera, ředitele FEDu, protože zvedl úrokové míry. Ale Reagan pak s přehledem vyhrál v roce 1984.

Bessent také prohlásil, že celá léta byla ničena střední třída a americký dělník ekonomicky „dostával přes hubu“. A Trump slíbil dělníkům, že se jejich starý životní styl může vrátit. USA se podle něho nikdy nevzpamatovaly z tzv. čínského šoku, tedy z toho, že se z Číny stala exportní velmoc. A zatímco na východním a západním pobřeží se lidem dařilo, ve vnitrozemí USA docházelo k úpadku. „Několik našich zahraničních partnerů, včetně několika spojenců, nebyli dobrými partnery. Pokud jsou cla tak špatná, tak proč je mají?“ ptal se. „A pokud to americký spotřebitel všechno zaplatí, tak proč se o to starají?“ zeptal se ještě.

Ministr uvedl, že USA se budou reindustrializovat a že v současnosti jsou příliš závislé na finančnictví. „Přestali jsme spoustu věcí vyrábět včetně věcí důležitých pro národní bezpečnost,“ sdělil s tím, že už za covidu se ukázalo, že globální logistický řetěz není strategicky zabezpečený. „Nevyrábíme si léky, nevyrábíme si své polovodiče, nevyrábíme už ani vlastní lodě,“ jmenoval. A prohlásil, že Wall Streetu se může nadále dařit, ale teď je na řadě „obyčejná ulice“. Zmínil také, že zvýšená cena za zboží se rozloží, jak se stalo už když byl Donald Trump u moci poprvé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Potrat jako ideologie. A rodí se nejméně dětí v historii. Snad konečně začneme pomáhat, věří lidé z rozehnaného pochodu

19:56 Potrat jako ideologie. A rodí se nejméně dětí v historii. Snad konečně začneme pomáhat, věří lidé z rozehnaného pochodu

„Věřím, že letošní Pochod pro život může prolomit neplodné ideologické výkřiky a konečně otevřít deb…