"Budu jako obvykle trochu provokativní." Zeman promluvil v Jazzové sekci. Přišel i Babiš

13.09.2016 19:27

Jazzová sekce opět po čase hostila prezidenta Miloše Zemana, který tam v úterý zavítal na představení knihy o francouzském prezidentovi Francoisi Mitterrandovi. „Bezesporu byl velkou osobností a dal své zemi tvář, která v paměti Francie nadále zůstává,“ řekl na setkání Zeman. Křtu knihy se zúčastnil i první vicepremiér Andrej Babiš, který po celou dobu čile a v dobrém rozmaru konverzoval s účastníky akce.

"Budu jako obvykle trochu provokativní." Zeman promluvil v Jazzové sekci. Přišel i Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdravice s Milošem Zemanem
reklama

„Toto je nejen slavnost Francoise Mitterranda, toto je především slavnost tvoje (autora knihy Milana Syručka – pozn. red.). Za pár dnů přijedeš do Lán v doprovodu Michaila Gorbačova a mám takový pocit, že jsi neplacený, ale o to užitečnější velvyslanec České republiky v kontaktu s výraznými ať už živými nebo zemřelými osobnostmi světové politiky,“ uvedl prezident Zeman směrem k autorovi knihy Milanu Syručkovi.

Hlava státu v krátké řeči vyzdvihla především státnické kvality jednoho z nejslavnějších prezidentů Francie, který má už více než rok před sídlem Jazzové sekce sochu. Její vznik inicioval a v rekordně krátké době realizoval Karel Srp.

„Chtěl bych pozdravit Karla Srpa, svého dlouholetého přítele z Jazzové sekce a všechny z vás, kteří jste dnes přišli. Co říct? Budu jako obvykle trochu provokativní. My někdy rámujeme politické osobnosti do klišé jejich stranické příslušnosti. Francois Mitterrand byl socialista. Ale byla to především výrazná osobnost, která překračovala i hranice socialistické strany. Příslušnost k jakékoli straně ještě samu osobnost nevytváří. Možná je to živná půda pro růst takové osobnosti, ale nic víc,“ uvedl Zeman.

Francouzská ambasáda v Praze by podle Zemana měla mít na jedné straně sochu Charlese de Gaulla a na druhé straně sochu Francoise Mitterranda. „Někdy se v tom stranickém zaujetí snažíme zadupat do země ty, kdo byli na opačné straně barikády. Přitom pro nás je daleko důležitější, zda to byla nebo nebyla skutečná a velká osobnost. Francois Mitterrand bezesporu velkou osobností byl. Dal Francii tvář a tato tvář v paměti Francie i nadále zůstává,“ nepochybuje prezident.

„Závěrem nesmím zapomenout na to, že když byl Mitterrand na návštěvě v komunistickém Československu, nechal půl hodiny čekat Gustáva Husáka, aby se setkal s disidenty. Zde je jediný přítomný pamětník Karel Srp,“ dodal Miloš Zeman.

Představení knihy se kromě prezidenta Zemana zúčastnil také ministr financí a první vicepremiér Andrej Babiš (ANO), který prakticky po celou dobu konání akce neformálně mluvil s hosty a fotil se s nimi. „Rád tě vidím, Andreji. A pořád ty fousy,“ pozdravil Babiše prezident s narážkou na novou image ministra financí. Dorazil také francouzský velvyslanec v Praze Jean-Pierre Asvazadourian a ministr zahraničních věcí Francie z dob Mitterrandovy éry Hubert Védrine.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…