„Bukvice, táhněte. Buzeranti do pr...“ Průvod Prague Pride narazil na krajní pravici a bylo velmi dusno

12.08.2017 16:01

REPORTÁŽ „Věčné peklo je tvým osudem, bojte se Boha a vzdejte mu čest!“ S transparenty tohoto znění přivítali účastníky pochodu Prague Pride odpůrci této „duhové řeky". Nechyběli ani krajní nacionalisté z Národní obrody, proti kterým zasahovali policejní těžkooděnci. Lidí, kteří chtěli příslušníky sexuálních menšin podpořit, bylo ale mnohem víc než odpůrců. Na průvod se přišly podívat také muslimky z Dubaje. Co si o něm myslely?

„Bukvice, táhněte. Buzeranti do pr...“ Průvod Prague Pride narazil na krajní pravici a bylo velmi dusno
Foto: Vít Hassan
Popisek: Na duhovém průvodu Prahou v rámci festivalu Prague Pride došlo ke střetu s jeho odpůrci

Prahou dnes odpoledne prošel „pochod hrdosti“ leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů a intersexuálů Prague Pride. Účastníci vyšli z Václavského náměstí krátce po poledni a plánovali, že dojdou až na Letnou. U sochy sv. Václava se účastníci pochodu začali scházet už před půl dvanáctou.

A hned narazili na několik odpůrců. Patrona země české chránilo před Sodomou a Gomorou osm aktivistů s transparenty v rukou. Drželi nápisy jako „Věčné peklo je tvým osudem, čiň pokání!“, „Evropa patří Kristovi“ nebo „Homosexuální kult smrti“. Mezi aktivisty s transparenty postávali také jeden kněz a jeptiška. Z asi tří set mladých lidí, kteří se okolo půl dvanácté na Václavském náměstí sešli, se někteří pokoušeli s odpůrci diskutovat, případně se bavili mezi sebou a těšili se na to, co přijde.

Chceš pusinku?

Krátce po poledni se počet účastníků pochodu Prague Pride přiblížil tisícovce. A to stále nebyl konec. Přicházeli další a další lidé. Mezi nimi i někteří odpůrci sexuálních menšin. Nechyběl např. muž oblečený v maskáčích s transparentem „Bojte se Boha a vzdejte mu čest“. Když se s ním mladí lidé pokoušeli diskutovat, byl poměrně nekompromisní. „Nepokoušejte se tu zvrácenost nazývat láskou,“ obracel se na účastníky pochodu aktivista. Připomínal jim také, že sexuální vztah osob stejného pohlaví je odsouzen i v Bibli. Již tam se píše, že Bůh ztrestal tato města ohněm a sírou za hříchy jejich obyvatel.

O půl jedné už počet účastník pochodu narostl ke dvěma tisícům. A atmosféra houstla, protože přibývalo i odpůrců. Mladí lidé se s nimi nadále pokoušeli diskutovat, ale neslavili příliš mnoho úspěchů. „Udělali byste líp, kdybyste zalezli zpátky na záchodky a dělali to tam... Jako dřív,“ sdělil jim další z občanů, který s pochodem nesouhlasil.

Anketa

Organizátoři Prague Pride vyžadují od majoritní společnosti respekt k LGBT komunitě. Co vy na to?

hlasovalo: 7442 lidí

K tomuto muži se v jednu chvíli přitočil transsexuál s růžovými vlasy a mile se odpůrce pochodu zeptal „chceš pusinku?“ Muž se k transsexuálovi obrátil a odmítl. „Ještě bych chytil nějakou nemoc,“ ohradil se. Ale transsexuál se nedal odbýt. „Chytil bys nemoc s názvem láska, vole,“ pokračoval ve slovní výměně.

V tu chvíli se ale účastníci pochodu Prague Pride pomalu vydali na cestu z Václavského náměstí na Letnou, takže se rozmluva přerušila. Hodinky ukazovaly 12:40. V čele průvodu lidé nesli čtyři vlajky – vlajku LGBT komunity, romskou vlajku, českou vlajku a vlajku Evropské unie. Celý průvod vedl senátor Jiří Dienstbier. Jak průvod pomalu odcházel z Václavského náměstní, bobtnal do opravdu velkých rozměrů. Přidali se k němu tisíce lidí.

„Vyrážíme, máváme, vlaječky hezky pořádně nahoru. A taky křičíme,“ vyzývají se smíchem organizátoři průvodu. A lidé poctivě mávají duhovými vlajkami a křičí. Prošli kolem sochy, pomalu pochodovali k Můstku a odtud zatočili do ulice Na Příkopě. V průvodu kráčeli LGBT věřící, transsexxuálové, homosexuálové i heterosexuálové, kteří chtěli příslušníky sexuálních menšin zkrátka jen podpořit.

Akce se stala magnetem také pro muslimky, které se na průvod přišly podívat. Co si o takové akci myslely? Taková akce je prý pro ně něco fascinujícího. „Průvod je OK,“ vyjádřila svůj názor žena, která do Prahy přijela z Dubaje.

Bukvice, táhněte! Průvodu se postavili krajní nacionalisté a začalo jít do tuhého

V jednu chvíli ale začalo jít do tuhého. Když průvod Prage Pride před druhou hodinou odpoledne kráčel poblíž ulice Kozí, o slovo se přihlásil výkvět krajní pravice. Radikálové se s účastníky Prague Pride chtěli setkat. Skupinu vedl Pavel Matějný z Národní obrody. Matějný je toho času v podmínce. Nechyběla ani Lucie Hašková, známá z protiislámských demonstrací. Situaci monitorovala policie. Krajním nacionalistům bylo řečeno, že smějí zůstat na místě jen v případě, že zachovají klid. Jenže netrvalo dlouho a klid byl tentam.

Asi čtyřicet nacionalistů slovně napadalo účastníky pochodu. Došlo k opravdu ostrým slovním přestřelkám. „Bukvice, táhněte, buzeranti do prdele!“ řvali radikálové, kteří na účastníky průvodu také házeli vajíčka. Do toho se ozývaly další výkřiky jako „zmrdi buzerantský“, „úchylové“ a tak podobně.

Někteří z účastníků průvodu radikály tak trochu dráždili. Posílali jim třeba růžové balónky s nápisem , které na příslušníky Národní obrody působily jako červený hadr na býka. Došlo to dokonce tak daleko, že k radikálům přes policisty proklouzl dredatý antifašista, který se rozhodl, že ukořistí prapor radikální organizace Za naši kulturu a bezpečnou zem. Lucie Hašková se snažila prapor radikálního uskupení bránit a nastala mela. Do té se zapojil i další radikál Petr Semerák.

 

 

K Semerákovi se chtěli přidat i další nacionalisté, ale pohled na policejní těžkooděnce je odradil. Boj o vlajku se tak omezil jen na účastníka Prague Pride s dredy na straně jedné a Semeráka s Haškovou na straně druhé.

Celou situaci vyřešili až policejní těžkooděnci, kteří aktivisty zklidnili. Semerák se ocitl na zemi s rukama zkroucenýma za zády a policie mu dala jasně najevo, že něco podobného nebudou tolerovat. Petr Semerák byl nakonec zadržen. Fotoreportér serveru ParlamentníListy.cz nebezpečné chvíle stačil zdokumentovat. Kdyby nebyli na místě policisté, bůhví, jak by to dopadlo. Antikonfliktní tým a policisté však odvedli dobrou práci a obě strany dokázali zklidnit.

Průvod Prague Pride tak ve tři hodiny odpoledne dorazil na Letnou a tam akce pokračovala dalším programem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Vít Hassan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Studená sprcha pro Kmentu. Kniha o Babišovi už nezajímá. Líp se prodává i první díl klavírní školy

6:16 Studená sprcha pro Kmentu. Kniha o Babišovi už nezajímá. Líp se prodává i první díl klavírní školy

Babišovo Palermo mapuje politický život Andreje Babiše v letech 2014 až 2021. Přináší souhrn skutečn…