Shellenberger upozorňuje na kuriózní moment, kdy v pořadu CBS Late Night proběhla krátká a výstižná debata moderátora Stephena Colberta a reportérky CNN Kaitlin Collinsové. Colbert přesvědčeně uvedl, že CNN je objektivní a informuje o zprávách tak, jak jsou. Následoval ale hlasitý smích publika, což oba dva naprosto vyvedlo z míry.
„To je pravda, to měla být vtipná hláška?“ byla překvapená Collinsová. „Neměla, ale asi je,“ reagoval Colbert a raději změnil téma. Právě na tomto jednoduchém příkladu Shellenberger ilustruje, jak i lidé sledující mainstreamová média vlastně už moc nevěří jejich objektivnosti.
„Úžasné na tom nebylo to, že se všichni smáli. Vždyť jen 32 % veřejnosti věří médiím, že jsou objektivní. Úžasné bylo to, že Colbert skutečně zřejmě věří, že CNN je objektivní,“ podivil se Shellenberger. „Vždyť jen 7 % veřejnosti loni agentuře Gallup řeklo, že médiím velmi důvěřuje, zatímco 38 % tvrdí, že jim nedůvěřuje vůbec,“ upozorňuje novinář.
„A přesto si Colbert nejenže myslí, že CNN je objektivní, ale zřejmě si myslel, že s ním jeho publikum bude souhlasit. Svědčí o tom, jak byl překvapen a jak nepříjemné to bylo, což ho vedlo k rychlé změně tématu. Smích publika zjevně Colberta vyvedl z míry. Smích v něm možná vyvolal určitý druh kognitivní disonance, což je úzkost ze zjištění, že realita je úplně jiná, než jak si ji představujete,“ přemýšlí Shellenberger.
Přitom právě lidi jako moderátor Colbert jsou podle Shellenbergera vlastně ještě vlivnější než většina reportérů. „Možná si myslíte, že na tom nezáleží. Colbert je moderátor večerní talk show, ne reportér. A každý už ví, že mediální elity, které tvoří nejvlivnější část vládnoucí třídy každé západní společnosti, žijí v bublině. Ale Colbert je vlastně mnohem vlivnější než většina reportérů. A přestože všichni možná vědí, že elity žijí v bublině, je zarážející sledovat, jak tuto skutečnost objevují v celostátní televizi,“ komentuje Shellenberger zmíněný rozhovor na CBS.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Biden , cenzura , média , USA , objektivita , Trump , Harrisová , Shellenberger
autor: Jakub Makarovič
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 7 | 0
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim