Vychází přitom z příkladu tzv. velikonočního příměří, které ohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Jednostranné příměří mělo začít v sobotu od 18:00 moskevského času a trvat do nedělní půlnoci. Důvod? Může jít o propagandu, politický tah nebo výsledek mezinárodního tlaku – ale, jak píše Šik, první lidská reakce by měla být jednoduchá: hlavně že si kluci na frontě alespoň na pár hodin odpočinou.
Jenže právě tato „lidskost“ se v českém veřejnoprávním zpravodajství zcela ztrácí. Šik upozorňuje, že když toto přišlo od Putina, je to okamžitě a automaticky vnímáno jako špatné – bez ohledu na to, co to reálně znamená pro lidi přímo ve válce. Připouštět, že by „něco od Putina“ mohlo mít i pozitivní dopad, je z hlediska mediálního obrazu prostě nepřípustné.
V textu pak Šik cituje, jak Česká televize informovala o vývoji na frontě: Zelenskyj oznámil, že Ukrajina čelila masivnímu dronovému útoku právě během oznámeného příměří – jenže podle Šika ČT účelově vynechala, že Zelenskyj mluvil o době, kdy se příměří ještě ani nezačalo oficiálně počítat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská