„Cenzor“ Klíma končí. Ozval se velký oddech

15.02.2023 15:55 | Ze sítí

Ve funkci vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací končí po necelém roce Michal Klíma. Pozice vytvořená loni v březnu zanikne a agenda boje proti vlivu cizí moci připadne ode dneška poradci pro národní bezpečnost Tomáši Pojarovi. „Tak to pozice vrchního cenzora zase tak dlouho nepřežila. Já myslím, že s dezinformací mají bojovat seriózní média a to, co je za hranou zákona, nechť si řeší policie,“ poznamenal následně například jeden z uživatelů Twitteru.

„Cenzor“ Klíma končí. Ozval se velký oddech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Klíma, bývalý vládní zmocněnec pro média a dezinformace

Anketa

Chystáte se ke koupi elektromobilu?

1%
97%
hlasovalo: 20109 lidí
V tiskové zprávě o tom dnes informovala vláda, na změnu upozornil Deník N. V minulých dnech vzbudilo posměch jeho vysvětlování, co je dezinformace a jaké nástroje by vláda měla nasadit proti neposlušným webům.

Agendu boje s dezinformacemi má převzít Národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar. „Vláda zrušila pozici a předala problematiku národnímu bezpečnostnímu poradci,“ potvrdil Deníku N samotný Klíma. Ten přišel na Úřad vlády s premiérem Petrem Fialou. Novinář a mediální manažer, mimo jiné spoluzakladatel Unie vydavatelů denního tisku, měl pracovat na boji proti dezinformacím.

V březnu pak byla zřízena pozice vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, podřízeného přímo premiérovi. Měl být koordinátorem celého vládního boje proti dezinformacím.

Fialův kabinet ale právě v této agendě čelil značné kritice. Ať už kvůli výzvám k udávání nebo v posledních týdnech kvůli návrhu nové legislativy, která měla kriminalizovat dezinformace, umožnit vypínání webů a rozdělovat sto padesát milionů korun ročně médiím a neziskovým organizacím. Jen pár hodin před rozhodnutím o zrušení Klímovy pozice premiérovi zaslali otevřený dopis zástupci Unie vydavatelů. Kritizovala Akční plán pro čelení dezinformacím, což byl výstup Klímovy roční činnosti.

Reakce na sociálních sítích na sebe nenechaly dlouho čekat. „Zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma končí. Vypadá to na zatím nejlepší krok ve vládním boji proti dezinformacím,“ poznamenal například jeden z uživatelů.

„Není to zase nějaká vládní dezinformace? :-)“ reagoval také poslanec za hnutí ANO Richard Brabec.

„Tak to pozice vrchního cenzora zase tak dlouho nepřežila. Já myslím, že s dezinformací mají bojovat seriózní média a to, co je za hranou zákona, nechť si řeší policie. Ale dát někomu pár set milionů, aby zajistil potlačení dezinformací, to není úplně srozumitelná cesta,“ píše další uživatel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…