„Cenzurovali mě, umlčovali. Opouštím mainstream!“ Někdejší přední Wollnerova novinářka z ČT vypustila bombu

29.1.2022 11:50 dop.

Role médii je zejména v této době velmi důležitá. Investigativní novinářka a bývalá reportérka České televize Markéta Dobiášová v „1. československé konferenci covid-19“ hovořila na téma „role médií v kritických situacích“. Vymezila se proti mainstreamovým médiím v době epidemie i vůči svým kolegům. „Cenzurovali mě, umlčovali; chci se ještě podívat dětem do očí,“ uvedla. Zároveň oznámila, že se rozhodla mainstream opustit.

„Cenzurovali mě, umlčovali. Opouštím mainstream!“ Někdejší přední Wollnerova novinářka z ČT vypustila bombu
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Praze se sešli vědci, lékaři a právníci k diskuzi nad covidem na 1. První československé konferenci covid-19

„Skrytá moc médii spočívá v tom, že přetvářejí naše chování, jednání a myšlení. Základním prostředkem mediální manipulace je dezinformace. Když už problém nelze ututlat, vyhlásí se do světa doplněný o zcela falešné řešení. Cíl je jasný; pozornost veřejnosti se buď svede jinam, nebo časem vyšumí a zapomene se. Kritika tu není objevováním pravdy a hledáním nápravy, je to jen jakýsi komunikační rituál, řešení problémů už ani neočekáváme,“ zmiňuje Markéta Dobiášová mechanismy, na nichž fungují česká mainstreamová média.

Anketa

Jste pro zvýšení poplatků za ČT?

1%
97%
hlasovalo: 31084 lidí
„Téma covid znamená téměř 100% zájem veřejnosti. Lidé mají také rádi lékaře, vědce, autority, kterým potřebují věřit, cítí se pak víc v bezpečí. A kdo jiný by měl při takové epidemii radit, co dělat, než tito experti. Tyto experty mají velmi ráda i média, informační chaos tu proto začal být velmi rychle,“ pokračuje novinářka s tím, že na začátku se to dalo chápat, protože ke krizi chaos patří.

Horší bylo podle ní pozorovat, jak onen strach nakonec paralyzoval i samotné novináře: „Anebo jen zlenivěli, nevím,“ pokrčila rameny. „Každopádně se čím dál víc přestávali ptát, přestávali zjišťovat, jestli informace, které zprostředkovávají veřejnosti skrze mediálně oblíbené a PR zkušené experty či politiky, nejsou také náhodou dezinformace,“ dodala Dobiášová, která má hojné zkušenosti z redakcí mainstreamových médií v době covidu.

„Redaktoři, novináři jako by přestali hlídat, jestli se sami nestávají součásti manipulací, které – jak v novinářských kruzích víme – slouží vždy ku prospěchu toho, kdo má na manipulacích zájem. Bývají to většinou politici, byznysmeni. Politicko-byznysový marketing je na manipulacích založen, “ upozorňuje.

Na tuto vlnu podle jejích slov bohužel naskočila většina českých médií: „Je to logické, pro většinu médií jsou příjmy z inzerce rozhodující. Veřejnoprávní média jsou zase více závislá na politických stranách. Navzájem se potřebují. Od politiků média potřebují informace, podporu – a politici potřebují média pro své posilování moci. Nahlas se to moc neříká,“ podotýká Dobiášová.

Novináři se opravdovým konfliktům postupně začali vyhýbat a investigativní žurnalistika z médií v podstatě vymizela. „Můžeme sledovat, jak za ohlušujícího ticha mainstreamových redakcí procházela a prochází politikům, vládě minulé i současné vydávání nezákonných opatření, která s řešením epidemie mají pramálo společného,“ konstatuje novinářka.

Můžeme sledovat, jak tato vládní opatření postupně oklešťují lidská práva, jsou v rozporu s právními a demokratickými principy naší společnosti a státu. „S principy, po nichž ještě nedávno většina redakcí a novinářů poměrně hlasitě volala. Dnes bych spočítala na prstech jedné ruky ty, jimž to vadí a nebojí se to říct otevřeně,“ všímá si. A dodává, že média začala řešit, jak se z covidu stal velký byznys.

Na tom se podílí i celá řada jejích kolegů: „Mnozí moji novinářští kolegové sami na sociálních sítích masírují veřejnost, aby ochotně a radostně plnila všechna proticovidová opatření vlády. Co naplat, že jsou nelogická a nefungují. Kdo nejde s námi, jde proti nám,“ říká novinářka s tím, že konstruktivní kritika je dnes nežádoucí a oponentní názory jsou umlčovány.

Svěřila se s tím, že sama zažila cenzuru. „Nikdy by mě nenapadlo, že zažiju cenzuru. Sofistikovanou cenzuru vůči ověřitelným faktům, že se mě někdo bude snažit umlčet a zastavovat tak, aby se fakta k veřejnosti nedostala. Během posledních dvou let se to stalo několikrát. Přátelé a respondenti se mě ptali, zda se nebojím, že jsem odvážná; ale jestli jsem někdy sbírala odvahu, tak až nyní pro tato slova, která ode mne právě posloucháte,“ prohlásila novinářka Dobiášová.

Aby nahlas řekla mediální bublině, v níž má dost kamarádů: „Selhali jste. Selháváte na celé čáře a je mi to líto,“ vzkázala svým novinářským kolegům.

Závěrem oznámila, že prostředí mainstreamových médií změnilo natolik svou tvář, že z něj odchází. „Byla jsem mnoho let jeho součástí, součástí redakcí veřejnoprávních médií. A už v nich být nechci. Je pro mě důležité, abych se svým dětem, svým zdrojům, komukoliv z publika, kterému své informace přináším, mohla dívat do očí a říct: Snažila a snažím se ukazovat realitu celou, poctivě, spravedlivě, padni komu padni,“ uzavřela Markéta Dobiášová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mrtvé děti ve sklepě, zkorumpovaný Biden? „Nevadí, Trump je horší.“ Nenávist dostoupila vrcholu

12:40 Mrtvé děti ve sklepě, zkorumpovaný Biden? „Nevadí, Trump je horší.“ Nenávist dostoupila vrcholu

Spojené státy jsou roztříštěné v mnoha ohledech a jen těžko lze udržet Američany pohromadě, pokud bu…