„Cenzurovali mě, umlčovali. Opouštím mainstream!“ Někdejší přední Wollnerova novinářka z ČT vypustila bombu

29.01.2022 11:50 | Zprávy

Role médii je zejména v této době velmi důležitá. Investigativní novinářka a bývalá reportérka České televize Markéta Dobiášová v „1. československé konferenci covid-19“ hovořila na téma „role médií v kritických situacích“. Vymezila se proti mainstreamovým médiím v době epidemie i vůči svým kolegům. „Cenzurovali mě, umlčovali; chci se ještě podívat dětem do očí,“ uvedla. Zároveň oznámila, že se rozhodla mainstream opustit.

„Cenzurovali mě, umlčovali. Opouštím mainstream!“ Někdejší přední Wollnerova novinářka z ČT vypustila bombu
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Praze se sešli vědci, lékaři a právníci k diskuzi nad covidem na 1. První československé konferenci covid-19

„Skrytá moc médii spočívá v tom, že přetvářejí naše chování, jednání a myšlení. Základním prostředkem mediální manipulace je dezinformace. Když už problém nelze ututlat, vyhlásí se do světa doplněný o zcela falešné řešení. Cíl je jasný; pozornost veřejnosti se buď svede jinam, nebo časem vyšumí a zapomene se. Kritika tu není objevováním pravdy a hledáním nápravy, je to jen jakýsi komunikační rituál, řešení problémů už ani neočekáváme,“ zmiňuje Markéta Dobiášová mechanismy, na nichž fungují česká mainstreamová média.

„Téma covid znamená téměř 100% zájem veřejnosti. Lidé mají také rádi lékaře, vědce, autority, kterým potřebují věřit, cítí se pak víc v bezpečí. A kdo jiný by měl při takové epidemii radit, co dělat, než tito experti. Tyto experty mají velmi ráda i média, informační chaos tu proto začal být velmi rychle,“ pokračuje novinářka s tím, že na začátku se to dalo chápat, protože ke krizi chaos patří.

Horší bylo podle ní pozorovat, jak onen strach nakonec paralyzoval i samotné novináře: „Anebo jen zlenivěli, nevím,“ pokrčila rameny. „Každopádně se čím dál víc přestávali ptát, přestávali zjišťovat, jestli informace, které zprostředkovávají veřejnosti skrze mediálně oblíbené a PR zkušené experty či politiky, nejsou také náhodou dezinformace,“ dodala Dobiášová, která má hojné zkušenosti z redakcí mainstreamových médií v době covidu.

„Redaktoři, novináři jako by přestali hlídat, jestli se sami nestávají součásti manipulací, které – jak v novinářských kruzích víme – slouží vždy ku prospěchu toho, kdo má na manipulacích zájem. Bývají to většinou politici, byznysmeni. Politicko-byznysový marketing je na manipulacích založen, “ upozorňuje.

Na tuto vlnu podle jejích slov bohužel naskočila většina českých médií: „Je to logické, pro většinu médií jsou příjmy z inzerce rozhodující. Veřejnoprávní média jsou zase více závislá na politických stranách. Navzájem se potřebují. Od politiků média potřebují informace, podporu – a politici potřebují média pro své posilování moci. Nahlas se to moc neříká,“ podotýká Dobiášová.

Novináři se opravdovým konfliktům postupně začali vyhýbat a investigativní žurnalistika z médií v podstatě vymizela. „Můžeme sledovat, jak za ohlušujícího ticha mainstreamových redakcí procházela a prochází politikům, vládě minulé i současné vydávání nezákonných opatření, která s řešením epidemie mají pramálo společného,“ konstatuje novinářka.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šichtařová varovala před dopady Green Dealu. Vládní poradce Křeček se posmíval

19:53 Šichtařová varovala před dopady Green Dealu. Vládní poradce Křeček se posmíval

Ekonomka Markéta Šichtařová je podle ekonoma Štěpána Křečka „známá alarmistka“ a její předpovědi jso…