„Češi nehrají v rámci Německa žádnou roli,“ padlo při debatě, kde se řešily vztahy se Saskem

27.01.2017 11:31 | Zprávy

REPORTÁŽ V Německu, hlavně v sousedním Sasku, kolabují plány tamních vlád na rozšíření výuky jazyků sousedních států, tedy i češtiny. A to přesto, že třeba saská ústava výslovně mluví o povinnosti podporovat tyto aktivity. Ze strany 80milionového Německa není snaha ani důvod přiblížit se malé České republice, říká Rüdiger Kubsch, jednatel Euroregionu Labe/Elbe.

„Češi nehrají v rámci Německa žádnou roli,“ padlo při debatě, kde se řešily vztahy se Saskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Kubsch to pronesl na debatě o problémech se zaváděním češtiny do škol v Německu a naopak, která proběhla včera v Ústí nad Labem v rámci výstavy Jazyk. Jednatel společného česko-německého projektu (vzhledem k tomu, co řekl symbolicky pojmenovaného ne Labe/Elbe, ale Elbe/Labe, tedy s upozaděnou češtinou) upozornil zároveň na další nebezpečí prohlubování přeshraniční spolupráce mezi Německem a Českou republikou.

„V poslední době slábne vliv původní, starší generace Sasů, kteří byli výrazně pro rozšiřování a sjednocování Evropy. Nynější druhé, mladší generaci, chybí chuť a motivace přibližovat se českým sousedům,“ upozornil Kubsch na stoupající euroskepticismus i v rámci hlavního tahouna Evropské unie. To může být podle moderátora akce, germanisty Jana Kvapila z ústecké University Jana Evangelisty Purkyně, nebezpečné. „Jen pokud se lidé na obou stranách hranice znají, potkávají a seznamují, mizí oboustranný strach a předsudky,“ míní Kvapil, známý také jako ústecký občanský aktivista.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

15:00 Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

Velkou část Česka v pátek ochromil blackout. Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že vláda situaci řeší…