Česká policie po pádu Nečasovy vlády vyšetřila podle slovenského SME jen část aféry

13.06.2014 11:20

Ze tří vzájemně propojených obvinění v politické aféře v Česku, která loni vedla k pádu tehdejší vlády Petra Nečase, zvládla policie podle slovenského listu Sme jen případ údajného zneužití tajných služeb, jenž směřuje k soudu. Potřebovala k tomu v tak pozorně sledovaném případu téměř rok, což je nešťastné zejména ve srovnání s bombastickým zásahem na úřadu české vlády, kterým celá kauza odstartovala, napsal dnes deník.

 Česká policie po pádu Nečasovy vlády vyšetřila podle slovenského SME jen část aféry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Strakovy akademie
reklama

V kauze čelí žalobě ve věci zneužití armádní tajné služby nynější choť Nečase a někdejší vrchní ředitelka jeho kabinetu Jana Nečasová, dva bývalí šéfové rozvědky a jejich podřízený.

"Případ Jany Nagyové, dnes Nečasové, která položila vládu Petra Nečase, může mít dva velmi špatné konce. Nejhorší by nastal, pokud by soud všechny tři kauzy smetl ze stolu. Druhý nejhorší by byl, pokud by se případ tahal donekonečna. (...) První možnost zatím nenastala, k druhé se to ovšem nebezpečně blíží," míní deník Sme.

Větev s kmotry má nejblíže k vyšumění

Vyšetřování další větve aféry, údajné korupce tří někdejších poslanců, podle listu zase poznamenalo rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR. Ten loni zrušil stíhání trojice někdejších zákonodárců ODS, kteří prý složili poslanecký mandát výměnou za lukrativní posty ve státních firmách. "Důležitá otázka zůstala nedořešena a ve veřejnosti zůstal pocit, že politici jsou nepostižitelní a že stojí nad zákonem," míní deník.

Prvotní a nejdůležitější část kauzy, která se týká politických kmotrů, má podle Sme nejblíže k tomu, aby vyšuměla do prázdna. "Hrozí jí to asi i proto, že jí policie a prokuratura věnovaly nejméně pozornosti. To zase podporuje podezření, že za vypuknutím kauzy mohly být i jiné zájmy, než jen hledání spravedlnosti," poznamenal deník. Dodal, že pokud se většina české politické elity na něčem shodne bez ohledu na stranickou příslušnost a stranické zájmy, tak je to právě konstatování, že existuje úzké propojení podnikání a politiky.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…