„Chtějí je zavraždit,“ demonstrovali komunisté před ukrajinskou ambasádou. Policie na nohou

20.07.2023 16:21 | Reportáž

„Oficiálně prohlašujeme, že Zelenského režim připravuje naši vraždu.“ To napsali ve svém prohlášení bratři Michail a Alexandr Kononovičové. Nedávno se před velvyslanectvím Ukrajiny v Praze konal ohledně toho solidární protest tuzemských komunistů, který vypadal jako přehlídka dvou ragbyových mužstev před zápasem. A policisté byli dost nervózní.

„Chtějí je zavraždit,“ demonstrovali komunisté před ukrajinskou ambasádou. Policie na nohou
Foto: Archiv MK
Popisek: Proti perzekuci svých soudruhů demonstrovali komunisté před velvyslanectvím Ukrajiny v Praze

„Co se chystáte udělat,“ křikl na mě dost roztěkaně policista v plné polní, jen bez helmy. To se mi ještě nikdy nestalo. Z úzké brašny jsem zrovna vytahoval zápisník a pero. „Psát poznámky,“ odvětil jsem. Stalo se před budovami ukrajinského velvyslanectví v Praze. Odehrával se tam protest proti perzekuci komunistů na Ukrajině.

Rudí v pasti

Na začátku července vydali bratři Michail a Alexandr Kononovičové prohlášení. Čelí prý totiž závažným hrozbám smrti ze strany úředních osob. V prohlášení napsali: „My, bratři Kononovičové, ukrajinští komunisté a antifašisté, apelujeme na Světovou federaci demokratické mládeže (WFDY), komunisty, všechny levicově smýšlející lidi a antifašisty Evropy a světa. Oficiálně prohlašujeme, že Zelenského režim připravuje naši vraždu. Režim nás prostřednictvím současného policisty Jevgenije Kravčuka veřejně a opakovaně varoval před blížící se smrtí. Policista psal výzvy k vraždě na Facebook a aktivně šíří naši adresu bydliště, protože ví, že jsme v domácím vězení a nemůžeme nikam jít, takže jsme v pasti.“

Anketa

Vadí vám, když nemůžete za zboží nebo služby zaplatit kartou?

38%
62%
hlasovalo: 41209 lidí
A text pokračuje: „Pouze se svolením úřadů může policista veřejně činit taková prohlášení, aniž by se kohokoli bál. Tímto jsme oficiálně prohlášeni za psance, čímž je jasné, že za naši vraždu nebude nikdo potrestán. To je praxe z 30. let 20. století v nacistickém Německu, kde byli komunisté a antifašisté postaveni mimo zákon. Zelenského režim chce provést demonstrativní popravu. Soudruzi, žádáme vás, abyste vyšli s protestními akcemi na velvyslanectví a konzuláty Ukrajiny, zastoupení Evropské unie, OBSE a dalších úřadů a mezinárodních organizací. Požadujte, aby ukrajinské úřady zabránily zabití antifašistů Kononovičových.“

Komunisté versus policisté

V ulici Charlese de Gaulla v pražské čtvrti Bubeneč stálo už desítky minut před začátkem protestu pět policejních aut. Z nich postupně vystoupili uniformovaní policisté anebo ti v civilu a k nim přišlo odkudsi ještě pár tajných pěšky. Když se dostavili komunisté, mezi nimiž byly známé firmy jako Milan Krajčo, Marta Semelová anebo předsedkyně komise mládeže Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) Petra Prokšanová, policisté se postavili mězi ně a dvě budovy ukrajinského velvyslanectví.

Vypadalo to jako přehlídka dvou ragbyových mančaftů, jen na každé straně stálo tak na dvacet osob. Média skoro žádná. Policisté trochu znervózněli. Nelze se divit. Před ambasádou Ukrajiny v poslední době moc protestů nebylo. Komunisté si udělali hromadné foto a začali spílat ukrajinskému režimu. V okolí domu Kononovičových se podle nich pohybují „fašounské gangy“, takže k jejich napadení může dojít v každou chvíli.

Boj komunistů na Ukrajině za zájmy lidí a proti fašimu je prý velmi nebezpečný, a proto ti ostatní ve světě s nimi musejí být solidární. Prokšanová uvedla další případ toho, že být dnes komunistou na nedalekém východě není vůbec bezpečné. Před pár dny začalo vyšetřování záhadné vraždy šéfa Podněsterské komunistické strany Olega Choržana v Ruskem podporovaném separatistickém regionu Moldavska Podněstří.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

.. už běžte s tou každodenní ukroušskou masáží i Elensskym do brusele., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusečistíčskvrn , 20.07.2023 16:36:13

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

16:25 „Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

„Cizinci ven!“ V Německu se na kulturních akcích znovu ozývají výkřiky, které otřásaly německou spol…