„Cikánku ne.“ Padák kvůli Člověku v tísni: Drsné upozornění. Jde o Romy v Čechách

12.02.2020 8:18

K případu rasismu prodavačky v jablonecké prodejně knihkupectví Kanzelsberger se na svém facebookovém profilu vyjádřila také advokátka Monika Čírtková. Dívka v listopadu napsala na svém twitteru rasistické poznámky o tom, že „normální barva je bílá“ a že jí vadilo „zaučovat v práci cikánku“. Daniel Hůle, pracovník organizace Člověk v tísni, její tweety o víkendu zveřejnil i s jejím jménem a upozornil zaměstnavatele, který následně svoji zaměstnankyni propustil.

„Cikánku ne.“ Padák kvůli Člověku v tísni: Drsné upozornění. Jde o Romy v Čechách
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Člověk v tísni - logo
reklama

„Zachovala se neslučitelně s lidským přístupem, nemůže urážet svoje kolegy,“ řekla již v pondělí k vyhazovu mladé dívky pro iROZHLAS.cz Jana Kmuníčková, vedoucí marketingového oddělení knihkupectví Kanzelsberger. „Nebylo to vyjádření firemního postoje k menšinám,“ řekla redakci Kmuníčková a dodala, že autorka tweetů již ve firmě nepracuje.

Fotogalerie: - Romové v Chánově

Romský festival v Chanově
Romský festival v Chánově
Romský festival v Chánově
Romský festival v Chanově
Romský festival v Chánově
Romský festival v Chánově

Prodavačka prodejny v Jablonci napsala několik rasistických poznámek o svojí nové romské kolegyni. „I procházka po brněnském Cejlu mi byla příjemnější než zaučovat v práci cikánku,“ napsala žena, která vystupovala na Twitteru pod jménem Tereza Bart. „Každý přece ví, že normální barva je bílá,“ dodala v komentářích pod příspěvkem.

Opravdu vám rasismus v @kanzelsberger přijde normální?
Tereza Bartůňková, prodejna Jablonec nad Nisou. pic.twitter.com/1m1AF1mi66

— daniel hule (@DanielHule) February 9, 2020

Příspěvek sdílel Daniel Hůle z Člověka v tísni a označil i profil knihkupectví Kanzelsberger. To Hůlemu bleskově odpovědělo. „Dobrý den, pan Kanzelsberger považuje chování prodavačky za profesně odpudivé a prodavačka už u nás ode dneška nepracuje,“ stálo v odpovědi.

Anketa

Je dobře, že knihkupectví vyhodilo z práce ženu, která napsala protiromské statusy?

3%
97%
hlasovalo: 14592 lidí

Ještě předtím na prodavačku upozornil uživatel sociálních sítí, říkající si Lumpenkavárník. Ten nabádal své přátele, aby všichni informovali knihkupectví „co mají ve slečně za marketingový poklad“. A přidal pohrůžku bojkotem: „Pokud, milé knihkupectví, hodláte tolerovat otevřený rasismus svých zaměstnanců, pak minimálně z mých peněz neuvidíte už ani korunu.“

Když prodavačka přišla o práci, rozlil se sítí sebeuspokojující pocit: „Děkuji knihkupectví. Chápu, že o chování své pracovnice nevěděli, o to víc oceňuji rychlost řešení a signál, že rasistické a urážející chování v dnešní společnosti nelze tolerovat,“ kvitoval rychlost řešení situace Hůle.

Fotogalerie: - Romové proti diskriminaci v Evropě

Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukr...
Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukr...
Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukr...
Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukr...
Protestní pochod: Stop pogromům proti Romům na Ukr...
Protestní pochod 31. července 2018: Stop pogromům ...

Děkuji knihkupectví. Chápu že o chování své pracovnice nevěděli, o to víc oceňuji rychlost řešení a signál, že rasistické a urážející chování v dnešní společnosti nelze tolerovat. https://t.co/CUFlFsewxv

— daniel hule (@DanielHule) February 10, 2020

Anketa

Šli byste se zbraní v ruce bojovat za naši zemi?

29%
27%
hlasovalo: 10032 lidí

Advokátka Monika Čírtková se nyní rozhodla zrekapitulovat děj. „Jakási slečna, zaměstnaná v knihkupectví, zveřejnila na Twitteru fotku žádosti patnáctiletého kluka o brigádu, s posměšným komentářem. Lidé se na ni slétli a hromadně jí nadávali, přičemž používali ty nejvulgárnější nadávky. Kdo si prohlédl její profil, zjistil, že v minulosti publikovala vysloveně rasistické narážky, například o tom, že se jí příčí zaučovat v práci romskou kolegyni. Nějaký aktivní uživatel sociálních sítí považoval za nutné oznámit to jejímu zaměstnavateli,“ shrnuje Čírtková, jež každou větu však také označuje tím, že je to špatně.

„Slečna dostala obratem padáka, resp. byl s ní ukončen pracovní poměr. Není jisté, zda se tak stalo z důvodu publikace interního dokumentu (žádosti o práci), nebo z důvodu rasistických urážek. Není rovněž zřejmé, jakým způsobem byl pracovní poměr ukončen, ale předpokládejme, že se tak stalo nedobrovolně dobrovolnou dohodou, protože okamžité zrušení by zaměstnavatel asi neriskoval,“ dodává Čírtková s tím, že to je sice pochopitelné, ale je to špatně.

Jako špatné vnímá i to, že lidé následně začali hromadně útočit na zaměstnavatele, protože nerespektuje svobodu projevu. Jednotlivým krokům pak podle jejích slov mnohé předcházelo. „Především ta slečna buď měla vlastní špatnou zkušenost s Romy (to je špatně), nebo jí někdo tlumočil svou nepříjemnou zkušenost (pokud ji zažil, je to špatně), nebo bylo její vyjádření výsledkem předsudků (to je rovněž špatně). Špatné zkušenosti většinové populace s Romy bývají navíc výsledkem součtu mnoha faktorů, které bychom mohli komentovat nepřekvapivě slovy, ‚to je špatně‘,“ poznamenala.

„Zároveň bude mít předestřený vývoj nějaké pokračování. Slečna je teď bez práce a nelze čekat, že by ji nastíněný průběh událostí nějak polepšil, spíše může zahořknout a utvrdit se v dosavadních předsudcích. To bude opět špatně. Povšimněme si, že ve vývoji událostí nenastal ani jediný krok, který bychom mohli označit za pozitivní. Některé lze hodnotit s přimhouřenýma očima neutrálně, například postup zaměstnavatele je pochopitelný, protože někoho, kdo zveřejňuje došlou poštu na sociální síti s nevhodnými komentáři, lze jen těžko s důvěrou zaměstnávat. Ale i tady se možná dalo jít jinými cestami. Někdy může být vhodná domluva společně s druhou šancí lepším lékem na různé neduhy než exemplární trest. Ale v tomto případě už je na takové úvahy pozdě,“ dodala.

„Celkově vzato: jakmile se v této spirále nenávisti ocitneme, ať už v kterémkoliv bodě, je něco špatně. Neexistuje v ní kladný stav. Co s tím? Je jedna cesta: nenastupovat do ní,“ uzavřela.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

4:43 „Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

Stačilo pár slov senátora Lásky, aby se věci daly do pohybu. Šlo o jediné: senátor se opřel do minis…