Lehmann na síti X analyzuje důvody, které vedly k ekonomické stagnaci Evropské unie. „Před šestnácti lety se ekonomiky EU a USA pohybovaly na hraně. Dnes je ekonomika USA o 50 % větší než ekonomika celé EU dohromady. HDP USA je nyní 25,5 trilionu dolarů, zatímco HDP EU 16,6 trilionu dolarů. V roce 2008 přitom byly téměř vyrovnané,“ vysvětluje na úvod Lehmann.
„Co se sakra stalo za posledních šestnáct let? Zde je zničující pravda, která stojí za pokračující hospodářskou sebevraždou Evropy. Je to jednoduché: Evropa dala přednost bezpečnosti před růstem. Amerika dala přednost inovacím před regulací. Výsledek? Amerika vytvořila devět společností s hodnotou bilionu dolarů (9/10 nejhodnotnějších společností na světě). Evropa? NULA. Absolutně nic,“ říká a jmenuje americké společnosti jako Meta, Nvidia, Microsoft, Amazon a další.
Problém je ten, že evropské talenty hromadně utíkají. „Vidím, že většina evropských podnikatelů se rozhoduje mezi dvěma cestami. USA, kde jsou vyšší platy (technologická pracovní místa za 350 tisíc dolarů a více). Nebo jihovýchodní Asie kvůli nižším životním nákladům na budování start-upů. Proč? Protože Evropa znemožňuje inovátorům uspět,“ je přesvědčený mladý podnikatel, který se sám prý často potýká s tím, že je jako podnikatel označován za vykořisťovatele a kapitalistu.
„Byl jsem svědkem toho, že na místních setkáních byli zakladatelé technologických firem nazýváni ‚kapitalistickými parazity‘. Mezitím v místech, jako je Silicon Valley a New York, jsou zakladatelé nových firem oslavováni. Risk je odměněn. Neúspěch je považován za vzdělání, ne za ostudu,“ srovnává.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič