„Co se sakra stalo?“ Takto Evropa spáchala ekonomickou sebevraždu

16.11.2024 7:10 | Monitoring

Mladý německý podnikatel v technologickém sektoru Ole Lehmann tvrdí, že Evropa se ekonomicky sama žene do záhuby zejména kvůli přílišným regulacím a neskutečné byrokratické síti. Za posledních patnáct let se ekonomika USA zdvojnásobila oproti Evropské unii, ačkoliv kolem roku 2008 na tom byly oba regiony podobně. „Evropa dala přednost bezpečnosti před růstem. Amerika dala přednost inovacím před regulací,“ má jasno Lehmann.

„Co se sakra stalo?“ Takto Evropa spáchala ekonomickou sebevraždu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Lehmann na síti X analyzuje důvody, které vedly k ekonomické stagnaci Evropské unie. „Před šestnácti lety se ekonomiky EU a USA pohybovaly na hraně. Dnes je ekonomika USA o 50 % větší než ekonomika celé EU dohromady. HDP USA je nyní 25,5 trilionu dolarů, zatímco HDP EU 16,6 trilionu dolarů. V roce 2008 přitom byly téměř vyrovnané,“ vysvětluje na úvod Lehmann.

„Co se sakra stalo za posledních šestnáct let? Zde je zničující pravda, která stojí za pokračující hospodářskou sebevraždou Evropy. Je to jednoduché: Evropa dala přednost bezpečnosti před růstem. Amerika dala přednost inovacím před regulací. Výsledek? Amerika vytvořila devět společností s hodnotou bilionu dolarů (9/10 nejhodnotnějších společností na světě). Evropa? NULA. Absolutně nic,“ říká a jmenuje americké společnosti jako Meta, Nvidia, Microsoft, Amazon a další.

Problém je ten, že evropské talenty hromadně utíkají. „Vidím, že většina evropských podnikatelů se rozhoduje mezi dvěma cestami. USA, kde jsou vyšší platy (technologická pracovní místa za 350 tisíc dolarů a více). Nebo jihovýchodní Asie kvůli nižším životním nákladům na budování start-upů. Proč? Protože Evropa znemožňuje inovátorům uspět,“ je přesvědčený mladý podnikatel, který se sám prý často potýká s tím, že je jako podnikatel označován za vykořisťovatele a kapitalistu.

„Byl jsem svědkem toho, že na místních setkáních byli zakladatelé technologických firem nazýváni ‚kapitalistickými parazity‘. Mezitím v místech, jako je Silicon Valley a New York, jsou zakladatelé nových firem oslavováni. Risk je odměněn. Neúspěch je považován za vzdělání, ne za ostudu,“ srovnává.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Je pro ODS v příštím volebním období přijatelné zvyšovat nám daně?

Politici za STAN totiž opakovaně tvrdí, že bude nutné zvyšovat daně kvůli navýšení peněz na obranu. A já se ptám, zda je jakékoliv další zvýšení, protože daně jste už zvyšovali v tomto období, přijatelné? Nemyslíte, že už takhle jsme na tom mizerně - že je dost velký nepoměř mezi výši platů a tím, c...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

„Evropa dala přednost bezpečnosti před růstem". BLBOST., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastimil Dorotík , 16.11.2024 12:41:10
„Evropa dala přednost bezpečnosti před růstem. Evropa je intenzivně tlačená do války s Ruskem. Evropa upadá ekonomicky a ztrácí tak ekonomickou suverenitu - politickou už dávno ztratila, a je tak kolonií USA. Evropa neroste, ale rapidně upadá, což je zjevně cílem a EU jako instituce pod kuratelou USA se o to "zodpovědně" stará. Evropa je zjevně cíleně a účelově likvidovaná. A činí tak prostřednictvím vlastních lidí, zkorumpovaných vlastizrádců.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

21:21 Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

„Lidé se vydávají za důchodce a přesvědčí úředníka po telefonu, aby poslal peníze někam jinam. Ty jd…