„Došlo na Zemanova slova. Největší nepřítel je koaliční partner.“ Babiš se rozohnil v Jablonci a prozradil své nejhorší poznání z politiky

23. 9. 2017 14:05

REPORTÁŽ „Většině lidí, kteří jsou v politice, nejde o řešení, o to dělat pro lidi. Jim jde hlavně o to, aby tam byli. Aby byli ministři, cestovali a podobně. To je pro mě nejhorší poznání z politiky,“ prozradil Andrej Babiš na besedě v Jablonci. „Jsme jedna z nejméně zadlužených zemí v Evropě. Proto také říkám, že nechceme jít do eurozóny. Je dobře, že máme korunu. Nechť se eurozóna reformuje. Ať řeknou pravdu. Když říkají, že Řecko není bankrot... Je to bankrot. Zbankrotovali čtyřikrát. Odepsali 100 miliard eur,“ upozornil Babiš.

„Došlo na Zemanova slova. Největší nepřítel je koaliční partner.“ Babiš se rozohnil v Jablonci a prozradil své nejhorší poznání z politiky
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Andrej Babiš na besedě v Jablonci nad Nisou.
Do krásně zrekonstruovaného sálu jabloneckého hotelu Praha dorazil v pátek odpoledne Andrej Babiš s kandidáty hnutí ANO do voleb v Libereckém kraji. Podávala se káva a koblihy a Andrej Babiš rozprávěl o své knize O čem sním, když náhodou spím. „Psalo ji 150 lidí dva roky. Inspiroval jsem se v roce 2015, když jsem byl u památníku Tomáše Bati ve Zlíně, nepřekonatelného podnikatelského vzoru. Je to vize České republiky 2035 pro naše děti. Neobjevili jsme Ameriku. Vše, co tam je, jsme mohli mít, kdyby v lednu 1990 šli naši politici na stáž, jak budovat tržní ekonomiku,“ vysvětlil.
 
„Ve dvacátých letech minulého století jsme byli bohatší než Rakušané, Italové nebo Holanďani, produktivnější než Němci. Byli jsme v první desítce nejbohatších zemí světa. Hospodářský růst byl vyšší než má dneska Čína. Baťa, Škoda, ČKD, Koh-i-noor, Tatra, Jawa, Zbrojovka. Byli jsme v první lize. Už v ní nejsme,“ upozornil. Pak vyjmenoval, co všechno jsme mohli mít, kdybychom se šli v roce 1990 poradit do světa – většinový systém jako v Americe, přímou demokracii jako ve Švýcarsku, rychlejší železnice, dálniční síť. „Nejsou to žádné politické kecy, je to skvělá knížka,“ ohodnotil publikaci, kterou Babiš před volbami rozdává, kde se dá. „Baťa takovou napsal v roce 1937. Od revoluce nikdo nic takového nenapsal. Psali to lidé, co tomu rozumějí. Je to vize, jak to mohlo fungovat,“ doplnil.
 
 
Základ je bezpečnost našich lidí
 
Pak se věnoval programu hnutí ANO, který je podle něj mnohem lepší než ten ze září 2013, kdy ho dělali na poslední chvíli. „Základ je bezpečnost našich lidí. Chceme se také angažovat v bezpečnosti v Evropě a skutečně bojovat za to, aby se uzavřela vnější hranice Evropské unie, aby se zastavila nelegální migrace. Aby NATO bylo konečně také aktivnější. Není možné, aby libyjský vůdce vyzýval svoje kámoše, aby útočili na italskou armádu bojující proti pašerákům migrantů. A dnes už jde o migranty jen z černé Afriky,“ vypozoroval.
 
Dále se zaměřil na potraviny. „Dlouhodobě všichni kupují půdu. My jsme po revoluci řekli, že všechno si dovezeme. Podle toho to vypadá. Jsme soběstační v mléku, podojí se ho 2,7 miliardy litrů. Třicet procent se ho vyveze. Potom se divíme, že dovážíme 50 procent másla. Soběstačnost ve vepřovém máme 45 procent, v ovoci a zelenině 20 a 30 procent, bramborářská velmoc už dávno nejsme,“ vyjmenoval. Proč to tak je? „Protože tady nebyla strategie soběstačnosti. Naši politici místo toho, aby dali vyšší dotace na brambory, ovoce a zeleninu, řekli – dáme všem stejně. Každý český zemědělec dostává stejné dotace na hektar. On si rozhodne, jestli tam dá obilí, nebo řepku. A proč je tam dává? Protože kdyby dělal brambory, zeleninu, ovoce, náklady jsou násobně vyšší,“ vysvětlil. 
 
Vládu je potřeba řídit. Podle Babiše se tak nedělo. „Jediní, kdo od revoluce tady řídili vládu, byli Klaus a Zeman. Neříkám tím, že to řídili dobře. Ale řídili ji, měli nějaký respekt. V koaliční vládě došlo na Zemanova slova, že největší nepřítel je koaliční partner,“ uvedl. Myslel tím ČSSD. „Vyvrcholilo to tím, že jsem dostal z vlády padáka. Asi proto, že jsme skončili druzí nejlepší v Evropě ve veřejných financích. Měli jsme obrovský přebytek, snížil jsem zadlužení o 70 miliard, předložil 118 zákonů. Myslím, že lidé tam udělali víc práce, než všichni před námi,“ pochválil sebe i své spolupracovníky. 
 

Anketa

Půjdete k parlamentním volbám?

98%
hlasovalo: 11628 lidí
 
„Jsme jedna z nejméně zadlužených zemí v Evropě. Proto také říkám, že nechceme jít do eurozóny. Když vidím to pokrytectví. Řecko, které je v bankrotu. Italské banky teď musely odevzdat 40 miliard. Zaplatí to italský stát. Celkově je na tom eurozóna ekonomicky podstatně hůř než nečlenové eurozóny,“ domnívá se bývalý ministr financí. „Je dobře, že máme korunu. Nechť se eurozóna reformuje. Ať řeknou pravdu. Když říkají, že Řecko není bankrot... Je to bankrot. Zbankrotovali čtyřikrát. Odepsali 100 miliard eur,“ upozornil Babiš. „Chápu, že  Evropská unie kritizuje Polsko. Možná tam jsou nějaké nedemokratické postupy, ale myslím, že polští voliči si to v příštích volbách vyřeší. Ale to, že se tváříme, že v Turecku není žádný diktátor a dodáme mu ještě tři miliardy eur, aby za nás vyřešil migraci...“ podivil se. „Evropská unie je určitě dobrý projekt, ale měli bychom dosáhnout ten základ – tedy čtyři svobody. Volný pohyb zboží, lidí, služeb a společná obrana a spolupráce tajných služeb v boji proti terorismu,“ konstatoval. 
 

Andrej Babiš během besedy v Jablonci nad Nisou. Foto: Oldřich Szaban
 
Čapí hnízdo – nejdůležitější věc v historii naší země
 
Dotknul se i tolik propíraného Čapího hnízda. „Je to nejdůležitější věc v historii naší země,“ okomentoval ironicky. „Běžte se tam podívat. Je tam nainvestováno 930 milionů. Těch 50 milionů tam najdete. Ale tisíce miliard, které tady rozkradli a zašantročili, nikdy neuvidíte,“ konstatoval.  A vyvracel podle svých slov věci vylhané. „Prý pěstuji sto procent řepky. Pravda je, že pět procent. Proti tomu se těžko bojuje. Je to prasárna, nerovný politický boj. Mě má někdo hodnotit za to, co jsem udělal v politice,“ sdělil. Poté se podělil o své poznání z politiky. „Většině lidí, co v ní jsou, nejde o řešení, o to dělat pro lidi. Jim jde hlavně o to, aby tam byli. Aby byli ministři, cestovali a podobně. To je pro mě nejhorší poznání.“
 
Návštěvníkům besedy se představili i první čtyři lidé kandidátky hnutí ANO v Libereckém kraji – pekař Jiří Bláha, profesor Ivan Jáč, poslankyně Jana Pastuchová a podnikatel David Pražák. Už předtím navštívili Českou Lípu a Nový Bor. Tady byli například ve sklárně Egermann, v České Lípě v nemocnici, v Liberci navštívili chráněnou dílnu sdružení Tulipan, v Jablonci místní věhlasnou Českou mincovnu.
 
Po besedě se vydali ještě na pár desítek metrů vzdálené Jablonecké podzimní slavnosti na Mírovém náměstí před radnicí. Andrej Babiš si dal svařák, bramborák a stihl dvě písničky Ládi Křížka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš odhalil pravdu: Takovéhle ,,brikule” mu Hamáček s Petříčkem dělali kvůli paktu OSN o uprchlících. Dokonce...

7:10 Babiš odhalil pravdu: Takovéhle ,,brikule” mu Hamáček s Petříčkem dělali kvůli paktu OSN o uprchlících. Dokonce...

Premiér Andrej Babiš se velmi důrazně ohradil proti tvrzením, že vláda za zády občanů podpořila Pakt…