I přes zastrašování a nevoli Obamovy vlády k projevu izraelského premiéra v Kongresu, přijal Netanjahu pozvání od předsedy Sněmovny reprezentantů, republikána Jonha Boehnera, aby dnes vystoupil s projevem v americkém Kongresu. Netanjahu má v plánu rozmluvit americké vládě plánovanou dohodu s Íránem, která by mu umožnila obohacovat uran. Tím bude tedy veřejně lobbovat proti Obamově zahraniční politice.
Podle Romana Jocha nebyly vztahy mezi USA a Izraelem ještě nikdy na tak špatné úrovni jako nyní. V minulosti však byly na bodu mrazu například v roce 1956 při suezské krizi, kdy tehdejší americký prezident Eisenhower tlačil na Západ a Izrael, aby ustoupil z Egypta, přičemž tak zachránil tehdejšího egyptského prezidenta Násira. Vztahy nebyly na dobré úrovni ani v roce 1991, kdy se tehdejší prezident Bush starší rozhodoval, zda jednat s Jásirem Arafatem.
USA a Evropa zastavily sankce vůči Íránu na podzim roku 2013 na základě dohody o přerušení jaderného programu. Sankce má nyní jistit Obamův připravovaný návrh zákona, který by je v případě obnovení íránského jaderného programu okamžitě obnovil. S tímto návrhem však nesouhlasí Írán a hrozí okamžitým přerušením spolupráce v případě schválení zákona. Nesouhlasí s ním ani Obamova vláda, jelikož se obává okamžitého ukončení spolupráce ze strany Íránu a obnovení jaderného programu. Obama však chce tento návrh za každou cenu prosadit, jelikož na něj hledí jako na jakýsi pozitivní čin v americké zahraniční politice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ste