Dne 14. září 1937 zemřel zakladatel našeho státu T. G. Masaryk. Miloš Zeman je přesvědčen, že bychom si měli odkaz prvního prezidenta připomínat, ale to nejen čtením jeho knih, ale také činy. Masaryk byl velmi aktivní člověk, který v 65 letech projevil odvahu, odešel z vlasti a začal v zahraničí budovat stát, který si ještě v první světové válce uměl málokdo představit. Masaryk sám nebyl oblíben. Pražští vysokoškolští studenti ho vypískali z jeho přednášky, připomněl Zeman dobu Hilsneriády, kdy se Masaryk postavil na stranu žida Leopolda Hilsnera, ale i v jiných případech.
Taková odvaha podle Zemana většině dnešních českých politiků chybí. Někteří politici jen přežívají ze dne na den. „Dokonce o jedné nejmenované politické straně se říká, že se zdraví slovy: dobrý každý den,“ prohlásil před kamerami Zeman.
Připomněl také, že se Masaryk odmítl spokojit s rolí kladeče věnců a definoval do Ústavy Československa pravomoci prezidenta. „On dokonce psal dopisy tehdejším ministrům, co by měli dělat. Nedovedu si představit, že by dnešní prezident takto úkoloval ministry,“ řekl prezident.
Masaryk kdysi také přišel s myšlenkou vytvořit jakési spojené státy evropské po vzoru USA. Zeman se k této Masarykově myšlence přihlásil. „Já jsem pořád eurofederalistou a vždy jsem dodával, že opravdoví federalisté jsou nepřáteli evropského unitárního státu. Masarykova vize spojených států evropských byla federalistická.“
Prezident Miloš Zeman a Jaromír Soukup v pořadu Týden s prezidentem. (ReproFoto: TV Barrandov)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp