„Fialo, nejsme Rusáci, odstup.“ Zemědělci ani nic říkat nemuseli. Viděl to každý okolo

19.02.2024 14:15 | Reportáž

„Fialo! Nejsme Rusáci! Odstup“, „Zastavme greendealovou šikanu“ či výtky k nekvalitním potravinám z dovozu – právě takové názory zaznívaly během protestu zemědělců na pražské magistrále, a přestože se přítomní zemědělci netajili, že nemají příliš mnoho důvodů k dobré náladě, ta mezi nimi i přesto uprostřed improvizovaných shromaždišť mezi svodidly panovala. Potěšeni však na rozdíl od nich nebyli mnozí Pražáci. Právě od nich totiž nemálo zaznívalo, že by jim sice nevadilo, že zemědělci protestují, ale nedokážou se smířit s tím, jak. „Ať protestujou, ale ať tím neotravujou lidi,“ shodovali se kolemjdoucí Pražané.

„Fialo, nejsme Rusáci, odstup.“ Zemědělci ani nic říkat nemuseli. Viděl to každý okolo
Foto: Radek Kotas
Popisek: Protest zemědělců na pražské magistrále

Možnost říci důvody, které přítomné osobně vedly k účasti na protestu, většina lidí na místě odmítla a shromáždění zemědělci buďto odkazovali na veřejná prohlášení, či odpovídali jen velmi krátce. Mnozí ze zemědělců pak zůstávali zavřeni v kabinách svých strojů. „To bychom snad ani nechtěli,“ odpovídají muži, bavící se v hloučku vedle své techniky, na náš dotaz, zdali se chtějí podělit se svými důvody. Podobně reagují také mnozí další.
 
Někteří přesto dokážou odkázat na některý z problémů, který trápí je samotné nejvíce. Zaznívá kritika vládní politiky, názory o nedostatečné podpoře zemědělců v Česku či také odkazy na protesty v dalších evropských metropolích a kritika zelené politiky Evropské unie. 
 
Někteří zmiňují i přístup českých obchodníků a ozývá se také jméno prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy. „Prouzo, nelži o nás,“ stojí přímo na jednom z vozů na magistrále, na němž je Prouza vyobrazen coby loutka obchodních řetězců. 
 
 
Sám Prouza se k dnešnímu protestu zemědělců vyjádřil s tím, že jde o „dezolátskou akci“. 
 
„V Praze na náměstí se za ruku vezmou agrobaron, rudý odborář a profesionální dezinformátor... Zní to jako začátek vtipu, ale je to smutná realita Česka a ukázka toho, koho štve, že vláda před dvěma lety aspoň o pár milimetrů posunula dotace od holdingů k rodinným farmám,“ uvedl také Prouza s tím, že dle něj jsou protesty zemědělců „v podstatě akcemi na podporu zdražování jídla“. „Tihle křiklouni neumí konkurovat, a tak se rozhodli otrávit život všem ostatním,“ vyjádřil se. 
 
„Partička bláznů, kterou pro vlastní zájmy využívá figurka Dufek, bohužel dělá ostudu všem zemědělcům, kteří se umějí prosadit,“ dodal Prouza směrem k nespokojeným zemědělcům, kteří se o něm také vyjadřovali v nepříliš pochvalném duchu. 
Také výtky k vládě a ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL), jehož mnozí přítomní nazývali „teologem“, se objevovaly také na přívěsech strojů. Někteří pak napřímo odmítali nařčení, že by měli cokoliv společného s proruskou scénou. „Fialo! Nejsme Rusáci! Demisi! Odstup!“ vzkázali českému premiérovi zemědělci v centru Prahy.
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nechme se rozdělit, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAlej , 19.02.2024 15:10:08
lživými novináři. Byla jsem v ulicích a viděla jsem dav, který zemědělcům mával a tleskal. Opravdu jsem neslyšela ani jednoho človíčka, který by nadával. Lžou nám ve všem, parchanti. Ještě jednou prosím, nenechme se poštvat proti sobě, všichni jsme na jedné straně barikády.

|  30 |  0

Další články z rubriky

Chceš byt 2kk v Praze? Táto, dej 800 tisíc Kč, babi, ty jenom 380. Investor poradil, bylo zle

16:04 Chceš byt 2kk v Praze? Táto, dej 800 tisíc Kč, babi, ty jenom 380. Investor poradil, bylo zle

Pořídit nový byt je kvůli přemrštěným cenám pro dnešní mladou generaci velký problém. S radou nyní p…