„Gretenismus?“ Už i NKÚ? Advokát Koudelka odhaluje nebezpečné důsledky

27.12.2019 12:55

Klimatickou ideologií se nakazil už i Nejvyšší kontrolní úřad. Tvrdí to advokát Zdeněk Koudelka, člen Trikolóry. Reaguje tak na zprávu úřadu, podle které Česko zaostává za ostatními zeměmi v danění neekologických zdrojů. A nemá tak prostředky na podporu těch ekologických. Podle Koudelky tak NKÚ překračuje svou Ústavou danou úlohu a prosazuje politiku „nesociální a lupičskou, jež zatěžuje finančně všechny, včetně chudých, ve prospěch malého množství bohatých“. Koudelka též pochválil Zemanův projev.

„Gretenismus?“ Už i NKÚ? Advokát Koudelka odhaluje nebezpečné důsledky
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka
reklama

9. 12. 2019 vydal Nejvyšší kontrolní úřad tiskovou zprávu, podle které nemá Česká republika účinná daňová opatření, která by pomohla splnit cíle v ochraně klimatu, a prý tak zaostává za ostatními zeměmi EU. Píše se v ní například: „ČR se stejně jako další země zavázala k ochraně klimatu. K tomu, aby dosáhla v environmentální politice svých cílů, může používat mimo jiné i opatření v oblasti daní a další finanční nástroje. Právě daňová opatření by měla pomoci motivovat obyvatele, aby přešli na ekologičtější vozidla nebo zdroje energie v domácnosti.“ Jinými slovy se jedná o danění neekologických zdrojů či prostředků.

Anketa

Prospěl spolek Milion chvilek pro demokracii České republice?

7%
93%
hlasovalo: 62794 lidí

„Zatímco ve většině států EU jsou finanční opatření k ochraně klimatu aktivně prosazovány, v ČR je kontrolovaná ministerstva – pokud jde o dopravu – teprve zkoumají. Navíc dosud ministerstva nenavrhla úpravy legislativy u daní a poplatků, které by v ekologizaci dopravy pomohly. Přitom opatření tohoto typu většina zemí EU využívá k tomu, aby se zvýšil podíl nových vozidel s ekologičtějším pohonem,“ říká NKÚ.

„NKÚ zjistil, že sazby daní a poplatků, které souvisejí s používáním vozidel a měly pomoci k ekologizaci dopravy, od svého zavedení reálně klesly a již neplní svou funkci. U některých nástrojů pak nejde prokázat jejich efektivnost, ať už jde o změny sazby silniční daně, nebo slevy na spotřební dani pro alternativní paliva. Některé finanční nástroje jsou v podstatě nefunkční, například recyklační poplatek, který vznikl v roce 2009 a měl zabránit dovozu zastaralých vozidel do ČR. Jeho účinek byl v letech 2015 až 2018 kvůli jeho nastavení jen zanedbatelný.

ČR ani nevyužila možnost, kterou jí dává právní předpis EU, aby zdanila hluk a znečištění ovzduší z nákladní dopravy prostřednictvím mýtného. NKÚ vyčíslil, že jen v letech 2015 až 2018 tak ČR mohla na mýtném získat 3,8 miliardy korun navíc. Výsledkem systému je, že vozový park v ČR zastarává, roste dovoz starých vozidel, emise neklesají, zatímco podíl vozidel s ekologicky šetrným pohonem stoupá jen pomalu a je nízký,“ tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad. V kostce, Česko zaostává podle NKÚ proto, že majitelé či pořizovatelé starých vozů nejsou dostatečně zdaněni. A nejen oni.

Právě k této zprávě se poté, co Miloš Zeman kritizoval zelené bankovnictví a další klimatická opatření, vyjádřil právník Zdeněk Koudelka, člen Trikolóry. Podle něho jde o klimatickou ideologizaci Nejvyššího kontrolního úřadu ve prospěch lobby výrobců elektroaut a dalších podnikatelských skupin, které se snaží zajistit pro své výrobky státní daňovou podporu. „Jak to v praxi dopadá, známe z podpory obnovitelných zdrojů energie. Jde o politiku nesociální a lupičskou, protože zatěžuje finančně všechny, včetně chudých, ve prospěch malého množství bohatých,“ říká Koudelka.

„Nejvyšší kontrolní úřad kritizuje neúčinnost daňových opatření vlády k ochraně klimatu. Ale účelem daní je naplnit státní rozpočet. Navíc daně dle našich ústavních norem nestanoví vláda, ale Parlament zákonem. Pokud Nejvyššího kontrolní úřad vyčítá daňová opatření vládě, dokazuje, že nezná ústavní pravomoc našich orgánů. Vláda či vládní strany si mohou stanovit své politické cíle formou politických prohlášení a dokumentů, ale dokud daňové návrhy neschválí Parlament, jde jen o politické dokumenty, ne právní předpisy. Nejvyšší kontrolní úřad není oprávněn hodnotit a kontrolovat politické dokumenty,“ vyčítá právník úředníkům neznalost zákona. A dodává, že tímto NKÚ vybočuje ze své Ústavou dané povinnosti.

„Je neústavní, pokud Nejvyšší kontrolní úřad volá po zavedení daňových opatření, údajně kvůli klimatu, tedy ve prospěch určitých podnikatelských skupin,“ hřímá právník a dodává, že závazný je právní řád a  nikoliv „ideologické nesprávní dokumenty“.

„Daňové zákony neobsahují ideologické zdůvodnění daní. Mediálně se může vést debata, proč určité daně zavádět, ale pro státní orgány je závazný text zákona, ne jeho různá odůvodnění. Například daně na tabák jsou zdůvodňovány tím, že mají omezit kouření. Ovšem zákon nic takového nestanoví. Pro kontrolní úřad je určující, zda je daň vybírána podle zákona, nemá pravomoc hodnotit, jak omezila kouření. Když si kontrolor při takovém hodnocení zapálí cigaretu, podporuje výnos daně, ale svým činem popírá údajný ideologický účel daně,“ vysvětluje povahu tvorby zákonů.

Zdeněk Koudelka také konstatuje, že vnášet ideologii do činnosti státních orgánů je nebezpečné. „Činily tak státy komunistické i fašistické. Totalita zneužívání moci zdůvodňuje vizí šťastných zítřků. V právním státě je nutné odmítnout ideologizaci činnosti státních orgánů a trvat na tom, aby postupovaly jen podle platného práva. Výborně kriticky zhodnotil klimatickou ideologii prezident republiky Miloš Zeman ve svém vánočním poselství 26. 12. 2019,“ zmínil hlavu státu člen Trikolóry.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Václave, měl by ses vrátit do politiky. Takto Miloš Zeman popřál Václavu Klausovi

17:20 VIDEO Václave, měl by ses vrátit do politiky. Takto Miloš Zeman popřál Václavu Klausovi

Prezident Miloš Zeman přál bývalému prezidentovi Václavu Klausovi k pěkným 80. narozeninám. A bylo t…