„Havel? Falešná ikona, furt se objímal s dalajlámou. Ty ksichty...“ To neznáte. Kandidát na Hrad a jeho promluva

13.6.2022 1:21 odp. | Ze sítí

K méně známým kandidátům v nadcházející volbě prezidenta patří bývalý podnikatel v oblasti betonářství, Tomáš Březina. O jeho postojích však může velmi dobře svědčit toto video z roku 2014, kdy Březina promlouval na konferenci Hodnoty srdcem úspěchu. Velmi tehdy bojoval proti politické korektnosti, nedostatku odpovědnosti, ale také například odlivu dividend. Vymezil se zejména vůči intelektuálům a sepsul Václava Havla, kterému vyčítá, že již tak líným a švejkovským Čechům vnukl myšlenku, že jejich práci udělá někdo za ně a že jsou „pupek světa“.

„Havel? Falešná ikona, furt se objímal s dalajlámou. Ty ksichty...“ To neznáte. Kandidát na Hrad a jeho promluva
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalý podnikatel v betonu a kandidát na prezidenta Tomáš Březina

Anketa

Má vláda zastropovat ceny pohonných hmot i za cenu, že na to bude doplácet z rozpočtu?

95%
3%
hlasovalo: 14624 lidí
Březina o sobě v roce 2014 například odhalil, že nerad pracuje s počítačem a „nesnáší Facebook“. A mladým lidem vysvětluje, že pokud na klíně budou chovat Facebook, tak nebudou mít děti. A vyjádřil pochybnost, zda ti, kdo pořád sledují sociální sítě, vůbec vědí, jak se děti dělají.

Také složil poklonu schopnostem Miloše Zemana si zapamatovat a přednést projev, ale dodal, že často nesouhlasí s tím, co v takovém projevu zazní.

Poznamenal, že jeho přístup je poznamenán tím, že řídí výrobní firmu, což je ve světě bohužel výjimka. „Ve světě úředníků, politiků, humanistů, sociologů, poradců, bankéřů, obchodníků, právníků a (nezastřelte mě) pedagogů, a tak dál,“ objasnil, co tím myslel, a uvedl, že patří k patnácti procentům české populace, které něco vyrábí a dokonce i exportuje. Také podotkl, že daní v Česku a přispívá do státního rozpočtu, zatímco výše jmenovaní ho naopak rozpouštějí.

Z toho vychází Březinův respekt k jeho prostředí a naopak je vymezen proti opačnému prostředí. „Zejména vůči těm takzvaným intelektuálům a jim podobným. A nejvíce vůči těm, kteří veřejně, zejména rétoricky, pečují o chudé. Mimochodem jim v tom blbnou hlavy, protože v Česku žádní skuteční chudí neexistují. Což všichni, kdo vycestovali trochu za hranice, tak ví,“ pravil Březina s tím, že není nutno navštěvovat jiné kontinenty, stačí zajet do Rumunska. „V Česku máme pouze pár jednotlivců nebo skupin či procent lidí, kteří jsou pouze nepatrně chudší než ti ostatní a ono jim to trochu vadí. Ale chudí skutečně nejsou,“ mínil.

Kromě toho uvedl, že Evropu a Ameriku dusí politická korektnost, tedy neschopnost otevřeně pojmenovávat problémy, akceptovat je, řešit, přijímat, neuhýbat a díky tomu je překonávat. Za důvod pokládá nedostatek osobní statečnosti a také povětšinou nezasloužené bohatství. Do společnosti tak přispívá pár posledních dříčů a zbytek si myslí, že peníze se tisknou v účtárně. A jak zjistil přes rozhovory se zaměstnanci v exekucích, v Česku prý značně chybí i pocit odpovědnosti za vlastní život.

„To je realita, to není pražská nebo brněnská kavárna. To je realita, možná pro vás neznámá, ve které Česká republika žije,“ nabádal účastníky konference a poznamenal, že se sám narodil v Praze.

Březina pochybuje, že by zaměstnanec dával přednost modlitbě, studiu politologických tezí nebo poslechu líbezných písní před plným žaludkem. „Někdy mám ovšem zoufalý pocit, že ty takzvané, někdy i skutečné elity tuto představu mají. Že stačí těm, co mají těch 134 exekucí, zabrnkat veselou písničku nebo říct nějakou úvahu a myslí si, že ti lidé je budou mít rádi a že tomu uvěří. To není pravda,“ obracel se opět na intelektuální části obyvatelstva.

Řekl také, že jeho myšlenky vycházejí ze zkušeností se zaměstnanci, které má rád a musí mít rád, protože jiní nejsou. A že jeho výrobky musí být konkurenceschopné, protože ČR je „malá otevřená ekonomika“, takže musí vyrábět světovou kvalitu s „tímto lidským materiálem“. Jediná cesta, kterou za ta léta našel, je jít příkladem. Tedy být otevřený, sdělovat přesné informace, být tvrdý, neúprosný, férový a to vše v maximální míře a nejvíce sám na sebe.

Poukázal, že lidé mají intuici a vytuší, pokud někdo něco jen předstírá. Kromě toho je třeba být chytrý, ale to Březina popsal jako chytřejší ve svém sektoru, tedy není třeba čtyř univerzit na prodávání květin. Kromě toho také Březina uvedl, že se nesmí před svými zaměstnanci opít a že člověk nesmí krást, ani ze své firmy, například materiál na svůj vlastní dům. Kromě toho také brojil proti zneužívání dávek, např. nemocenské, což prý některé firmy dělají.

Video z kampaně Tomáše Březiny:

Poukázal, že toto všechno musí dělat v prostředí, které 24 let adoruje opak. „V televizi nevidím nic jiného než opak,“ řekl. „Počínaje Václavem Havlem, který dle mého názoru byl falešnou ikonou. Já jsem byl vždycky havlovec, ale pak jsem o tom začal přemýšlet,“ řekl Březina a kritizoval, že Havel vždy rozšiřoval jen svou proslulost, ale ne proslulost České republiky. A do již tak líných a švejkovských Čechů „narval pocit“ že Česko je pupek světa. „On se furt objímal s dalajlámou, se všema. Narval do deseti milionů lidí pocit, že za nás všichni budou bojovat, že jsme něčím výjimeční, že za nás udělají spoustu práce, nikoliv my a tak dál. A nic z toho není pravda,“ kritizoval bývalou hlavu státu tři roky po její smrti. Pak se prý všichni diví, že klesá konkurenceschopnost a „čekají na Godota“.

Je podle něj klíčové nebýt korektní a říkat si pravdu. Další rýpanec pak směřoval na bojovníky s korupcí. Březina poukázal, že korupce je hlavně pocitová záležitost, ale odhady srovnával s dividendami firem. A to, že z Česka odplyne např. 300 miliard na dividendách, označil za průšvih.

Srovnával a kritizoval také proměnu společnosti, tedy že před sto lety bylo 96 lidí na poli a „obhospodařoval“ je jeden kněz, jeden policista, jeden soudce a jeden učitel. „Dneska je to naopak. Dnes jsou na poli čtyři a máte 96 idiotů, kteří říkají, jak to máte dělat. A furt vám tam choděj a dávaj pokuty, protože to děláte blbě. Máte studenej řízek, má bejt teplej. To jsme zažili,“ posteskl si. Také by rád zavedl zásluhovost, tedy že ten, kdo má sociální cítění a zásluhy není ten, který o tom jen plamenně mluví nebo člen spolku se slovem „sociální“ v názvu. „Mně naskakujou ty ksichty,“ poznamenal.

Firmu Best a.s. prodal Březina v roce 2021 po třiceti letech od jejího založení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„P*rchanti, binec.“ Vondra to rozjel, Němci v EP neměli radost

11:54 „P*rchanti, binec.“ Vondra to rozjel, Němci v EP neměli radost

Český europoslanec Alexandr Vondra (ODS) si v úterý stoupl k řečnickému pultíku na půdě Evropského p…