„Hrstka lidí a pro mainstream událost.“ Žantovský sleduje, co se děje kolem Foltýna

08.06.2024 5:00 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Fialova vláda zřídila funkci koordinátora strategické komunikace, do níž si z Hradu zapůjčila bývalého náčelníka Vojenské policie. Na podporu nového bojovníka s dezinformacemi, který má vybrat bažinu kýblem, se sešla na Hradčanském náměstí hrstka lidí, ale i tak to pro mainstream byla událost. Do přehledu mediálních zajímavostí tohoto týdne zařadil Petr Žantovský i bizarní spor, který vede pirátský kandidát do europarlamentu Mikuláš Ferjenčík s významným českým režisérem Jiřím Strachem.

„Hrstka lidí a pro mainstream událost.“ Žantovský sleduje, co se děje kolem Foltýna
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Úvod mediálního přehledu začneme na Úřadu vlády, kde od začátku měsíce sídlí první koordinátor strategické komunikace. „Jak víme, tak z personálu Hradu byl takzvaně zapůjčen pro potřeby naší vlády důstojník Ota Foltýn, dříve náčelník Vojenské policie, jenž tu strategickou komunikaci mezi jednotlivými nejvyššími úřady dostal na starost. Se smyslem strategické komunikace máme zkušenosti, už to zaznělo mnohokrát z úst paní exministryně Langšádlové, že strategická komunikace je tehdy, když se komunikuje strategicky. Tím prokázala znalost argumentace kruhem, nicméně nechme paní Langšádlovou, ta jistě půjde co nejdříve na smetiště politických dějin. Zajímavá postava je však onen Foltýn a věci, které se kolem něj dějí,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Zaujal ho komentář na Aktuálně.cz z pera Radka Bartoníčka, který nese v titulku citaci Václava Marhoula. „Ten zorganizoval na Hradčanském náměstí jakousi demonstraci na podporu Foltýna a ta citace zní: ‚Foltýn má vybrat bažinu kýblem‘. To je velmi expresivní titulek, málokdy vídaný. Asi si umíme představit, co tím je míněno, že toho hnoje kolem nás a v nás je tolik, že ani jeden geniální Foltýn to nezvládne, ale je zapotřebí mu držet palce. Na té tzv. demonstraci se ukázaly některé známé obličeje. Kromě toho Marhoulova také mého ‚oblíbence‘ Vladimíra Votápka, který kdysi chviličku dělal konzula v Rusku a teď si hraje na největší odborníka na ruské záležitosti. Vídáme ho na obrazovkách České televize i jinde, kde kolem dokola mele úplně ty samé fráze o tom, že Rusko je nepřítel, že přepadne Evropskou unii, že nás vymlátí jadernými zbraněmi a tak dále,“ shrnuje mediální analytik Votápkovy nejčastější výroky.

Pán Bůh zaplať za jmenování plukovníka Foltýna

Nejinak tomu bylo při této akci na Hradčanském náměstí, kde také vedl stále svou. „Ale dokonce kritizoval naši vládu, představte si to! Cituji: ‚Vidíme spoustu příkladů dezinformační války Ruska, ale, bohužel, nevidíme – nebo toho vidíme hrozně málo – systematické kroky naší vlády, která by proti dezinformacím a hybridní válce stavěla účinnou obranu. Pán Bůh zaplať za to, že byl jmenován plukovník Foltýn‘. U nás doma se říkalo: Neber jméno Boží do úst nadarmo. Na tuhle situaci se tohle staré pořekadlo přesně hodí. Jako další mluvčí tam byl hlavní český elf. Sice nevíme, je-li českých elfů víc a kteří to jsou, ale ten hlavní a jediný známý se jmenuje Bohumil Kartous. Je to člověk, který musel vystřelit z magistrátu po ekonomických problémech Inovačního institutu, ale teď je poradcem ministra školství,“ poukazuje Petr Žantovský na univerzálnost elfa.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

21:21 „Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

Zahraniční média se shodují v tom, že střelbou na republikánského prezidenta Donalda Trumpa se prezi…