Podle Palaty se v dohledné době nedá očekávat podobná dohoda, kterou EU uzavřela s Tureckem a která zastavila migrační proud do Řecka. Nápady Říma, aby se smlouva s Ankarou použila pro řešení problému s Libyí, z níž připlouvá většina nelegálních migrantů, již odmítl nizozemský ministr pro migraci Klaas Dijkhoff, podle něhož nelze Libyii srovnávat s Tureckem.
Bezzubá je dle redaktora Mf Dnes i námořní mise unijních států, která prý může zadržet migranty jen v mezinárodních vodách a nemůže je vrátit zpět do Libye. Mandát Rady bezpečnosti OSN, který by to umožnil, údajně blokuje Rusko, jež má právo veta.
A opřít se Itálie nemůže ani o kvóty na přerozdělování migrantů. Palata upozorňuje, že je včera opět odmítl český ministr vnitra Milan Chovanec, proti jsou i další středoevropské země. Redaktor Mf Dnes proto s odkazem na bruselské úředníky tvrdí, že se o jejich přijetí nemá v příštích týdnech kvůli zmiňovanému odporu středoevropských zemí v EU ani hlasovat.
Vracet migranty zpět do jejich domovských zemí se nedaří. Jednak prý kvůli potížím s jasnou identifikací, na kterou chce EU najmout policisty z afrických zemí, tak proto, že africké státy odmítají své občany přijmout zpět.
Palata také poukazuje na hrozící uzavření hranic. Rakousko má již přichystáno zavedení kontrol a případně i uzavření Brennerského průsmyku na alpské hranici s Itálií. Podobně by dle Palaty mohla v případě většího přílivu migrantů uzavřít hranici s Itálií i Francie, která již k podobnému kroku sáhla v roce 2011.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš