„Jak kobylky. Rusy střílíme, pořád jdou další.“ Ukrajinští vojáci vážně. Čas se krátí

08.08.2022 10:52

Ukrajinská armáda se snaží osvobodit jih Ukrajiny. Zprávy o jejím postupu jsou sporé. Deník Wall Street Journal přesto přinesl hned několik střípků z oblasti, které ukazují, čemu Ukrajinci čelí. „Rusové jsou jako kobylky. Pořád je zabíjíme a pořád posílají další, bez konce,“ uvedl například jeden z dělostřeleckých důstojníků. Navíc podle několika ukrajinských představitelů musí Ukrajina spěchat, aby region dobyla před referendem. Ovšem dle jednoho z velitelů nemá ani jedna strana dost sil na rozhodující ofenzivu. Rusové už si v mezičase pěstují kolaboranty a zavádějí ruské služby.

„Jak kobylky. Rusy střílíme, pořád jdou další.“ Ukrajinští vojáci vážně. Čas se krátí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tank T-90

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36950 lidí
Na jihu Ukrajiny probíhá protiofenziva ukrajinských vojsk, která má za cíl dobýt Cherson, hlavní město v oblasti, které Rusové dobyli během své první ofenzivy. Jak se ukrajinským silám daří, není příliš známo, protiofenziva podléhá utajení. Deník Wall Street Journal přesto nabízí alespoň zběžný pohled na situaci a výpovědi některých obyvatel a také vojáků.

Jeden z vojáků, s přezdívkou Kulak, uvedl, že když dorazili do vesnice Kyselivka v dubnu, mohli se ještě schovávat před ruským bombardováním v domech. Ale nyní už příliš míst k úkrytu není, protože většina domů shořela po použití zápalných granátů a bombardování se nevyhnulo ani kostelu. Ve vesnici už nejsou žádní civilisté, ale poměrně často nad ní létají ruské drony a snaží se zachytit pohyb průzkumníků, kteří pozorují ruské pozice a navádějí na ně dělostřelectvo.

Dle Kulaka je úkolem Ukrajinců vydržet. „Rusové střílejí vlevo vpravo, do stepi, všude,“ uvedl a dodal: „My musíme municí šetřit, takže střílíme jenom, když máme přesnou polohu.“

„Žádná strana tu nemá dost sil a vybavení na to, aby zahájila rozhodnou ofenzivu, takže se obě připravují na poziční boje. Alespoň teď tomu tak je,“ uvedl pak ukrajinský důstojník, major Roman Kovaljov, který velí silám v jiné části Chersonské oblasti. „Rusové jsou jako kobylky. Pořád je zabíjíme a pořád posílají další, bez konce,“ zhodnotil pak jeden z důstojníků dělostřelectva.

Jak reportér Jaroslav Trofimov podotýká, právě u Chersonu Rusům jejich blesková ofenziva vyšla a většina území padla do ruských rukou hned na začátku invaze v únoru a řada těch, kdo měli na starosti bezpečnost regionu buď utekla, nebo začala kolaborovat s útočníky.

Nyní je pro Ukrajinu dobytí Chersonu nebo alespoň většiny západního břehu Dněpru klíčové. „Cherson je velice strategicky významný, politicky, protože je to jediné hlavní město oblasti, které Rusové dobyli, a vojensky, protože pokud tam Rusové upevní svou moc, tak odtud půjdou dál a pokusí se ovládnout celé pobřeží,“ uvedl Andrej Zagorodňuk, bývalý ministr obrany, v současnosti poradce.

Ukrajina navíc podle deníku nemá času nazbyt. Již v půlce září chtějí Rusové v Chersonu uspořádat referendum, které by oficiálně vytvořilo spojení mezi Krymem anektovaným v roce 2014 a ruským územím. „Referendum je velká hrozba, proto musíme plány okupantů zhatit,“ řekl pak Sergej Khlan, dříve úředník v Chersonu, nyní voják v ukrajinské armádě.

Ruskou ofenzivu na Donbasu prý zastavily dodávky raketometů HIMARS, a tak se boje přesunují na jih a Rusové tam údajně přesunují některé své nejlepší jednotky z Donbasu. Ukrajina v mezičase cvičí nové brigády pro plánovanou ofenzivu. Většina vojáků v oblasti jsou mobilizovaní již od začátku invaze, často bez nějakého většího výcviku. „Motivovaní jsou až na půdu, ale většinou neumějí vůbec nic,“ popsal situaci jeden frontový velitel. Protože u Chersonu je terén rovný a otevřený, bude překvapení klíčové, a tudíž jsou plány na protiofenzivu tajné.

Prozatím se Ukrajina snaží odříznout ruské síly na západním břehu, proto útočila na Antonivský most a také blízký železniční most, které břehy spojují. Rusům tak zbývá jen most vedoucí přes přehradu Nova Kachovka. Ukrajincům se také podařilo zasáhnout sklady munice, velitelská stanoviště a také most mezi Chersonem a Novou Kachovkou. Podplukovník Sergej Šatalov pak dodal, že díky tomu Rusové už tolik nestřílí, což Ukrajincům umožňuje zaujmout lepší pozice.

Otázkou pak zůstává, zda by ofenziva měla brát v úvahu politiku. Za pět měsíců si prý Rusové vybudovali malý, ale výrazný kontingent místních kolaborantů. Patří do něho například bývalý starosta Chersonu Vladimir Saldo, který nyní město vede a nechal oblepit město billboardy se zněním: „Cherson, s Ruskem navždy“. A vyzývá, aby Cherson byl odrazovým můstkem pro osvobození „historicky ruských“ měst Nikolajeva a Oděsy. Rusové v mezičase dle Wall Street Journalu rozdali tisíce ruských pasů, zavedli rubl jako měnu, otevřeli pobočky ruských bank a také zavedli ruské operátory pro mobily.

Prozatím prý většina obyvatelstva odmítá spolupráci s Rusy. Mimo jiné i kvůli tomu, že na spolupracující úředníky či policisty z regionu už bylo spácháno několik atentátů. Například v Nové Kachovce spolupracuje s Rusy prý jen jeden ředitel školy ze čtrnácti. 1. září přitom Rusové plánují znovu otevřít školy, ale bude se učit podle ruských osnov, ne ukrajinských. Alespoň to uvádí Volodymyr Kovalenko, uprchlý starosta města. „Lidé se tak těší na osvobození,“ uvedl Kovalenko a dodal, že úplnou většinu obyvatel by ani nenapadlo kolaborovat.

To by se ovšem podle nejmenovaného vysokého policejního činitele mohlo změnit. Dle něho zatím většina obyvatel v oblasti vyčkává, zda jedna strana vyhraje. „Pokud nedobudeme Cherson předtím, než ho anektuje Rusko, tak si vyberou Rusko a ty lidi ztratíme navždy,“ varoval.

Z regionu podle ukrajinské správy odešla přibližně polovina lidí. Například Ivan Petrov se rozhodl odejít, když jim došlo jídlo a když vedle jeho domu začali Rusové kopat okopy pro tanky. „Toho rána jsme si uvědomili, že je čas odejít,“ uvedl a dodal, že se přihlásil do ukrajinské armády a „nemůže se dočkat, až Rusy vyženou, aby se mohl vrátit“.

Rusové dle Wall Street Journalu už zatkli stovky lidí, u kterých mají podezření, že spolupracují s kyjevským režimem včetně zvoleného starosty Chersonu. V ruské televizi se pak pravidelně objevuje náměstek okupační správy Kiril Stremousov, dříve protivakcinační blogger. Na setkání místních, povětšinou důchodkyň, prohlásil, že „vláda Ukrajiny skončila“ a slíbil bezplatné zdravotnictví a štědré sociální dávky a k tomu „obnovení normálních rodin a dodání normálních a střízlivých mužů pro ženy“.

Již zmíněný podplukovník Šatalov odhadl, že ve vesnicích obsazených ruskými silami zbývá méně než desetina původních obyvatel a jedná se o ty, kteří chtějí patřit do „ruského světa“. Například když obsazovali vesnici Potěmkině na konci června, zůstávající obyvatelé prý řídili palbu z ruských zbraní. Tento malý posun byl vykoupen těžkými boji a vážnými ztrátami. „Lidé si musí uvědomit, jak obrovské rezervy musíme mít, abychom mohli rychle zasáhnout do nepřátelských linií a mohli postoupit o 100 kilometrů za pár dní,“ poznamenal Šatalov.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drzost, kterou volič nepotřebuje. Kdo zastupuje lid. Po volbách se vyjasňuje

14:40 Drzost, kterou volič nepotřebuje. Kdo zastupuje lid. Po volbách se vyjasňuje

Drzost, s jakou přistoupila ČSSD k nominaci Anny Šabatové, volič nepotřebuje. ,,Populus” je lid, pro…