„Jako by se snažili vyřadit kandidáty.“ Ústavní právník má vážné podezření

25.11.2022 18:08 | Ze sítí

Budoucím prezidentem se stane jeden z devíti kandidátů, které dnes k volbám zaregistrovalo Ministerstvo vnitra. Novinářům to oznámil náměstek ministerstva Petr Vokáč. Nechybí mezi nimi žádný z adeptů, které favorizují předvolební průzkumy. Při dvou předchozích přímých volbách hlavy státu si lidé mohli vybírat také z devíti kandidátů. Dvanáct uchazečů tak bylo odmítnuto, což komentují ústavní právník Pavel Hasenkopf či politolog Petr Macinka.

„Jako by se snažili vyřadit kandidáty.“ Ústavní právník má vážné podezření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad, sídlo prezidentů

„Ministerstvo vnitra nepustilo k prezidentským volbám dvanáct kandidátů z 21. To je strašně moc. Až tak moc, že jsem otevřel příšlušný zákon č. 275/2012 Sb., a na první dobrou jsem tam našel hned dvě podivná či nevhodná, v jednom případě dokonce možná protiústavní ustanovení týkající se registrace kandidátů,“ poznamenal Hasenkopf na svém sociálním profilu.

„Přesto, že někteří kandidáti odevzdali podpisové archy už před několika měsíci, podle zákona mohlo ministerstvo přistoupit k jejich kontrole až v době 66–60 dní před volbami. Za a) pro takový odklad nevidím žádný rozumný důvod, za b) ministerstvo se tím ocitá v časovém stresu a za c) kandidáti, kteří neodevzdali podpisy na poslední chvíli a nechali si časovou rezervu, stejně nedostanou šanci případné nedostatky odstranit. Neumím si tuto hloupost vysvětlit jinak, než že první větu § 26 odst. 1 zákona č. 275/2021 Sb. psali Vogoni,“ poznamenal první věc.

„A tohle už není o blbosti legislativců a zákonodárců, ale o možné protiústavnosti. Přečteme-li si pozorně § 25 odst. 5 a 6 zákona, tak záleží jen na náhodě, jak bude vybrán vzorek pro kontrolu podpisů. Kterákoli parta šprýmařů, elfů či jiného typu politických záškodníků se může domluvit a odeslat tisíce petičních archů s podpisy – a kandidát nemá šanci odhalit, že podepsaní lidé vůbec neexistují. On nemá přístup do registru osob, aby si mohl zjistit, zda Jan Novák, bytem Černá 32, Horní Dolní skutečně existuje, nebo se jedná o smyšlenou identitu,“ dodal. 

„A uvážím-li, že vzorek kontrolovných podpisů namátkově vybírají úředníci ministerstva, tak oni té náhodě mohou pomoci. Protože kandidáti jsou zde rukojmími jednak podepisujících občanů, jednak Ministerstva vnitra, považuji ustanovení § 25 odst. 5 a 6 zák. č. 275/2012 Sb. za ustanovení, které potenciálně narušuje spravedlivou politickou soutěž, a je tak v rozporu s čl. 21 odst. 4 Listiny základních práv a svobod a s článkem 1 odst. 1 Ústavy České republiky, konkrétně s principem právního státu (jeho porušení spočívá právě v tom, že kandidát nemá možnost kontrolovat, kdo se mu podepsal a kdo bude vybrán do vzorku pro ověření správnosti podpisů.). Sorry, ale výsledek přezkumu působí dojmem, jako by se někdo snažil vyřadit malé kandidáty ještě před prvním kolem, aby nepřekáželi velkým klukům a holkám,“ zmínil také Hasenkopf.

„Totéž jinak: Čistě statisticky by chybovost všech kandidátních listin měla být +/– stejná. Tak jak to, že jedni kandidáti mají chybovost menší než 3 % a jiní 30 %? Buď jsou to naprostí idioti, kteří si ty podpisy vymysleli, i když se na to nutně muselo přijít, a přišlo, nebo o jejich chybovosti nevěděli. Kandidát NEMÁ JAK prověřit správnost podpisů – v praxi tedy neví a nemůže vědět, kolik procent jím odevzdaných podpisů je chybných. To považuji za zcela zásadní chybu systému,“ dodal pak ještě Hasenkopf.

Politolog Petr Macinka se pro změnu věnuje kandidátce Denise Rohanové, která naopak prošla a byla zaregistrována. „Denisa Rohanová je největším výsměchem volby prezidenta naší země, z níž se tímto definitivně stává ryzí středoevropská banánová republika. Srandu si z nás samozřejmě nedělá paní Rohanová, ale úředníci Ministerstva vnitra, kteří na základě analýzy kontrolního VZORKU petičních archů vyřadili několik kandidátů, z nichž někteří dávno před termínem avizovali, že mají dostatek podpisů občanů podporujících jejich kandidaturu (50 000),“ sdělil.

„Zarážející je zejména K.O. pro podnikatele Březinu, ale také pro excentrika Janečka nebo i pro Karla 007 Diviše. Nehodnotím žádného z nich, přesto je fér uznat, že sběru podpisů věnovali mnoho měsíců. (Nebavím se samozřejmě o exotech typu Zítko anebo Peterková…) Oproti tomu Denisa Rohanová – jakkoli nehodnotím ani ji – podle všeho odevzdala podpisy poslanců z MINULÉ Sněmovny, jejichž mandát už déle než rok neexistuje, neboť jejich strany na podzim 2021 neuspěly. Zároveň podala ‚přihlášku‘ do prezidentských voleb v momentu, kdy ještě ani nebyly oficiálně vyhlášeny,“ podotkl dále Macinka.

„Přesto to Ministerstvu vnitra nevadilo. Neuvěřitelné. Přímá volba prezidenta republiky je stále větší šaškárnou, které se už bohužel nikdy nezbavíme. Natáhněte nad Českem šapitó, cirkus už dávno probíhá,“ zakončil.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Josef Středula byl položen dotaz

Odstoupení z vedení ČMKOS

Vážený pane Středulo, uvažujete o odstoupení z vedení ČMKOS a přenechání funkce někomu schopnějšímu? Pod Vaším vedení odbory nevykazují žádnou činnost, která by hájila pracující. Při Vaší nečinnosti jste ani nemohl čekat podporu veřejnosti při kandidatuře na prezidenta. Vyvodíte z toho nějaké důsled...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomocníci nejmocnějších. Keller po volbách odhalil to nejvážnější

12:14 Pomocníci nejmocnějších. Keller po volbách odhalil to nejvážnější

„Nepolezu na cimbuří vyvěšovat zelené trenýrky,“ ujistil profesor, známý sociolog a bývalý europosla…