Jako za nacismu, udeřil na Británii kvůli uprchlíkům komisař OSN. A přišla ostrá reakce

15.10.2015 9:55

Včera Parlamentní listy informovaly o vyjádření jordánského prince a komisaře OSN pro lidská práva Zeida Ra'ada Al Husseina, ve kterém přirovnával současné uprchlíky k těm židovským a opřel se za údajně necitlivé výroky na jejich adresu do britských politiků. Britský deník Express nabízí odmítavou reakci konzervativního poslance sira Billa Cashe.

 Jako za nacismu, udeřil na Británii kvůli uprchlíkům komisař OSN. A přišla ostrá reakce
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Al Hussein sice konkrétně nejmenoval žádné politiky, ale narážel na britského premiéra Davida Camerona a ministryni vnitra Theresu Mayovou. Cameron přirovnal uprchlíky přicházející v obrovských počtech zejména z francouzského přístavu Calais k „roji lidí“. Mayová zase na konferenci Konzervativní strany hovořila o tom, že masová migrace narušuje soudržnost společnosti. Vedle toho princ a jordánský komisař OSN pro lidská práva vyplísnil novinářku z bulvárního deníku Sun, která uprchlíky přirovnala ke švábům. Přičemž Al Hussein připomněl, že stejný výraz pro označení lidí za války používal přední člen NSDAP Julius Streicher. Britské politiky však především rozčílilo, že se Britové a další Evropané stavějí vůči uprchlíkům odmítavě jako k židovským uprchlíkům za druhé světové války.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Jako první zareagoval poslanec za Konzervativní stranu sir Bill Cash, který označil vyjádření jordánského komisaře za politováníhodné. „Velká Británie do své země v průběhu druhé světové války přijala obrovské množství Židů. Nepovažuji proto za vhodné používat tento druh analogie proti národu, který zachránil Evropu a mnoho jejích obyvatel před zvěrstvy prováděnými v nacistickém Německu. Toto téma navíc vnímám osobně, protože můj otec za 2. sv. války padl a byl oceněn nejvyšším vojenským vyznamenáním,“ prohlásil Cash, který se narodil za druhé světové války a v loňském roce byl oceněn za svoji politickou činnost ve prospěch země prestižním britským oceněním Birthday Honours.

Sir Cash je přesvědčen, že mohou být Britové na svoji pomoc uprchlíkům náležitě hrdí. Není však podle něj možné, aby země přijala naprosto všechny uprchlíky. Ocenil také postoje Jordánska, v jehož uprchlických táborech nyní přebývá asi 650 000 lidí. „Vedle přijímání uprchlíků však také Velká Británie poslala na provozování uprchlických táborů v Libanonu, Jordánsku, Turecku a Sýrii přes jednu miliardu liber. Jen Spojené státy v tomto ohledu pomohly více. Královské námořnictvo navíc zachránilo v posledních měsících ve Středozemním moři před utonutím více než 7000 migrantů. A chystáme se vzít do naší země 20 000 uprchlíků. Proto bych rád vyzval prince Zeida, aby vzal své připomínky zpět. My můžeme být na naše postoje k uprchlické krizi bezpochyby hrdí,“ zopakoval na závěr sir Cash.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…