Janek Kroupa: Za odsouzení Marka Dalíka může Mirek Topolánek

04.02.2016 10:38

Marek Dalík byl odsouzen na pět let vězení za korupci díky svědectví expremiéra Mirka Topolánka. V rozhovoru s Martinem Veselovským v internetové televizi DVTV to uvedl redaktor Českého rozhlasu Janek Kroupa. Ten sleduje kauzu Marka Dalíka a nákupu obrněných transportérů pro českou armádu od samého začátku.

 Janek Kroupa: Za odsouzení Marka Dalíka může Mirek Topolánek
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur
reklama

Nejprve Veselovský připomněl, že v prvoinstančním rozsudku dostal Dalík pět let nepodmíněně a pokutu pět milionů korun.

Marek Dalík byl původně obžalovaný z podvodu, když tvrdil, že zakázku na pandury může ovlivnit, protože má vliv na českou vládu. Podle žaloby to nebyla pravda. Dalíkova obhajoba se snažila tuto žalobu rozbít dokázáním toho, že Dalík tento vliv na českou vládu měl, tudíž se nemohl dopustit podvodu. „K soudu přišel Mirek Topolánek a s takovou bohorovností a žoviálností řekl: Marek Dalík byl můj nejbližší spolupracovník, jednal mým jménem, já mu věřím. V tu chvíli bylo jasno, že Marek Dalík ten vliv ve skutečnosti měl, a z podvodu byla korupce,“ vysvětlil Kroupa.

Celý rozhovor je ZDE

Pro koho ty peníze měly být? Dalík prý jednal minimálně s vědomím Topolánka a Bartáka. „A je nepředstavitelné, že by ti lidé nevěděli, že si Marek Dalík řekne o půl miliardy,“ myslí si Kroupa.

Rozumím Dalíkovi

Kroupa také rozumí tomu, že Marek Dalík se cítí, že je to nespravedlivé, protože on ty peníze nakonec zřejmě nedostal. Zatímco vláda, která vládla před ním, ty peníze zřejmě dostala. Protože jedna z prvních vět, které Marek Dalík pronesl na té schůzce, měla být: „Víte, ty peníze, které jste vyplatili, tak já jsem z nich měl slíbeno sto milionů. Ty jsem nedostal. Takže teď od vás nechci sto milionů, ale dejte nám půl miliardy. Zjednodušeně řečeno, takhle se to jednání mělo odvíjet,“ uvedl Kroupa.

Tou vládou, která ty peníze údajně dostala, myslel Kroupa vládu Paroubkovu. „Protože smlouva na pandury za dvacet miliard, tak tu podepsala Paroubkova vláda poté, co už byla v demisi. Bylo po volbách, když podepsala smlouvu na tenhle obří nákup. Tehdy jim to všichni vyčítali. Jedním z prostředníků byl Pavel Musela, což byl blízký spolupracovník nejprve Stanislava Grosse, posléze spolupracoval i s Lidovým domem a měl přístup i k Jiřímu Paroubkovi,“ vysvětlil Kroupa.

Úplatky? Gross, Barták, Kühnl

Kroupa pak podrobně vysvětloval, jak se jemu a jeho kolegům podařilo získat od Rakušanů jména Čechů, kteří měli dostat v souvislosti se zakázkou na pandury úplatky. Lidé z vedení zbrojovky Steyer prý v této souvislosti jmenovali třeba Martina Bartáka, Karla Kühnla, Stanislava Grosse. Ale klíčovou postavou byl Pavel Musela.

Kroupa také uvedl, že na začátku celého případu prý byla zcela nulová chuť české policie případ vyšetřovat. „Rakouská policie udělala domovní prohlídky a česká policie nedělala nic. Mám představy, proč to tak bylo a nejsou hezké, ale nemám žádný důkaz pro to, že to tak bylo,“ řekl.

Investigativní novinář poukázal také na to, že je sice odsouzen Marek Dalík, který ale peníze zřejmě nakonec nedostal. „Proč není odsouzen někdo z té části předtím, když Dalík avizoval ‚sto milionů mi nedávejte, dejte mi víc, protože oni mi to nedali‘. Tady zjevně existovala, a je to i na papíře, to je smlouva se společností Pavla Musely. Ten měl vždycky přístup k ČSSD. Dokonce se společnosti, na které měl vliv, podílely na kampaních sociální demokracie. Policie tuto větev nikdy pořádně nevyšetřovala,“ posteskl si Kroupa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

15:05 Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

Funguje ještě vůbec koalice ANO a ČSSD držená u moci komunisty, když byly obří daňové změny prohlaso…