„Je labilní. U výslechu se rozčílil.“ Vysoká politická kauza jde do finále

04.04.2019 8:34

Dva a půl roku trvalo, než policie vyšetřila zneužití dotací z Evropské unie na severu Čech z programu ROP Severozápad. Nyní vyšetřování, kdy škoda je 14 miliard a celkem v případu figuruje 27 obviněných, ukončila. Píše o tom dnešní MF Dnes.

„Je labilní. U výslechu se rozčílil.“ Vysoká politická kauza jde do finále
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Nyní obvinění a jejich obhájci studují spis. Mezi nimi jsou tři bývalí hejtmani, bývalí poslanci a starostové. Zda žalobce Tomáš Minx pošle případ k soudu, se teprve rozhodne. Podle všeho na vrcholu pyramidy stáli kmotři Daniel Ježek a Alexandr Novák. „Úkolovali hodnotitele projektů, který smí projít a dostat peníze, a který ne. Jeden projekt třeba podle policie nechali Ježek s Novákem poskočit z 27. na 13. místo, aby dostal dotaci,“ píše se v MF Dnes s tím, že obvinění se týká stovek projektů. 

Všichni stíhaní však vinu odmítají a většina také odmítla vypovídat. Kromě bývalého ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze, jenž se přiznal. „Spis už jsme prostudovali asi před třemi týdny. Navrhli jsme některé důkazy, které nám nepochybně zamítnou, protože je tu tlak, aby státní zástupce případ rychle zažaloval. Navrhovali jsme i zkoumání duševního stavu Petra Kušnierze a teď svůj návrh opakujeme. Spolupracující obviněný je labilní a jednou se u výslechu neúměrně rozčílil," obhajuje však svou klientku, obviněnou exhejtmanku Ústeckého kraje Janu Vaňhovou, advokátka Marie Benešová. 

Kromě Kušnierze pak policii měly pomoci odposlechy a také tabulky hodnocení, kde jsou po stranách tečky. Podle těchto tabulek se mělo hodnotit. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…