„Je to čirý populismus!“ rozohnil se Kalousek v televizi nad Babišovým návrhem zlevnit pivo. „Jen vyměnil koblihu za pivo,“ přidal se Urban

29.01.2016 23:27

O nejnovějším návrhu ministra financí Andreje Babiše snížit DPH u sudového piva, který se nesetkal s kladnou reakcí ani z koaličních stran, diskutovali v České televizi Milan Urban (ČSSD), Ivan Pilný (ANO) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Dotkli se také připravovaného zákonu o elektronické evidenci tržeb, který předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ostře kritizuje.

„Je to čirý populismus!“ rozohnil se Kalousek v televizi nad Babišovým návrhem zlevnit pivo. „Jen vyměnil koblihu za pivo,“ přidal se Urban
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

„O návrhu jsem nevěděl,“ přiznal předseda hospodářského výboru Ivan Pilný k návrhu Andreje Babiše ke snížení DPH sudového piva. „Nemyslím, že je to až tak důležité, abych to věděl,“ dodal Pilný s tím, že nejde primárně o věc hospodářského výboru. Podle něj navíc jde o cca 160 milionů, což je prý vzhledem k rozpočtu marginální částka. „Je to asi určitá reakce na to, co tvrdila opozice, že zákon o EET bude likvidační,“ vysvětlil.

„Je to čistý populismus! Jinak se tomu nedá říct. Nemohou to přivítat ani restaurace a pivovary, je to nesystémové a tady si troufnu říct, že dokonce hloupé,“ komentoval čerstvý nápad ministra financí Kalousek, který se dále podivil, proč pivo, a ne maso, mléko nebo brambory. „Nebo je to Babišův plán na další volby, zlevnit brambory?“ zeptal se předseda TOP 09.

S Kalouskem se shodl na populismu v tomto případě i koaliční a sociálně demokratický poslanec Milan Urban, podle kterého Babiš jen vyměnil pivo za koblihu, protože kobliha už asi nefunguje. Zároveň potvrdil, že tento návrh nebude mít v ČSSD podporu, dokud nepřijde snížení DPH na potraviny nebo vodu. K návrhu se později vrátil i Kalousek, podle kterého jde v zákonech Sobotkovy vlády o defraudaci, neboť si vláda nechala peníze určené na penzijní reformu, a díky nim může postupně v některých položkách snižovat DPH. „Poctivé by bylo vrátit peníze občanům,“ poznamenal a dodal, že ochotně přizná, že zvýšení DPH v souvislosti s penzijní reformou byla chyba, pokud vláda sníží všechny položky DPH.

Kalousek: ČSSD s KDU-ČSL se snaží vnést dojem, že se na EET nepodílely. Ale to je lež

Řeč se dostala i na elektronickou evidenci tržeb, o které se bude hlasovat druhou únorovou středu, byť, jak přiznal místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), možná protizákonně. „To, co dnes odhlasovala sněmovna, takový skandál není. Skandál je odhlasování zákona, aniž je ukončena rozprava,“ vysvětlil předseda TOP 09, který se zároveň zeptal, jak může současná vláda chtít po občanech zákony, když je sama nedodržuje.

„Spravedlivá evidence tržeb je dobrá myšlenka. Samozřejmě by to mělo být připraveno tak, aby nebyly zapotřebí novely a aby to nadměrně nezatěžovalo podnikatele,“ poznamenal k návrhu EET Urban, podle kterého bylo ukončení rozpravy k tomuto zákonu nešťastné, protože prý opozici stejně docházel dech a argumenty a už by zdržovala maximálně tak dva týdny. „A bylo by dobré, aby za to neslo ANO jako předkladatel zákona plnou politickou odpovědnost,“ dodal.

Podle Pilného už nicméně nemá smysl opakovat mýty o nadměrné zátěži podnikatelů a odpovědnost za zákon prý ponese. „Doufám, že pan Urban pro zákon o EET ruku zvedne a ponese za to stejnou politickou odpovědnost jako my,“ podotkl dále. V tom mu dal za pravdu i Kalousek, podle kterého se nyní snaží ČSSD i KDU-ČSL vnést dojem, že se na zákonu nepodílely, i když to tak vůbec není.

„Budeme vystupovat tak dlouho, dokud bude nějaký poslanec přihlášen. Pokud bude poslanec přerušen, pak vláda poruší zákon, bohužel už po několikáté, půjde to k Ústavnímu soudu, který to označí za protiústavní,“ poznamenal předseda  TOP 09, jak jeho strana hodlá proti EET bojovat. „Ústavní soud ještě žádný verdikt nevynesl...,“ reagoval na jeho slova Pilný.

„Jsem připraven to podpořit, doufám ale, že nepřijde nic takového, co by to mohlo změnit. Něco jako byla v minulosti například elektronická evidence značek,“ ukončil debatu Urban.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…