„Jedno škrtnutí perem.“ Ekonom připomněl, jak se z opozice chlubili v ODS. A teď?

6.8.2022 2:25 odp.

Ekonom CERGE-EI Filip Pertold v rozhovoru pro Lidové noviny hovořil o financích i o rozpočtu se současným schodkem 330 miliard korun.

„Jedno škrtnutí perem.“ Ekonom připomněl, jak se z opozice chlubili v ODS. A teď?
Foto: Dollarphotoclub
Popisek: Peníze

„Když se slavně rušila superhrubá mzda, tak poslanec Skopeček a poslanec Stanjura tvrdili, že 80 miliard se dá ušetřit velmi snadno, prý jedním škrtem pera. Teď se ukazuje, že reálné vládnutí je úplně jiné a ušetřit 80 miliard je velký problém. Ostatně všichni, kdo vidí alespoň trošku do rozpočtování této země, vědí, že ušetřit tak velká čísla je problém. A pokud se podíváme do programového prohlášení vlády, zjistíme, že kromě obecných, vágních řečí o úsporách tam není skoro nic,“ zmínil Pertold. 

Pertold hovořil i o tom, že v Česku bychom žili na dluh i bez posílání zbraní Ukrajině, bez pomoci uprchlíkům. „Schodek by byl jistě nižší, ale ani válka, ani péče o uprchlíky, ani nákup plynu do rezervy nestály 330 miliard korun,“ řekl Pertold.

Anketa

Líbí se vám kampaň, ve které SPOLU staví Babiše vedle Putina?

1%
97%
hlasovalo: 24891 lidí
Hospodářská politika současné vlády se dle jeho slov bohužel podobá vládě předchozí. „Rétorika se sice významně změnila, to je pravda, a možná nejsou nárůsty výdajů tak dramatické jako za předchozí vlády, ale v principu je výsledná politika velmi podobná,“ dodal Pertold.

Mluvilo se i o tom, jaké výdaje jde snížit. Vláda mimo jiné slibuje redukci úředníků. „Výrazně přibylo lidí v regionálním školství, asi i díky inkluzi a nástupu pedagogických asistentů. Přibylo také lidí v obecních službách. Když jsem se díval na data Eurostatu, tak veřejných zaměstnanců máme v roce 2020 zhruba stejný podíl jako v roce 2000. Žádná z těchto položek zkrátka nenabízí úspory v řádu stovek miliard,“ řekl.

Většinu lidí v současné době trápí zdražující energie, kdy vláda představila svůj úsporný tarif. „Obecně jsem přesvědčen, a prosazuji to dlouhodobě, aby hlavní pomoc lidem přicházela skrze sociální systém. A to neříkám proto, že zrovna teď působím jako externí poradce ministra práce a sociálních věcí. Říkám to proto, že to má řadu dobrých společenských i ekonomických důvodů,“ sdělil Pertold.

„Ta pomoc není vůbec zacílená, naopak: když máte hodně spotřebičů, budete mít vyšší slevu. Taková pomoc je plošná a mám velké pochyby, že povede k úsporám, které tolik potřebujeme a po kterých volá sám pan ministr průmyslu a obchodu. Stát není schopen propojit data z daňových přiznání s daty o spotřebě energie, takže není schopen představit nějaký skutečně sociální tarif. A není ani ochoten otevřít sociální systém tak, aby jím prošlo oněch dvacet procent ohrožených domácností. Proto přechází na plošnou pomoc všem,“ zmínil Pertold, že je to skutečně nešťastné. Vůbec totiž dle jeho slov není jasné, zda dojde k pomoci domácnostem, které budou ve vážných problémech.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Jste ještě vrchním velitelem branné moci?

Předseda vlády tvrdí, že jsme ve válce, ministryně obrany chřestí zbraněmi, ministr financí zavádí válečnou daň a Vy nic? Nebo se jedná o šíření poplašné zprávy, či dokonce o sabotáž!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

M777 nebo Bayraktar. Česko vystavilo ruský šrot, Rusko všechno možné

16:10 M777 nebo Bayraktar. Česko vystavilo ruský šrot, Rusko všechno možné

Rusové vystavují na vojensko-technickém fóru Army 2022 poblíž Moskvy i techniku a zbraně, kterých se…