„Jen seděla, podepisovala.“ Proč se firmy rády zbaví inkluze

12.01.2025 12:29 | Monitoring

Firemní sociolog Vojtěch Bednář upozorňuje na trend, kdy firmy rychle ustupují od projektů diverzity a inkluze. Ty byly původně zaváděny s cílem zlepšit rovnost šancí a posílit pozice a zastoupení žen, menšin a dalších skupin na pracovištích. Bednář připomíná, že tyto projekty byly často přijímány spíše z vnějšího politického a mediálního tlaku než z přesvědčení, a když se firmy od nich nyní bleskově odklánějí, odhalují tím jejich hlubší problémy. Na příkladu paní Jany popisuje, jak tlak na naplňování kvót může vést k tomu, že do klíčových rolí jsou dosazováni nekompetentní lidé, což vytváří problémy pro ostatní zaměstnance a narušuje efektivitu firem.

„Jen seděla, podepisovala.“ Proč se firmy rády zbaví inkluze
Foto: archiv V. Bednář
Popisek: Firemní sociolog Vojtěch Bednář

Velké firmy ustupují od projektů diverzity a inkluze, které měly podporovat rovnost a sociální odpovědnost. Tyto projekty byly často zaváděny jen proto, aby firmy splnily politické nebo mediální požadavky.

Sociální odpovědnost v tomto kontextu znamená, že firmy měly přispívat k rovnosti a spravedlnosti ve společnosti, například zvyšovat počet žen ve vedeních firem a podporovat zaměstnance z různých menšin. Tyto projekty diverzity a inkluze měly ukázat, že firma myslí nejen na zisk, ale i na lidi a na společnost.

Vojtěch Bednář ve svém textu zmiňuje konkrétní příběh paní Jany, který ukazuje, že projekty diverzity a inkluze mohou být v praxi kontraproduktivní. A jak dopadají důsledky těchto opatření na zaměstnance. A jak tlak na naplňování kvót může vést k tomu, že do klíčových rolí jsou dosazováni nekompetentní lidé, což narušuje efektivitu firem.

„Paní Jana, budeme jí tak říkat, nastoupila do české části nadnárodní firmy v roce 2016. Zprvu byla na referentské pozici, ale postupně si doplnila vzdělání. V roce 2020 jí bylo nabídnuto povýšení na exekutivní asistentku. Dlouho váhala, protože i když to znamenalo vyšší plat a více odpovědnosti, nebylo to přesně to, co očekávala. Raději by směřovala do managementu. Nakonec nabídku přijala a začala pracovat v kanceláři staršího člena vyššího středního vedení,“ popisuje Bednář.

Postupně se však ukázalo, že role paní Jany nebyla náhodná. „Půl roku strávila po školeních a následně její šéf odešel do důchodu. Na jeho místo byla nainstalována paní, která přišla z jiné evropské pobočky. Byla to cizinka, což vytvářelo problém jazykové bariéry. Hlavně se ale ukázalo, že vzhledem k práci, která se ve firmě dělá, je zhola nekompetentní. Neznala postupy, neuměla se rozhodovat a nepodporovala podřízené. Firma ale potřebovala naplňovat její roli,“ pokračuje Bednář.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Myslíte, že toho je Evropa schopná?

Vy tvrdíte toto: Evropa se musí o sebe postarat sama, musí ukázat sílu, musí být jednotná, obranyschopná a maximálně soběstačná. Souhlasím s Vámi, ale fakt myslíte, že může EU těchto cílů dosáhnout? Protože jestli ano, pak si kladu otázku, proč už to neučinila dávno? A ještě by mě zajímalo, jakou sí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

21:21 Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

„Lidé se vydávají za důchodce a přesvědčí úředníka po telefonu, aby poslal peníze někam jinam. Ty jd…