„Jsem z toho v šoku a zcela konsternován,“ prozradil své první pocity z návštěvy „atomového muzea“ pro ParlamentníListy.cz Powers junior. „Tady na vlastní oči vidím, jaké byly železná opona a studená válka.“
Atomové kataklyzma v několika minutách
Na světě existují jen tři muzea tohoto typu: Míšov, Pervomajsk na Ukrajině a třetí v Arizoně v USA. Powers ml. si detailně prohlížel objekt, ve kterém bylo uskladněno celkem 160 atomových hlavic o celkové síle 300 hirošimských bomb. „Nákladní tatry tady jezdily ve dne v noci... Nepřetržitě, materiál se bral z betonárek v Rokycanech, od Příbrami, byla tu i místní betonárka,“ uvedl jeden z pamětníků prací na objektu Josef Blažek z Rokycan. Zásadní informace měl také Milan Syruček, který se návštěvy muzea s bývalým americkým agentem CIA účastnil. Znalec rusko-ukrajinských poměrů Syruček je navíc aktivním podporovatelem zachování tohoto objektu coby významného místa ukázky studené války. „Myslím, že zájem o objekt by měl být ještě větší, přáli bychom si, aby sem směřovaly mnohem častěji exkurze škol. Aby si mladá generace nemyslela, že studená válka a všechno, co s ní souviselo, je dávno minulostí, v níž nemáme co najít jako inspiraci. Naopak, tady jsou kořeny k pochopení současnosti.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala