"Jsem v šoku!" Bývalý agent CIA Powers v ČR navštívil objekt, kam nesměli ani Štrougal a Jakeš

02.12.2015 5:25

REPORTÁŽ Do „atomového muzea“ železné opony v Míšově na hranicích Plzeňského a Středočeského kraje zavítal bývalý americký agent CIA, voják Francis Garry Powers. Setkal se tu s řadou svých přátel a místních obyvatel a důkladně si prohlédl jeden z nejutajovanějších objektů bývalé ČSSR. Česko navštívil kvůli premiéře filmu Stevena Spielberga Most špionů, s jehož producenty spolupracoval jako odborný konzultant. Powers je synem pilota výzvědného letounu U2, který byl v roce 1960 sestřelen nad územím bývalého Sovětského svazu.

"Jsem v šoku!" Bývalý agent CIA Powers v ČR navštívil objekt, kam nesměli ani Štrougal a Jakeš
Foto: Archiv Garryho Powerse
Popisek: Garry Powers

„Jsem z toho v šoku a zcela konsternován,“ prozradil své první pocity z návštěvy „atomového muzea“ pro ParlamentníListy.cz Powers junior. „Tady na vlastní oči vidím, jaké byly železná opona a studená válka.“

Atomové kataklyzma v několika minutách

Na světě existují jen tři muzea tohoto typu: Míšov, Pervomajsk na Ukrajině a třetí v Arizoně v USA. Powers ml. si detailně prohlížel objekt, ve kterém bylo uskladněno celkem 160 atomových hlavic o celkové síle 300 hirošimských bomb. „Nákladní tatry tady jezdily ve dne v noci... Nepřetržitě, materiál se bral z betonárek v Rokycanech, od Příbrami, byla tu i místní betonárka,“ uvedl jeden z pamětníků prací na objektu Josef Blažek z Rokycan. Zásadní informace měl také Milan Syruček, který se návštěvy muzea s bývalým americkým agentem CIA účastnil. Znalec rusko-ukrajinských poměrů Syruček je navíc aktivním podporovatelem zachování tohoto objektu coby významného místa ukázky studené války. „Myslím, že zájem o objekt by měl být ještě větší, přáli bychom si, aby sem směřovaly mnohem častěji exkurze škol. Aby si mladá generace nemyslela, že studená válka a všechno, co s ní souviselo, je dávno minulostí, v níž nemáme co najít jako inspiraci. Naopak, tady jsou kořeny k pochopení současnosti.“

Interiér „atomového muzea“. Foto: Václav Fiala

Doporučení Powerse juniora: Nevěřte všemu, co čtete

Garry Powers se narodil v červnu 1965, tři roky poté, co jeho otce propustili z vězení v SSSR. Ještě nebyl na světě, když otcův letoun sestřelili nad Sovětským svazem. Powers je přesvědčen o tom, že předpokladem k porozumění současné situace na Středním východě jsou informace o dění v době studené války: „Musíme ji studovat a učit se z ní, aby se minulost nemohla již nikdy opakovat. Studená válka byla světová válka, měla své horké části, kde umírali lidé. Nebylo to něco, co by se dalo měřit bitvami a vítězstvími jako tradiční válka, ale životy byly také utráceny. Lidé si musejí uvědomit, že přes studenou válku jsme stále živí a největší krize  – kubánská – byla s úlevou zažehnána a odvrácena,“ vysvětlil například v rozhovoru s Václavem Vítovcem (celý text v češtině ZDE). Powers ml. dále říká: „Uplatňovali jsme naše zájmy v jižní části Jižní Ameriky, Severní Americe, Africe a Evropě. Komunisté uplatňovali své zájmy v jiných zemích a bohužel to nebylo vždy ku prospěchu zemím, v nichž účinkovali. Musíme být velice opatrní při hodnocení toho, jaký vliv měla americká politika v těchto zemích. Důkazem toho jsou Afghánistán, Írán a Irák.“
Doporučení budoucím generacím podle Powerse juniora je: „Nevěřte všemu, co se dočtete v tisku, protože tisk ne vždy říká pravdu. Budoucí generace se budou muset naučit číst mezi řádky, a ne vždy přijímat to, co jim jejich vlády předkládají. Vlády jsou řízeny lidmi a tito lidé nevykonávají vždy skutečné potřeby ostatních lidí.“

Do objektu neměli prý přístup ani Jakeš nebo Štrougal

Zajímavou připomínku k atomovému muzeu zmínil pro ParlamentníListy.cz Syruček: „Já jsem sem vzal Miloše Jakeše a zajímala mě jeho reakce. A on byl opravdu šokován, že nevěděl, že něco podobného vůbec existovalo. Ten objekt byl zcela exteritoriem sovětského území, naši sem neměli přístup a ani nevěděli, že něco takového zde existovalo. Totéž mi říkal i Lubomír Štrougal.“ Připomenul, že šlo o nejutajovanější objekt ČSSR, sloužilo tu 170 sovětských vojáků a z nich jen osm vědělo, co je v objektu uskladněno. „Sleduji ruský internet, a ještě v minulém roce jsem četl názory některých lidí, kteří tu sloužili a psali – proboha, proč nám alespoň dnes někdo neřekne, u čeho my jsme vlastně sloužili,“ doplnil Syruček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Přichází generace, které práce nic neříká. Než by se dřela, raději se uskromní

17:45 Ivan Hoffman: Přichází generace, které práce nic neříká. Než by se dřela, raději se uskromní

POHLED IVANA HOFFMANA Je příslovečný brod pro naši civilizaci blízko, nebo se naopak vzdaluje? uvažu…