„Kabelky, kožichy, úplatky! Vše znova.“ Šlachta na koni. Po úderu Nečasovi

08.09.2021 13:25

Pražský městský soud zrušil osvobozující verdikt nad expremiérem Petrem Nečasem a jeho manželkou Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) v rámci kauzy takzvaných trafik pro poslance občanských demokratů. Odposlechy budou nově u líčení opět brány jako důkaz. „Navíc jsou zpátky ve hře pověstné kabelky za deset milionů. To, že z nich zaplatila pokutu, nic neznamená. Pojďme konečně řešit, proč ty kabelky, kožichy a šperky dostávala,“ vyzývá někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, nyní lídr hnutí Přísaha.

„Kabelky, kožichy, úplatky! Vše znova.“ Šlachta na koni. Po úderu Nečasovi
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Robert Šlachta na předvolební kampani v Trutnově

Anketa

Má Babiš pravdu, že je třeba přivézt Ukrajince, kteří by nahradili chybějící pracovní síly u nás?

20%
56%
hlasovalo: 42918 lidí
Kauza by se nyní měla vrátit k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Podle ČT24 soud vrátil i případ nezdaněných darů pro Janu Nečasovou. Samo zaplacení pokuty neznamená podle odvolacího senátu to, že nemůže být uložen další trest.

Obvodní soud loni v srpnu zprostil viny z podplácení Nečase, jeho ženu i někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Podle verdiktu se nepodařilo prokázat, že se skutek popsaný v obžalobě vůbec stal. Prvoinstanční soud v případu nepřipustil jako důkaz odposlechy.

Soud taktéž zastavil stíhání Nečasové (dříve Nagyové), které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Státní zástupce se proti oběma rozhodnutím na místě odvolal.

Obžaloba tvrdí, že Nečas, tehdejší šéfka jeho kabinetu Nagyová a Boček slíbili v roce 2012 poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu. Nečasovi a Bočkovi hrozí až šest let vězení, Nečasové až osm. Kauza trafik přispěla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády.

Na verdikt reagoval i někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a aktuální šéf Přísahy Robert Šlachta. „Všechno se vrací zpět a bude se znova komplet soudit. Odposlechy jsou zpátky ve hře a musí být samozřejmě připuštěny jako důkaz. Tak jak jsem celý čas tvrdil,“ uvítal.

Uvedl, že by se mělo též řešit, za co tehdejší premiérova milenka luxusní kabelky dostávala. „Navíc jsou zpátky ve hře pověstné kabelky za deset milionů. To, že z nich zaplatila pokutu, nic neznamená. Pojďme konečně řešit proč ty kabelky, kožichy a šperky dostávala,“ vyzval Šlachta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

12:24 Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

Schůzka kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského s prezidentem Milošem Zemanem trvala asi 40 …