Kašleme na předstírání, řekl si možná elitní politik Turecka. A přednesl převratný návrh

26.04.2016 13:24

Z úst předsedy tureckého parlamentu Ismaila Kahramana zazněl šokující návrh. Turecko by podle něj mělo vyloučit sekularismus ze své ústavy. Tím by se tak rozešlo se základními principy moderní turecké republiky. A nejen to. Informují Lidovky.cz.

 Kašleme na předstírání, řekl si možná elitní politik Turecka. A přednesl převratný návrh
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan
reklama

Kahraman naznačil, že Turecko, které je z většiny islámské, potřebuje mít v ústavě náboženství, nikoli sekularismus. Jedná se tak o další důrazný projev pokračující turecké islamizace.

Vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) chce tímto krokem dále posílit pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který je mnohými kritizován za příliš mnoho moci, kterou schraňuje ve svých rukou, a autoritářský přístup k vládnutí. Slib AKP, že v ústavě budou i „evropské normy lidských práv“ nikoho ale neuklidňuje.

„Proč bychom jakožto muslimská země měli být v situaci, kdy ustupujeme od náboženství? Jsme muslimskou zemí. Proto musíme mít náboženskou ústavu,“ prohlásil Kahraman na jedné z parlamentních konferencí.

Celý text zde

Jeho vystoupení zkritizoval šéf opozice Kemal Kilicdaroglu, podle kterého je politický islám příčinou problémů Blízkého východu. „Sekularismus je tu proto, aby každý mohl prožívat svobodně svou víru, pane Kahramane,“ napsal na internet.

A Turecko se mezitím dále islamizuje, jak ukazují zákony zpřísňující přístup k alkoholu, existuje cenzura internetu, výjimkou „nejsou ani tresty za rouhání kvůli kritice proroka Mohameda“. V moderní historii Turecka však došlo již k několika vojenským převratům, které měly za cíl zabránit islamizaci země a udržet odkaz Mustafy Kemala Atatürka, který se zasadil o vznik současného Turecka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

22:01 „Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

„Dnes jsme svědky toho, že se přeživší členové vražedných komand a jejich následovníci snaží přepsat…