Knížestranu a zemské škůdce nevolte. Ptali jsme se odbojářů na volby a oni to vzali od podlahy

24.10.2013 11:19

JINÝMA OČIMA Významnou částí české společnosti jsou – a zdá se, že i nadále budou - čeští váleční veteráni, historici, odbojáři a příbuzní po zavražděných účastnících protiněmeckého a protimaďarského odboje. Naše redakce oslovila řadu z nich s otázkami, koho budou volit a proč. Z toho, co nám odpověděli, vyplývá, že pravice a zejména Kalouskova a Schwarzenbergova TOP 09 si o jejich hlasech v nadcházejících volbách může leda tak nechat tiše zdát.

 Knížestranu a zemské škůdce nevolte. Ptali jsme se odbojářů na volby a oni to vzali od podlahy
Foto: bojovnici-za-svobodu.webnode.cz
Popisek: Plk. Pavel Vranský

„K volbám chodím pravidelně, protože si myslím, že na volbě politiků závisí moje životní úroveň. Jako zahraniční voják a důchodce budu volit  ČSSD,“ svěřil se naší redakci válečný veterán z Afriky i západní fronty a místopředseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) plukovník Pavel Vranský.

Sociální demokracii tato „Tobrucká krysa“, jak Němci a Italové říkali statečným obráncům Tobruku, podle svých slov volila pravidelně jak po návratu z 2. světové války, tak po obnovení sociální demokracie po roce 1989. „Program této strany mi vyhovuje, protože je více solidární s méně šťastnými a přitom se nestaví proti iniciativě jednotlivce. Selhání nebo nedodržení programu mě neodrazuje, protože to závisí na osobách a já nevolím osoby, ale program. Ten také očekávám, že bude alespoň částečně splněn,“ řekl Vranský.

Fotogalerie: - Kampaň ČSSD na jihu Moravy

Stánek ČSSD v Rousínově
Kandidáti se představili také ve Vyškově
Kandidátka Viera Maňásková rozdávala růže
Miroslav Brtníček
Mítink ve Vyškově
Nechyběl ani skákací hrad

S jeho hlasem tedy pravice nemůže počítat. „Pravicové strany svou necitlivostí v sociálních otázkách mě nedokázaly oslovit a poslední vlády okradly důchodce, děti, mladé rodiče a další skupiny těch méně šťastných na úkor mocných a lépe situovaných,“ dodal Vranský.

Podle odbojového historika Jana Kuxe z Brna jsou letošní volby v mnohém jiné než všechny předcházející. „Jde o více než jen rozdání pomyslných karet. Je totiž více než dvacet let po sametu a to je období, po kterém zpravidla u nás dochází k zásadní  politické změně. Je tedy důležité více než kdy jindy, protože naše země je rozdělena na dva tábory, jít volit,“ soudí Moravan Kux.

„Jeden tábor si uvědomuje na základě historických zkušeností, že vývoj demokracie nejde v souladu s představami a přáními většiny společnosti . O to více se zvětšuje neseriozní, ale i naivní tlak proti KSČM a strašení jejím návratem, nebo dalším levicovým stranám. Pravici se to straší dobře, protože mladí již nevědí, co byl socialismus, který jako historickou etapu školství ve svých hodinách doslova vygumovalo z osnov,“ říká Kux, podle kterého ale tyto snahy pravice o destrukci levicového tábora ve společnosti zvyšují pocity konfrontace a „blbé nálady“.

Schwarzenberg je trapný, smějí se historik i umělec

Sám Brňan Kux bude podle vlastních slov volit levici. „Pravice se v možnostech být příkladem serióznosti  již zcela vyčerpala. Říká, že musela dělat nepopulární opatření, která se lidem nelíbí. Co však už neříká, je to, že je sama zavinila nedobře realizovanými ekonomickými pokusy na naší ekonomice. Říkat, že se učila dělat nové věci takzvaně za pochodu, je naivní hloupost, kterou ji snad již nikdo nevěří. Takovému účelovému rozkradení republiky snad nikdo již věřit nemůže,“ vysvětluje svůj postoj Kux. Dalšími důvody pro jeho palec dolů Kubovi, Němcové, Pospíšilovi, Kalouskovi a Schwrzenbergovi je i poslední prezidentská amnestie a rozsudek švýcarského soudu v kauze Mostecké uhelné společnosti.

„Švýcarský soud ukázal, jak se má jednat se zloději a darebáky. Naše justice, státní zastupitelství i soudy totiž rozhodují švejkovsky. Proto ať chci či ne, musím volit levici. Ta je totiž poučena nejen ekonomickou kolaborací, ale i nekonečným mlácením prázdné slámy třeba justiční, politické či historické zvůle pravice,“ říká tvrdě Kux.

A ostře kritizuje hlavně posledně jmenovaného zástupce pravice, neúspěšného kandidáta na prezidenta a ochránce tzv. sudetských Němců Karla Schwarzenberga. „Je tedy nasnadě, že není třeba vůbec uvažovat o více než sedmdesátiletém motorkáři jezdícím ve volebním spotu, který by se přitom v reálu neudržel ani na socialismem vyrobeném Pionýru,“ směje se Kux na adresu věčně spící „Jeho Jasnosti“, jak by podle něj měli pravicoví novináři z Lidových novin, Mladé fronty Dnes a obdivovatelé šlechtického původu správně říkat předsedovi TOP 09.

„Tuto skutečnost přece nemůže normální člověk pozřít a myslím, že ji už vidí i ta politickou zkušeností nepolíbená mládež, volící doposud pravé křídlo politické reprezentace. Pravice totiž již není tím, čím byla před Nečasovou érou.  Modrá část spektra už sama nevěří svým možnostem - poslední věřící je asi jen jedna žena, které nevnímá realitu. Nepochybně proto, že mezi lidem již dlouho nebyla a měla by se vrátit raději ke své profesi,“ soudí Kux.

Zároveň varuje před rostoucím vlivem katolické církve. „Černým koněm pravice bude ovšem restitucemi neuvěřitelně posílený  katolický klér a hlavně ti, kteří se přes volební lístky urychleně přemístili, jak se zatím ukazuje, na jihovýchodě země,“ dodává s místní znalostí Brňan Kux.

Jeho slova potvrzuje i další redakcí oslovený představitel českých odbojářů Jiří Jaroš z Boskovic, který je hlavou i tamní okresní organizace ČSBS. „Lidovci se svou mobilizací ve středověkém Jihomoravském kraji balancují na hraně. Mají výhodu kazatelen a zfanatizovaných babiček v ústavech, které volí na jejich příkaz. Má dcera to viděla v nemocnici na vlastní oči, kdo jim vedl ruku při prezidentské volbě. Tehdy dostali příkaz volit Schwarzenberga,“ říká Jaroš.

Fotogalerie: - Schwarzenberg se plavil po Labi

Schwarzenberga v Litoměřicích srdečně uvítali
Schwarzenberg na palubě výletní lodi
Lidé měli zájem o autogramy
A také o společnou fotografii
Účastníků plavby bylo dost
Loď, na níž se lidé mohli potkal s předsedou TOP 0...

Kritika se trestá i útoky na život

Ani historik ČSBS Jiří Jaroš nevhodí do urny svůj hlas pravicovým stranám - konkrétně Schwarzenbergově, resp. Kalouskově TOP 09. „Můžu říci jenom jedno,  jako soukromá osoba: jako občan, i bez ohledu na mé odbojářství, bych nikdy nemohl volit strany, které pokládám za státoborné. Tak se to nazývalo už za I. republiky. Tam byly strany státotvorné, tedy sociální demokraté, národní socialisté, lidovci a agrárníci, na druhé straně strany státoborné, tedy Henleinova Heimatfront a pak Národní obec fašistická. No a dnes si můžeme spočítat na prstech jedné ruky, která strana je dnes státoborná,“ říká opatrně Jaroš.

Vysvětlení hned přidá: „Nechci na sebe uvrhnout jejich anonymy, nepřátelství a dštění ohně a síry plus doplnění jejich webů, kde mne nazvali soudruhem. A poškodí to i mou rodinu, jak ji už poškodili strašným způsobem monarchisti. Mám za sebou patnáct let tvrdé štvanice s celou rodinou a rozbitou hlavu své dcery a zápalnou nálož pod domkem a vyhrožování smrtí. Já vím, o čem mluvím,“ odhaluje šokující informace o „diskuzních“ praktikách pravice Jaroš.

Likvidace SPOZ? K smíchu

Na otázku, čím konkrétně pravice zklamala jeho, je však už zase otevřený. „Strana, která je nepřítel státu, mne nemohla nikdy zklamat. Takové strany občan vnímá jako nepřátele státu od počátku jejich založení, nemohou ho tedy zklamat. Jsou to pro něho nepřátelé státu, zemští škůdci. Pro mě je to knížestrana, tedy TOP 09,“ dodal představitel ČSBS.

Kritizuje také snahy pravice zlikvidovat jim hrozící konkurenci, Stranu práv občanů - zemanovci. „Snaha průseřit SPOZ je z jejich strany průhledná,“ připomíná Jaroš tažení pravicového – a vůči zemanovcům i konkurenčního - tisku. Stabilní zahánění komunistů do ghetta pravicovým strašením podle něj také jen radikalizuje současnou nedobrou situaci.

Socialisté si podle Jaroše zase zahrávají, když ČSSD ustupuje od svého předchozího zamítavého postoje k církevním restitucím. „Její námluvy lidovcům ji nebezpečně vzdalují od svých věrných voličů. Uvnitř ČSSD může nastat po volbách rozlom. Spor Sobotka versus Hašek může snadno docílit rozkol strany a oba tím jen ztratí voliče,“ varuje Jaroš.

Fotogalerie: - Nová posila SPOZ

ZEMANOVCI představili novou posilu do své strany
Je jím Jozef Regec
Jozef Regec je bývalý československý reprezentant ...
Je také senátorem za ČSSD, tedy byl. Teď bude jezd...
Na řečnickém pultíku měl poznámky ke své úvodní ře...
SPOZ tak získali bez boje už svého druhého senátor...

ODS je mimo mísu

ODS je podle Jaroše pro změnu zcela mimo mísu, když přišla se svým heslem: Střední třído, braň se! „Nebyla to právě ODS, jež zavraždila střední stav živnostníků svými Koženými? Kdo řval: více takových Kožených? Kdo to z nás dělá voly?“ ptá se Jaroš. „Oni zapomínají, že obyčejný člověk nezapomíná. Z ničeho se nepoučili a vše zapomněli,“ říká odbojář.

Ani další zcela nový projekt na české politické scéně, Babišovo ANO, není podle Jaroše tím správným pro tuto zem. „Jinak Babišovci jsou neuspořádaný element ad hoc sestavený jakoby Napoleonem, vydávající se za Baťu. Heslo 'Bude líp' připomíná předválečné Hitlerovo 'Německo probuď se' nebo Maďarské fašistické 'Ebrede. Magyorok',"říká Jaroš. Ostatní novostrany jsou podle něj jen jepičí seskupení.

Fotogalerie: - Kampaň ODS v Jablonci

Miroslava Němcová v Jablonci spolu s tamním primát...
Modrý stan ODS v Jablonci
Jablonec je největší baštou ODS v Libereckém kraji
Hosteska před stanem ODS
Lidé si tu mohli koupit kávu za pět korun
Na obrazovce se točila smyčka s volebními hesly

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Petr Blahuš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

19:20 Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

Britové dali ve čtvrtečních volbách jasně najevo, že už mají tahanic kolem brexitu plné zuby a už ko…