"Kunda sem, kunda tam." Zeman to plebejství vybalil na plný pecky, říká Jiří Suchý

30.10.2015 15:35

Server Aktuálně.cz udělal velký rozhovor s hercem Jiřím Suchým. Ten mluvil o divadle, o dobách komunismu, ale i o současném prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten je podle něj plebejec, který dokázal rozdělit národ takovým způsobem jako ještě nikdo před ním.

"Kunda sem, kunda tam." Zeman to plebejství vybalil na plný pecky, říká Jiří Suchý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu
reklama

Suchý vzpomíná na to, jaké bylo hrát v divadle Semafor v dobách komunismu. Tehdy na něj totiž někteří jeho kolegové donášeli StB. „Měl jsem vlastní zkušenosti s estébáky. Proto jsem dost dobře nemohl odsoudit lidi, kteří jim podlehli,“ říká Suchý, následně však odsuzuje ty, kteří nutili jeho kolegy ke spolupráci. „Estébáci, s nimiž jsem měl co do činění, mají dnes advokátní kanceláře a velice prosperují. To mne štve.“

Vypráví také o tom, jak na výsleších „hrál šachy“. Když se jej vyptávali ohledně schůzek s přáteli, vždy přiznal, s kým se stýká. „A tak jsem přiznal, že tam padaly fóry na esenbáky. A hned jsem dodal: A nedělají si to příslušníci do jisté míry sami? Vždyť kdyby se chovali méně povýšeně, tak je lidi budou mít radši. Nebo jsem se zastával Havla: On má prostě jiný názor než vy, ale říká, co si myslí, ačkoliv ví, že za to bude trpět. To ale svědčí o tom, že je charakterní člověk, nemyslíte?“ vzpomíná Suchý.

Mluví také o státním vyznamenání, které dostal od Miloše Zemana, za což se na jeho hlavu snesla vlna kritiky. „Ano, Jan Rejžek dokonce napsal něco v tom smyslu, že bych si klidně šel i pro Svatováclavskou orlici, což byl metál fašistickej,“ říká Suchý a dodává, že jeho kritici zapomněli, jak za komunismu protestoval a vyznamenání a tituly odmítal.

„Ať se nám tenhle prezident líbí, nebo nelíbí, Zeman je demokraticky zvolená hlava státu, nepřivezly ho žádné sovětské tanky,“ konstatuje Suchý s tím, že „není zločinem přijmout vyznamenání z jeho rukou“.

Kdysi také vystupoval se Zemanem na jevišti. „On byl tehdy na začátku kariéry. Měl za sebou dnes už legendární článek v Technickém magazínu, kterým podal národu pravdivou informaci o zoufalé ekonomické situaci. Zvali jsme ho, protože byl vtipný, pohotový, měl inteligentní humor,“ vzpomíná Suchý na prezidentova mladá léta.

Připomíná však, že Zeman národ především rozděluje. „Vím, že udělal pár dobrých skutků, o nichž se v novinách moc nepíše. Bohužel ale daleko víc bylo těch nepochopitelných. Třeba ty jeho jízdy za Putinem. Proti nim je většina veřejnosti,“ říká Suchý a myslí si, že to Zeman dělá „natruc národu“, přičemž možná doufá, že nám bude moci jednou říct ono „já jsem vám to říkal“.

Zemanovo vystoupení v Lánech, kdy v přímém přenosu prezident řekl památné „kunda sem, kunda tam“, Suchý kritizuje. „To bylo ve stylu nejpokleslejších bavičů. Zeman sliboval, že bude prezidentem plebejců. A tady to plebejství vybalil na plný pecky,“ říká Suchý a dodává, že dnes bychom ale potřebovali prezidenta, který potáhne národ nahoru.

Akce skupiny Ztohoven sice byla „fór“, stáhla však její organizátory na Zemanovu úroveň. „Když se na něco reaguje metodou hrubý pytel, hrubá záplata, tak toho, kdo onu záplatu látá, to deklasuje na úroveň toho hrubého pytle.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

14:40 Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

Václav Klaus ml. na svém Facebooku informoval o fotografii, která koluje po internetu. V úzké chodbě…