„Lháři, manipulátore!“ Rakušan zkusil poštvat lidi proti Babišovi. Jenže si naběhl

26.05.2022 21:55 | Ze sítí

O 179 miliard z EU přijdeme kvůli Babišovi! Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se na sociální síti pořádně vytočil, že hnutí ANO blokuje Sněmovnu, a tedy i schválení potřebného zákonu, kvůli němuž nesplní Česko včas podmínky pro vyplacení unijních peněz. Šíříte lži, zaznívá od člena opozičního hnutí ANO a od právníka přišla reakce, že problém není Babiš, ale neschopnost ministerstva i EU zacházet s penězi.

„Lháři, manipulátore!“ Rakušan zkusil poštvat lidi proti Babišovi. Jenže si naběhl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Evropská unie plánuje rozdělovat miliardy z Národního plánu obnovy. Česku však hrozí, že o částku 179 miliard přijde. Jelikož její vyplacení podmiňuje rychlým schválením zákona o evidenci skutečných majitelů.

Ministr Rakušan si na svém twitteru postěžoval, že přijetí směrnice blokuje ve Sněmovně právě hnutí ANO. „179 miliard z EU. Přesně o tolik přijdeme. Poděkovat za to můžete Babišovi, až ho potkáte na výletě v karavanu. EU podmínila vyplacení peněz rychlým schválením zákona o evidenci skutečných majitelů. A toho se pan ‚nic nevlastním, je to ve fondu‘ bojí tak moc, že zablokuje Sněmovnu,“ uvedl na svém twitteru. Tento zákon předložila vláda Petra Fialy (ODS).

 

 

Piráti prohlašují, že Babiš tímto paralyzováním Sněmovny vydírá vládu a chce zablokovat 180 miliard pro občany, pokud se nezmění zákon v jeho prospěch.

Do Rakušana i Pirátů se v následné diskusi opřel poslanec hnutí ANO Radek Vondráček, obvinil je ze šíření lží: „Šíříte lži Pirátů, Víte Rakušane. Na tom jednání jste ani nebyl. Nic o obstrukcích samozřejmě nezaznělo. Pokud má být zákon přijat zrychleně, tedy bez možnosti pozměňovacích návrhů, má jít o znění, které požaduje Evropská komise. To je celé. Řešte raději ten váš migrační chaos,“ vzkázal.

 

 

Připomínky měl i právník Ondřej Dostál, který by viníka hledal někde jinde než právě v Babišově osobě, alespoň pokud jde o zdravotnické dotace, na které má jít zhruba 12,5 miliardy. „Jde zčásti o plýtvání či nesmysly. Vyhodí se miliardy na stavbu nesmyslů. Když už se to postavilo, tak tomu z v.z.p. budeme po léta platit provoz vč. odpisů. To vše na prahu krize. Příčina není jen Babiš. Spíš neschopnost MZ&EU zacházet s penězi lidí rozumně,“ zdůraznil.

Naopak vládě doporučil následující postup: „Zajeďte do Bruselu a jednejte o zachování balíku pro ČR, ale přesměrování na aktuálně potřebné účely. EU-i CZ-peníze zaplatil daňový poplatník!“ uvedl.

 

 

Přispěvatelům z řad občanů nebylo jasné, jak by Babiš mohl rychlé schválení zákona o evidenci skutečných majitelů reálně znemožnit, pakliže má vládní pětikoalice ve Sněmovně pohodlnou většinu. „Můžete mi, obyčejnému občanovi, vysvětlit, jak se to dělá, aby 72 poslanců ANO znemožnilo 108 poslancům vládní koalice přijetí jakéhokoliv zákona s výjimkou zákona ústavního?

Nebo svým obvyklým mlčením (pokolikáté už) opět potvrdíte, že jste bezcharakterní lhář a manipulátor?“ obrátil se rozčílený diskutér na Rakušana.

 

 

Jiný mu zase vysvětlil, že obstrukce jsou běžnou a v těchto záležitostech mnohdy účinnou taktikou: „No, řekl bych, že když třeba 72 poslanců obstruuje tím, že si většina z nich vezme slovo, dejme tomu, třeba na hodinu, už se to celkem projeví. Můžou recitovat svůj projev nebo třeba předčítat pohádku, jak tomu kdysi bývalo v dobách, co byl Lubomír Volný ve Sněmovně,“ zmínil komentující.

 

 

„Těm, kteří v minulosti dlouhými obstrukcemi blokovali jednání PS, dnes jejich vlastní polívčička nechutná? A nebyl to náhodou Jurečka, který po volbách vykřikoval, že mají 108 a hlasy opozice nepotřebují? Pýcha předchází pád. Jak se do lesa volá…,“ zněla reakce.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářek a skřípění zubů – jedna větev Čapího hnízda u soudu neskončí. Přišel vztek

15:15 Nářek a skřípění zubů – jedna větev Čapího hnízda u soudu neskončí. Přišel vztek

Policie odložila takzvanou reklamní větev kauzy Čapí hnízdo, ve které prověřovala možné daňové úniky…