„Líp už bylo, za komunistů. Volby nic nezmění.“ To jsme několikrát slyšeli na cestě podél Labe, po které se prohání spousta Němců

10.07.2017 20:18

PŘEDVOLEBNÍ JÍZDA REPUBLIKOU Za rudých bylo nejlíp. Práce, bydlení, všechno bylo. Podobnou ódu na komunisty si ParlamentníListy.cz několikrát vyslechly při jízdě po březích Labe až do Německa. Například kolem Děčína, kde má KSČM i vlastní klubovnu, je zavřeno nespočet hostinců a místní jsou patřičně naštvaní.

„Líp už bylo, za komunistů. Volby nic nezmění.“ To jsme několikrát slyšeli na cestě podél Labe, po které se prohání spousta Němců
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Místní komunistická klubovna

"Volím komunisty, měl jsem se za nich líp. Lidi žili skromně, ale byli šťastnější. Teď se každý jen honí za prachama. Svět se úplně zbláznil," posteskl si chlapík v montérkách, jenž do sebe házel panáka za panákem ve stánku nedaleko řeky v Malých Žernosekách. Jeho kolega nevěřícně kýval hlavou a řekl: "Komunisty nikdy. Ale koho. Babo raď. V těch prezidentských určitě Zemana. Stojí si za svým slovem a je s ním sranda." ParlamentníListy.cz se totiž vydaly podél Labe z Mělníka na hranice s Německem.

Nevím, nevím, nevím

Z Mělníka, kde nedávno podle vyvěšených plakátů besedovali autoři knihy Žlutý baron o údajně nekalém podnikání exministra financí a lídra v průzkumech favorizovaného hnutí ANO Andreje Babiše s obyvateli, vede po břehu řeky severozápadním směrem celkem obstojná cyklostezka. Na ní je slyšet hlavně němčina. Až by si člověk spolu s Bohúšem z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág zanotoval: "Guten Tag! Guten Tag! Kurva, roky po revoluci a Němci sa tady proháňajú jak za války." Nedaleko v Horních Počaplech je ubytovna pro cyklisty, v níž se dotazu ohledně voleb brigádnice jednoduše zbavila: "Ještě nejsem plnoletá, takže nikoho."

Ani od chlapíka v půjčovně loděk před Roudnicí nad Labem jsem se toho moc nedozvěděl: "Jó, to ještě nevím. Jestli vůbec půjdu k volbám. Když ty politiky vidím v televizi, zdá se mi to totiž zbytečný." Zato v Terezíně ve stylové hospůdce U tří dědků půvabná černovlasá výčepní už ví přesně, co bude o volbách dělat. "Já jsem pořád tady. Na televizi nekoukám, noviny nečtu, u voleb jsem ještě nikdy nebyla. Nechci si kazit dobrou náladu," odvětila.

Podél silnice jsou samé chemičky, takže je cyklista za Lovosicemi rád, že se dostane opět k řece. "Všichni to jsou zmrdi, nikoho volit nebudu. Seru na to. Kalousek, Sobotka, všechno jedna verbež. Socanům snad už nemůže věřit vůbec nikdo. Vedou stát jako demoliční parta," rozčílil se jeden z rybářů a zahleděl se zpět na splávek. Nicméně, jak ještě dodal, ryby prý teď moc neberou.

Óda na komunisty

"Silný program. Poctivá politika. Stabilní země," stojí psáno na plakátech, z nichž vyhlíží lídr ODS v Ústeckém kraji pro letošní volby Karel Krejza. Právě kolem Ústí nad Labem jich visí nespočet. Ale pozor. Na některé nápisy u ulice není zrovna spolehnutí. Na náměstí v ústecké čtvrti Neštěmice je značka noclehu a pod ní černý na bílém nápis: Hotel Český lev. Když ale vyjedete do kopečka, zjistíte, že se z hotelu stalo sociální bydlení. Stejně tak v Děčíně si před nádražím turista přečte šipku Muzeum policie, načež mu policisté sdělí, že jediné policejní muzeum, o kterém vědí, je v Praze.

Ostatně do Děčína je na okolí hlavní silnice E 442 dost smutný pohled. Téměř všechny restaurace jsou zavřené, loděnice přes řeku zeje prázdnotou. "Co se divíš. Všechno tady jde do prdele. I tuhle naši oblíbenou hospůdku prodávají," vysvětlila rozparáděná Lída před děčínskou hospodou Na Kanále. Pracuje jako uklízečka v nedaleké logistické společnosti Bohemia Cargo a také ještě nikdy nevolila, protože to prý nemá cenu. "Kdybych ale volila, tak buď komunisty anebo zelené. Za rudých bylo nejlíp. Práce, bydlení, všechno bylo," dodala.

V Oblastním muzeu Děčín mají hodně poučnou stálou výstavu o říční plavbě po Labi. "Ještě je dost času popřemýšlet," podotkl průvodce k volbám do Poslanecké sněmovny a zanadával si na Zelené, kteří pochybují o ekologičnosti lodní dopravy na Labi. O kousek dál pod lezeckou Pastýřskou stěnou stojí v přízemí jednoho z domů klubovna KSČM. Poslední zastávkou před německými hranicemi je Hřensko. Vypadá jako jedna velká vietnamská tržnice. Prodejce německých fotbalových dresů odvětil to typické: "Nevědět. Neumět česky."

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní Marie se prokousala všemi formuláři a dostala 115 korun. Okamura názorně popsal, jak funguje Fialovo paraple

8:54 Paní Marie se prokousala všemi formuláři a dostala 115 korun. Okamura názorně popsal, jak funguje Fialovo paraple

Kabinet Petra Fialy rozevřel svůj „Deštník proti drahotě“, který má pomoct lidem vůči rekordnímu zdr…