Luboš Palata: Dobrá řešení už na Ukrajině nejsou možná. Část východu chce k Rusku

12.05.2014 11:52

Referenda o nezávislosti organizovaná separatisty v Doněcké a Luhanské oblasti na Ukrajině jsou podle komentátora MF Dnes Luboše Palaty neregulérní, proto je jedno, jak dopadla. Komentátor v článku s názvem „Dobrá řešení na Ukrajině už nejsou. Jen špatná a horší“ píše, že hlasování přece jen má pro separatisty význam, protože dává jejich zatím nulové legitimitě alespoň nějaký základ. Zároveň však připouští, že část východoukrajinských Rusů už skutečně nechce být obyvateli Ukrajiny.

 Luboš Palata: Dobrá řešení už na Ukrajině nejsou možná. Část východu chce k Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Separatisté o uskutečnění referenda velice usilovali. „Pro proruské samozvance v Doněcké a Luhanské oblasti má však samotné uskutečnění jakkoli omezeného hlasování zásadní význam, jejich dosud nulové legitimitě dává alespoň nějaký základ,“ vysvětluje Palata.

„Už to, že se v televizích po celém světě objeví záběry z volebních místností, před kterými místní lidé stojí fronty, je prohrou ukrajinské vlády. Protože funkční stát, kterým však nyní Ukrajina není, prostě nemůže konání takového referenda dopustit. Navíc ho organizují vzbouřenci se samopaly, kteří by všude jinde byli označeni za teroristy a zlikvidováni,“ píše.

Celý komentář Luboše Palaty ZDE

Luboš Palata ale zdůrazňuje, že si nelze myslet, že by referenda byla pouze vynucovaná kalašnikovy. „Část východoukrajinských Rusů už nechce být obyvateli Ukrajiny. Tedy té země, které vládne dnešní Jaceňukova prozápadní vláda. Nechtějí Evropskou unii, chtějí, aby Doněck a Luhansk zůstaly v co nejtěsnějším svazku s Ruskem,“ zdůrazňuje. „A mají svou pravdu, jsou Rusové, velká část zdejšího průmyslu je orientovaná na spolupráci s mocným sousedem...“ vyjmenovává jejich důvody komentátor.

Referendum je dalším krokem ke špatným řešením

Kyjev i podle dřívějších vyjádření Luboše Palaty neměl tak dlouho vyčkávat se snahou získat zpět kontrolu ne oblastmi ovládanými separatisty. „Ukrajinští politici, kteří nechali situaci dojít tak daleko, se teď místo předvolebních mítinků pokoušejí dobýt zpět ztracenou kontrolu nad územími. I při velké snaze to však nejde udělat bez obětí mezi civilisty,“ myslí si Palata.

„Dobrá řešení na Ukrajině už nejsou. Jen špatná a ještě horší. Podivné referendum separatistů je dalším krokem k těm vůbec nejhorším,“ píše v závěru komentáře v MF Dnes Luboš Palata.

Komentátor na sebe naposledy výrazně upozornil 3. května článkem s názvem „Rusové platí krví za Putinovy okupantské choutky“. V kontroverzním komentáři mimo jiné napsal, že Ukrajinci dali Rusům najevo, že svoji zemi nevydají zadarmo. A že přízrak etnické války se přiblížil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkrTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nacisté na Ukrajině. Zní: „Vždyť je má i Rusko.“ „Už nemají vliv.“ Jenže jsou tu fotky...

11:14 Nacisté na Ukrajině. Zní: „Vždyť je má i Rusko.“ „Už nemají vliv.“ Jenže jsou tu fotky...

Obránci Azovstalu se po dlouhém obléhání vzdali, tedy i příslušníci praporu Azov. Právě tento útvar …