„Mám kuřinec a alimenty na tři spratky.“ ČT zúčtovala s povinností přiznat majetek

03.05.2021 7:15

Do návrhu, který by znamenal, že budou muset zveřejnit svůj majetek, se pustili novináři Newsroomu ČT24. Od vyslechnutých odborníků zněla slova jako „nejapný žert“ či „pohrožení novinářům“ nebo dokonce „nedemokratický faul“. „Ta věc by neměla projít, protože by to byla pro nás pro všechny, pro Českou republiku ostuda. V Evropě nic takového neexistuje, tedy v civilizované Evropě,“ řekl Adam Černý, předseda Syndikátu novinářů ČR, a přidal odkaz na Miloše Jakeše.

„Mám kuřinec a alimenty na tři spratky.“ ČT zúčtovala s povinností přiznat majetek
Foto: Repro ČT24
Popisek: Newsroom ČT24 rozebírá návrh, aby novináři ČT a ČRo podávali majetková přiznání
reklama

Newsroom ČT24 se mimo jiné zabýval i návrhem komunistického poslance Jiřího Valenty, který navrhuje, aby i novináři ČT a ČRo podávali majetková přiznání, jako jiní veřejní činitelé. Jeho návrh podpořila ministryně spravedlnosti Marie Benešová a členka výboru, poslankyně ANO Helena Válková.

I k tomuto tématu si Newsroom vzal na pomoc expertizu serveru Hlídací pes, za který mluvil Robert Malecký. „Nápad, aby novináři zveřejňovali majetek, vítám a zcela v souladu s nařízením paní ministryně Marie (Benešové) jdu příkladem. Můj majetek činí kuřinec, otřískanej Nissan, alimenty na tři spratky a tepláková souprava Adidas,“ citoval Newsroom Maleckého z Facebooku.

A přidal sportovního komentátora Roberta Zárubu se slovy: „Dnes jsem se tedy probudil jako veřejný funkcionář.“

Anketa

Považujete činnost konspiratori.sk, nebo spolku NELEŽ za korektní?

3%
96%
1%
hlasovalo: 1965 lidí
„Nejlepší by to bylo prohlásit za nejapný žert. Novináři těžko můžou přijít k nějakému majetkovému prospěchu při výkonu své funkce,“ prohlásil ve vysílání předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý. „Ta věc by neměla projít, protože by to byla pro nás pro všechny, pro Českou republiku ostuda. V Evropě nic takového neexistuje, tedy v civilizované Evropě,“ řekl dále. A odkázal na slavná slova Miloše Jakeše na Červeném Hrádku: „Je to milá holka, všechno. Ale ona už tři roky po sobě bere 600.000 každý rok.“

„Spíš to vypadá trošinku jako pohrožení novinářům. Je škoda, že je ta situace tak vyhrocená a zpolitizovaná a že je to vůbec možné, třicet let po revoluci se dopouštět podle mě až takových nedemokratických faulů, kterých se dopouští přední představitelé legislativní moci,“ míní Tomáš Trampota, odborník na mediální systémy. Doplnil, že v některých severských zemích jsou zveřejňovány příjmy zaměstnanců veškerých veřejných společností. „Pokud se to týká jenom jedné profesní skupiny, tak mi to přijde trošinku nelogické,“ pravil.

Britská BBC dle Newsroomu zveřejňuje pouze příjmy, nikoliv celkový majetek novinářů, a to pouze u těch, kteří vydělávají velké sumy. Trampota to konkretizoval, že se jedná o ty, kteří vydělají více než 150 tisíc liber ročně (cca 4,5 milionu Kč) a zveřejnění se týkalo asi 80 pracovníků.

Na řadu přišli i politici. Od Marka Výborného z KDU-ČSL zaznělo, že se jedná o snahu sešněrovat veřejnoprávní média. „Transparentnost přeci není o tom, že se každý jeden pracovník té veřejnoprávní instituce musí svlékat do naha nebo že je přiměřené, aby jeho majetkové poměry byly takhle transparentní,“ míní František Navrkal od Pirátů, kteří se většinou transparentností nejvíce ohánějí. Jediným zastáncem návrhu byl ve vysílání předseda komunistů Vojtěch Filip, který je ovšem jeho předkladatelem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…