„Masová demonstrace,“ zasmál se Zeman pěti červeným kartám a citoval hlubokou pravdu od Stalina

15.05.2015 8:06

REPORTÁŽ Poměrně vřelého přijetí se dočkal Miloš Zeman ve čtvrtek v Jeseníku, kam zavítal v rámci své druhé prezidentské návštěvy Olomouckého kraje diskutovat s občany. Na zdejším Masarykově náměstí ho přivítaly stovky lidí, mezi nimi bylo i několik odpůrců. Diskutovalo se především o nezaměstnanosti.

„Masová demonstrace,“ zasmál se Zeman pěti červeným kartám a citoval hlubokou pravdu od Stalina
Foto: Petr Kupka
Popisek: Miloš Zeman během setkání s občany v Jeseníku

Prezident vystoupal na pódium krátce po půl šesté v doprovodu starosty Adama Kalouse (ANO) a hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). Ještě předtím došlo k situaci, kdy trojice žen s červenými kartami v rukou a na hlavách s papírovými korunami, na nichž byla Zemanova podobizna s nápisem „pussy“ na čele, přišla do kontaktu s prezidentovou ochrankou. „Během klidného očekávání jsme byly upozorněny, že pokud neopustíme se svými červenými lístky místní prostory či ve chvíli, kdy bychom se třeba nějak více hlasitě projevovaly, je to protizákonné. Byly jsme na to upozorněny s tím, že máme odejít, a že nám něco chtějí říci stranou. To mi přijde, že už je to až skoro vyhrožující. Řekla jsem jim, že jsem zažila dobu komunismu a že to ve mně vyvolává úplně stejné pocity. Neustále je máme za zády, fotí nás a sledují,“ uvedla ParlamentnímListům.cz Zdeňka Koutníková s tím, že prezidenta Zemana nepovažuje za kompetentní osobu.

Odpůrkyně prezidenta pózují s červenými kartami na náměstí v Jeseníku

„Masová demonstrace“ červených karet

Jakmile prezident spatřil asi pět červených karet tyčících se z davu před pódiem, glosoval to slovy, že jde o „masovou demonstraci“, a jako již tradičně, vyzval své odpůrce, aby položili první dotaz. Než k tazateli doputoval mikrofon, sdělil prezident přítomným, že v posledních letech se nezaměstnanost na Jesenicku snížila z osmnácti na jedenáct procent, což je podle něj stále vysoké číslo, ovšem zároveň ukazuje pozitivní trend. Smutné ale dle Zemana je, že posledních několik let se počet obyvatel Jeseníku snížil přibližně o tři tisíce lidí kvůli malému množství pracovních příležitostí.

Aby se snížila nezaměstnanost, je nutné podle Zemana kromě jiného podpořit domácí podnikatele. Uvedl, že se sešel s patnácti úspěšnými podnikateli regionu, kteří investují a nabírají nové zaměstnance. Další možnost, jak snížit nezaměstnanost, vidí Zeman v podpoře zdejšího lázeňství a turistiky. Hodlá proto přesvědčit své izraelské přátele, protože v Izraeli dle Zemana nejsou žádné pořádné lázně, aby své pacienty, ale i turisty posílali právě do takovýchto oblastí s vysokou nezaměstnaností. Věří také, že by zde i Čína mohla investovat. Podle jeho slov u nás Číňané investují masivně – kupují automobilku Tatra či strojírny ŽĎAS a jedny nejmenované lázně na jihu Moravy. Potřeba je také prý znovu vybudovat dřevozpracující průmysl na Jesenicku, přičemž by mělo jít spíše o malé a střední podniky. Zeman se vyslovil i pro hlubinnou těžbu zlata ve Zlatých Horách.

Až do Jeseníku přijede John Kerry

Následoval dotaz odpůrce s červenou kartou. „Jak se díváte na situaci na okupovaném Krymu vaším kamarádem Putinem?“ tázal se muž středního věku. „Anexe Krymu je samozřejmě protiprávní, a pokud čtete noviny, víte, že jsem to několikrát veřejně prohlásil. Pokud nečtete noviny, blahopřeji vám, protože jste si uchoval duševní zdraví,“ odpověděl prezident a pobavil tím dav. „Pokud jde o Vladimira Putina, chtěl bych konstatovat, že ani on, ani já se neoznačujeme za kamarády. Chtěl bych jenom připomenout, že dva dny po mně ho navštívil americký ministr zahraničí John Kerry, který prohlásil přesně totéž, co dva dny předtím já. To znamená, že sankce proti Ruské federaci je možné zrušit, pokud budou dodržovány minské dohody. Až sem do Jeseníku přijede John Kerry, zeptejte se ho, jak se mu vychází s jeho kamarádem Putinem,“ doplnil Zeman a lidé ho odměnili potleskem.

Problémová nemocnice a Stalin

Řeč byla také o budoucnosti problémové Jesenické nemocnice, kterou Zeman navštívil krátce před setkáním s občany na náměstí a se kterou mají podle dalšího tazatele místní povětšinou špatné zkušenosti. „Pan hejtman předložil jasný a konkrétní návrh, který spočívá v tom, že kraj je ochoten převzít nemocnici do svého vlastnictví,“ seznámil Zeman náměstí s výsledky schůzky a lidé mu zatleskali. Doplnil, že při setkání s ředitelem tohoto zařízení citoval Stalina, který napsal, že všechno závisí na správných lidech. „Pak jsem dodal, že Stalin zpravidla nechal ty kádry postřílet. Ale v té myšlence je samozřejmě hluboká pravda – o úspěchu každé firmy rozhoduje tým spolupracovníků, nikoliv jednotlivec,“ poznamenal prezident.

Užitečná imigrační politika

Přišel i dotaz týkající se naší imigrační politiky a problematiky imigrace obecně. „Naprosto souhlasím s imigrační politikou naší vlády, která je založena na zásadě, že uprchlíkům je třeba pomáhat na jejich území, a nikoliv je vozit do zcela odlišného kulturního prostředí, nehledě na to, že se mezi nimi mohou vyskytovat i džihádisté, kteří nám mohou vyhodit do povětří Pražský hrad. Ale udělal jsem jednu výjimku – přimluvil jsem se za uprchlíky, jimiž jsou ukrajinští Češi zejména z Donbasu, ale i z Volyně a dalších míst Ukrajiny. Jedná se řádově o tisícovku lidí, kteří jsou schopní a ochotní pracovat a kteří nežádají sociální dávky. A myslím si, že taková imigrace je užitečná,“ prohlásil Zeman.

Dotazy dětí a prezidentova ochranka

Ptaly se často také děti. „Jak to zvládáte s cukrovkou?“ zeptal se asi osmiletý chlapec. „Hrozně špatně. Cukroví mně začalo chutnat teprve tehdy, když mně ho doktoři zakázali,“ odpověděl prezident. Další chtěl vědět, jak hlava státu vnímá červené karty. „Jako příjemné koření v polévce,“ vyjádřil se prezident. Poté se tázal hoch, jak se Zemanovi líbilo, když po něm házeli lidé vajíčka. „Přál bych si, aby kromě vajíček po mně házeli i rajčata a občas kousek klobásy. Lečo už si udělám sám,“ řekl s úsměvem Zeman a lidé vyprskli smíchy.

 

To ale přimělo odpůrkyni Koutníkovou položit dotaz. „Proč je na nás nasazena ochranka od bezprostředního začátku tohoto setkání, přestože tady stojíme v naprostém klidu?“ A prezident ihned zareagoval: „Nevím, jestli jste si toho všimla, ale každý prezident každé země má ochranku. Kdybych ji neměl já, byl bych jediný prezident na celé zeměkouli,“ uvedl Zeman.

Na závěr setkání se prezident podepsal do pamětní knihy města, dekoroval svojí stuhou městský prapor a jako dar dostal místní bylinné likéry a repliku středověké číše. V pátek se Zeman podívá do Termálních lázní Velké Losiny, kde se setká se zaměstnanci a klienty. Svou třídenní návštěvu Olomouckého kraje zakončí v Šumperku, kde ho čeká setkání s představiteli města a s občany.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

13:05 Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

Jedním z hlavních témat interview s emeritním předsedou TOP 09 byla osoba Václava Havla. Dle Karla S…