Miliardy pro církve jdou k Ústavnímu soudu. Ministr Mlsna si je jist úspěchem

29.05.2013 7:46

Ústavní soud bude projednávat zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Hájit ho před ním má ministr bez portfeje a šéf legislativní rady vlády Petr Mlsna. Ten si nemyslí, že by ÚS tento zákon zrušil, protože stát v podstatě přijetím zákona o církevních restitucích naplnil požadavky Ústavního soudu, aby zabránil nekontrolovanému vydávání majetku přes určovací žaloby. Ministr Mlsna poskytl Týdnu.cz rozhovor.

 Miliardy pro církve jdou k Ústavnímu soudu. Ministr Mlsna si je jist úspěchem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Mlsna

V Brně bude ve středu ministr Mlsna hájit postoj Nečasova kabinetu, který zákon o církevních restitucích předložil a pak protlačil Parlamentem i přes nesouhlas opozice. Týden.cz zajímalo, jaké má Mlsna připravené argumenty. „Už před přijetím zákona o církevních restitucích Ústavní soud v roce 2009 konstatoval, že stát svou nečinností porušuje právo na vlastnictví a další ustanovení ústavního pořádku, a tudíž potom i v období 2009-2012 vyhověl některým individuálním stížnostem na vydání historického církevního majetku s poukazem na to, že se církve nemohou svého majetku domoci jinak než tím, že podávají určovací žaloby. Stát tedy v podstatě přijetím zákona o církevních restitucích naplnil požadavky Ústavního soudu, aby zabránil nekontrolovanému vydávání majetku přes určovací žaloby,“ říká Mlsna.

Ministr označuje obavu, že by se mohl vydat i majetek, který nikdy církvím nepatřil, za lichou. Podle Mlsny by v takovém případě už církve v uplynulých 20 letech takový majetek požadovaly. „Pokud jde o hodnotu církevního majetku, všechny dokumenty jsou dostupné na stránkách Ministerstva kultury a byly zveřejněny. Výsledná finanční náhrada ve výši 59 miliard je za majetek, který nelze vydat, protože není v držení státu,“ dodává ministr.

Ani případné procedurální pochybení při projednávání zákona by prý nemělo vést k jeho zrušení. Ministr Mlsna pro Týden.cz uvedl, že tato případná pochybení, na která upozorňují odpůrci, jsou podle něj naprosto marginální a lichá.

V závěru rozhovoru pro Týden.cz Mlsna sdělil, že „vláda je od počátku přesvědčena, že jde o zákon, který je v souladu s ústavním pořádkem".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

22:37 Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

Předseda vlády Andrej Babiš sepsal další provolání k národu známé pod značkou „čau lidi“. Tentokrát …