„Moravec vyhlásil válku ČT.“ Analytik k útoku moderátora mimo kamery

07.02.2026 9:54 | Komentář
autor: Jan Novotný

TÝDEN V MÉDIÍCH Václav Moravec překročil profesní Rubikon. Na moderátorovo nevhodné vyjádření na obrazovkách veřejnoprávní televize upozorňuje mediální analytik Petr Žantovský. Dále uvádí, že současná média oprášila osmdesátkové „mokobuko“ a „klapoklidez“ z dob stalinismu. Poukazuje také na podivnou iniciativu Zbigniewa Czendlika z Rady Českého rozhlasu a Ivany Denčevové z Rady České televize.

„Moravec vyhlásil válku ČT.“ Analytik k útoku moderátora mimo kamery
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor Václav Moravec před pořadem OVM

V aktuálním vydání pravidelné rubriky Týden v médiích se analytik Petr Žantovský nejdříve zastavil u události, která se sice může zdát jako marginální personální spor, ve skutečnosti však podle něj odhaluje hlubokou krizi identity veřejnoprávní televize.

„Jde o vystupování mého v uvozovkách velmi oblíbeného moderátora Václava Moravce. Ten v posledních Otázkách opět překročil jistý profesní Rubikon v tom, jak se má, či nemá chovat redaktor veřejnoprávního média, a opět nám předvedl, že hranice mezi novinařinou a osobním aktivismem je v jeho případě prakticky neexistující,“ míní Žantovský.

Vše začalo v samotném závěru pořadu, kdy se moderátor loučil se svou dlouholetou dramaturgyní Hanou Andělovou. Podle mediálního analytika před kamerami zazněla slova, která do standardního vysílání nepatří.

Václav Moravec doslova prohlásil: „Jméno Hany Andělové jste dnes v titulcích viděli naposledy, což je důsledek její profesní a osobní integrity, za kterou jí chci poděkovat.“

„Toto vyjádření je samo o sobě za hranou, ale moderátor se s ním nespokojil a své tažení proti vedení instituce, která ho zaměstnává, přenesl i na sociální sítě. Tam své vystoupení doplnil dalším útokem, když napsal: ‚Rozesadit, aby byl klid na práci... Hanka Andělová byla druhou vedoucí dramaturgyní Otázek v jejich 22leté historii, po Čestmíru Fraňkovi. Rozhodování o skladbě hostů se vždy dělo na základě celoredakční shody. Čas k nápravě pod tlakem vybraných radních ČT se nachyluje, a tak Hanka Andělová nedobrovolně skončila. Díky jménem celého týmu za její profesní i osobní integritu.‘ Domnívám se, že těmito vyjádřeními pan Moravec zcela jasně překročil veškerá ustanovení, ať už se jedná o Kodex České televize, nebo prostě o slušné mravy,“ uvádí Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Natálie Vachatová

Hodně se teď o ní diskutuje. Je pravda, co se o ní píše? Že sympatizuje s Ruskem? A jestli ano, není pak naprostý paradox, že má prý na starost svobodu projevu? Jak jste k ní vlastně přišel? A budete s ní spolupracovat dál?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Už do toho sekněte, lidé i politici, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuselaco , 07.02.2026 12:56:01
Bylo by na čase co nejdříve řešit problematiku koncesionářských poplatků. Občané to formou občanské neposlušnosti mohou udělat okamžitě a politici legislativní cestou od roku 2027.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Ukrajina: Chtěl verbovat pro Zelenského. Místo toho ho čekala jízda na kapotě

9:40 Ukrajina: Chtěl verbovat pro Zelenského. Místo toho ho čekala jízda na kapotě

Ruské útoky proti Ukrajině neutuchají ani v pátém roce války. Stejně tak neumdlévá snaha náborových …