„Msta vítězů.“ Herman: Ovace za sudeťáckou cenu. Vytáhl i strýce. A pak přišli lidi a bylo zle

18.07.2021 21:04 | Ze sítí

Bývalý český ministr kultury Daniel Herman získal od sudetských Němců Evropskou cenu Karla IV. A to za svůj přínos k česko-německému usmíření. „Budoucnost má jen ten, kdo zná svoji minulost,“ zaznělo z jeho úst. Píše o tom server Lidovky.cz. A sociální sítě zaplňují reakce.

„Msta vítězů.“ Herman: Ovace za sudeťáckou cenu. Vytáhl i strýce. A pak přišli lidi a bylo zle
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Daniel Herman

Anketa

Jedete letos na zahraniční letní dovolenou?

hlasovalo: 8312 lidí

„Jako Němci a Češi musíme přispět ke vzájemnému sousedství, aby evropský projekt míru a svobody neohrozily populismus a krátkozraké národní zájmy,“ řekl mimo jiné při přebírání ceny na výročním sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Mnichově Herman. 

„Staleté soužití Čechů a Němců, křesťanů a židů v českých zemích se před 70 lety zdálo trvale zničené. Nacionální socialismus, dvě světové války, nacistické zločiny s nepochopitelným holokaustem a následnou mstou vítězů, která vyústila ve vyhnání německých krajanů, a pak 40 let komunistického režimu naše soužití hluboce poškodily,“ dodal také podle serveru iROZHLAS.cz Herman.

Ten se v roce 2016 jako první člen české vlády zúčastnil sudetoněmeckého sjezdu v roce 2016. Tehdy také přítomné na sjezdu oslovil Milí krajané, čímž se přihlásil k sounáležitosti se sudetskými Němci. Sudetští Němci v současné době čekají na to, kdy se bude moci sjezd uskutečnit na území České republiky. 

„Dane, přidávám se ke gratulantům. Krásný kus práce a zasloužené ocenění,“ napsala následně gratulaci Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Dane, přidávám se ke gratulantům. Krásný kus práce a zasloužené ocenění

— Dana Drábová #KeepCalmAndSmile (@DrabovaDana) July 18, 2021

„Gratuluji. Bohužel upřímně míněné snahy o usmíření si část lidí stále nepřeje a místo poučení se z minulosti hloubí nové a nové příkopy,“ napsal například také lékař Michal Šotola.

„Děkuji. Máte pravdu, proto musíme na tomto poli stále pilně pracovat,“ zareagoval Herman.

Gratuluji. Bohužel upřímně míněné snahy o usmíření si část lidí stále nepřeje a místo poučení se z minulosti hloubí nové a nové příkopy.

— Michal Šotola (@MichalSotola) July 18, 2021

„Msta vítězů? To jste, pane Hermane, poněkud přestřelil... poněkud víc. Ale rozumím... Bývalý ministr kultury Daniel Herman převzal v sobotu v Mnichově na sudetoněmeckém sjezdu Evropskou cenu Karla IV., která je nejvyšším vyznamenáním sudetských Němců...,“ zareagoval pak na Twitteru 

Msta vítězů? To jste pane @DanielDHerman poněkud přestřelil... Poněkud víc. Ale rozumím...

"...Bývalý ministr kultury Daniel Herman převzal v sobotu v Mnichově na sudetoněmeckém sjezdu Evropskou cenu Karla IV., která je nejvyšším vyznamenáním sudetských Němců..." pic.twitter.com/vRZiYvtcUl

— Vit Blaha (@vit__blaha) July 17, 2021

„A s tím ‚vyhnáním‘ je to totéž! To jste převzal už komplet sudetoněmeckou rétoriku!“ dodal ještě následně Blaha.

„Německo se vyrovnalo? A s kým? Nebo někomu zaplatilo reparace? Za protektorátu dostávali vlastizrádci a kolaboranti Svatováclavskou orlici. A tu skrývali. Nechlubili se svojí zradou. A ukažte to strýčkovi Bradovi. Když nedostal toho Bílého lva,“ poznamenala pak další uživatelka.

„Tomu už to bohužel neukážu, protože zemřel. Ale on mi naopak ukázal vysoké německé vyznamenání, které za své aktivity ve prospěch smíření a přátelství mezi národy obdržel. I jeho přístup byl pro mě velkou inspirací,“ zareagoval také Herman.

A k Bradymu také dodal: „Můj strýc Jiří Brady patřil mezi velké propagátory smíření. I on mě inspiroval a v mých aktivitách na tomto poli podporoval. Však také obdržel vysoké německé státní vyznamenání,“ uvedl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …