„Musí Lipavského jmenovat. Nemusí. Musí! Nemusí!“ Schillerová s Bartošem u jednoho stolu. Nevídaná přestřelka

12.12.2021 12:20 | Zprávy

V první hodině Partie na CNN Prima News se střetli končící ministryně financí za ANO Alena Schillerová a pravděpodobný budoucí ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). Hned v úvodu se pořádně pohádali kvůli prezidentu Zemanovi. Zatímco Schillerová trvala na tom, že Zeman nemusí jmenovat Jana Lipavského ministrem zahraničí, pokud nechce, Bartoš to viděl opačně. A Schillerová začala pálit do celé koalice pěti stran.

„Musí Lipavského jmenovat. Nemusí. Musí! Nemusí!“ Schillerová s Bartošem u jednoho stolu. Nevídaná přestřelka
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Hosty nedělní Partie byli Alena Schillerová a Ivan Bartoš

Moderátorka Terezie Tománková celou debatu zahájila sporem o jmenování piráta Jana Lipavského ministrem zahraničí. A Bartoš se rozjel.

„Já jsem přesvědčen, že právem odmítnout kandidáta na ministra, kterého navrhuje premiér, prezident nedisponuje. A mě ta páteční zpráva z Hradu překvapila, protože jsem očekával, že celé to kolečko skončí až v pondělí po setkání pana premiéra s panem prezidentem,“ pravil Bartoš.

„Ty důvody, které jsem ve finále četl, jsou naprosto smyšlené. Ty důvody jsou nesmysl. Prezident může mít nějaké důvody, pro které někoho nejmenuje, třeba když je někdo stíhán v nějaké kauze, ale toto podle mého nejsou ty důvody, aby někoho nejmenoval,“ zaznělo od Bartoše. „Já stále věřím, že prezident Zeman jmenuje tu vládu jako celek. A pokud se tak nestane, tak tu jsou právní cesty, což je i ta kompetenční žaloba. Ale já stále věřím, že pan prezident dodrží Ústavu a že jmenuje vládu včetně Jana Lipavského,“ zdůraznil Bartoš.

Schillerová Bartošovi oponovala, že prezident Lipavského ministrem jmenovat nemusí a může se přitom opřít o právní názory jiných právníků, např. profesora Aleše Gerlocha. Nebo podle exministra zahraničí lidové strany Cyrila Svobody, ani podle něho prezident nemusí jmenovat každého. „Je to politický spor a teď je úkolem pana premiéra Fialy, aby prezidenta přesvědčil,“ zaznělo od Schillerové. Uznala, že Miloš Zeman jako premiér tvrdil, že tehdejší prezident Václav Havel nemá co mluvit do složení vlády, ale jedním dechem přidala tradiční Zemanovu repliku. „Já vám na to odpovím slovy prezidenta Zemana: ‚jen blbec nemění své názory‘,“ uvedla Schillerová.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti tloustnou, stárnou a udávají v Bruselu. Kotrba přemýšlí, kdo zachrání levici

20:28 Piráti tloustnou, stárnou a udávají v Bruselu. Kotrba přemýšlí, kdo zachrání levici

Celkově tvoříme společnost spokojeného dostatku, píše Štěpán Kotrba. A levicové partaje si s tím zje…