„My už soběstační jsme!“ Fialovi po projevu přistála kritika. Stran elektřiny

23.6.2022 8:52 dop. | Ze sítí

První ohlasy na včerejší projev premiéra Petra Fialy (ODS) jsme přinesli už včera. Někteří premiéra za jeho slova chválili, někteří ho kritizovali. Zdaleka to ale nebylo všechno. Projev vzbudil spoustu reakcí, některé i hodně emotivní. Kritiku si ale Fiala vysloužil i z řad odborné veřejnosti, třeba za slova o energetické politice současné vlády.

„My už soběstační jsme!“ Fialovi po projevu přistála kritika. Stran elektřiny
Foto: Depositphotos.com
Popisek: Elektrický prodlužovací kabel - ilustrační foto

„Sorry! Mně už to došlo. Sorry, že tak pozdě. Mám někdy dlouhý vedení! Ten projev Petra Fialy se povedl! Ne, že ne! Byl tak blbej, že zboural twitter a zapomnělo se na STAN a korupční kauzu století a na ministra vnitra Víta Rakušana v gigantickém střetu zájmu. Chytré poradce má premiér,“ napsal na svůj twitter pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO) v reakci na to, že část občanů očekávala, že se projev bude zabývat i skandálem okolo kauzy Dozimetr.

 

Za jeho slova naopak Fialovi poděkovala předsedkyně dolní komory Parlamentu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): „Petr Fiala přednesl svůj projev po předchůdci, který opakoval lži o tom, jak naše země vzkvétá a všechno bude růžové. SPOLU jste nás ale nevolili, abychom lhali. Zažíváme těžké období, které je do velké míry způsobené ruskou agresí. Zvládneme jej. Děkuji Petru Fialovi za jeho slova.“

 

 „Ať pan premiér přestane fňukat, chová se jako chlap a konečně se k tomu postaví čelem. Tato vláda má už teď naplánováno mnohem větší zadlužení, než jsme ho dosáhli my. A to nedala ještě nikomu vůbec nic,“ pronesla naopak Alena Schillerová v reakci na projev premiéra Petra Fialy na CNN Prima NEWS a vrátila se tím k zadlužení 1,2 bilionu Kč, které plánuje Fialova vláda na příští čtyři roky.

 

Kritika Fialových slov však zaznívá i z odborných kruhů. Ivana Kerlesová, předsedkyně spolku Pro dostavbu JETE premiéra zkritizovala především za jeho slova o energetice.

„Proč neříkáte ohledně cen energií pravdu, pane premiére?“ ptá se a pokračuje.

„Není pravda, jak uvádíte, že stát nemůže nic dělat s rostoucími cenami energie. Pravdou je, že stát (vláda) může bránit rostoucím cenám energií a navíc musí! A to okamžitě. Pokud je pro ČEZ jako polostátní podnik problematické vystoupení z burzy, nechť to učiní samotný stát!“

„Jste pokrytec, když tvrdíte, že naším hlavním cílem musí být energeticky suverénní Česká republika,“ nebere si servítky Kerlesová.

„Pravdou je, že energeticky soběstační jsme už nyní! Takže pro zvyšování cen energií není jediný objektivní důvod. V republice máme dostatek elektřiny a v širším slova smyslu i energie. V její výrobě jsme soběstační. Elektřinu nám zdražuje obchodování na německé burze, emisní povolenky a přenosová soustava. Jednu kilowatthodinu si vyrobíme za 25 haléřů. Přes energetickou burzu v Lipsku ji překupujeme za 16 korun.

Opravdu si myslíte, že Češi jsou tak naivní, aby vám věřili, když veřejně prohlašujete, že stát nemá dostatek peněz na to, aby plošně tento nárůst kompenzoval v plné výši a všem. Žádný evropský stát to podle vás nedělá.

Pravdou je, že například Francie cenu elektřiny pro občany a firmy reguluje. Odběratelé za ni platí v přepočtu 2 koruny (za kWh). Proč se tak nechová ČR?“ pokračuje předsedkyně Spolku pro dostavbu JETE.

„A ještě něco, pane premiére, ve svém dnešním projevu jste zapomněl připomenout, že obchodování na burze prosadil tehdejší šéf ČEZ Martin Roman s podporou ministerstva průmyslu, vedeného vaším stranickým kolegou Martinem Římanem (ODS). Od tohoto okamžiku může ČEZ tvrdit: ‚My neurčujeme cenu elektřiny, vytváří ji poměr nabídky a poptávky na burze.‘

Stejně, jako to dnes říkáte občanům vy. Styďte se!“ uzavřela předsedkyně Spolku pro dostavbu JETE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Proč se tak díváte?“ Ceny v Německu. Ne, nezdá se vám to, v Česku platíte víc

18:20 „Proč se tak díváte?“ Ceny v Německu. Ne, nezdá se vám to, v Česku platíte víc

Jsme jedničky v Evropě! Nejen nejvyššími cenami elektřiny, ale aspirujeme i na další komodity. Předb…