„Na to není omluva. Nenávistný akt!“ Klaus skoncoval s Vystrčilem. A přidal Fischera

07.01.2022 21:10

Ke státnímu dluhu, ale i k předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) v rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým na XTV.cz promluvil exprezident Václav Klaus. „Myslím, že jeho projevy jsou prázdné, chtěné, násilné, vyumělkované. Určitě napsané někým jiným a tak dále. Nemá cenu to komentovat,“ sdělil k Vystrčilovi Klaus.

„Na to není omluva. Nenávistný akt!“ Klaus skoncoval s Vystrčilem. A přidal Fischera
Foto: Hana Brožková
Popisek: Bývalý prezident Václav Klaus

„Jsem strašlivě uražen tím, že prezident Zeman vyklidil bojiště na 1. ledna. Standardní prezidentský projev u nás, celé generace to tak měly spojeny... Když jsem přišel do prezidentské úřadovny, by mě ani ve snu nenapadlo vůbec být tak drzý a tak se rouhat, a tak si troufat popírat nějaké tradice, že bych se zřeknul novoročního projevu. Takže ten novoroční projev jsem deset let považoval za jeden z vrcholů prezidentské funkce, ale samozřejmě šlo o projev, ne o mé povídání. Takže to vyklizení toho prostoru – já myslím, že je před závorkou a komentovat to, jestli ten řekl chytřejší nebo hloupější větu než ten druhý, to já prostě nevím; ale to, že prezident Zeman vyklidil ten prostor toho prvního ve třináct hodin, pro mě svatou věc...“ rozohnil se Klaus nad tím, že prezident Miloš Zeman neměl projev na Nový rok. Místo toho letos promluvili šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a premiér Petr Fiala (ODS), Klaus však jejich projevy hodnotit nechtěl, neb je dle svých slov nesledoval.

O projevech šéfa Senátu Vystrčila však přesto pohovořil. „Myslím, že jeho projevy jsou prázdné, chtěné, násilné, vyumělkované. Určitě napsané někým jiným a tak dále. Nemá cenu to komentovat,“ dodal Klaus. 

„Když jsme u pana předsedy Senátu, v okamžiku, kdy prezident Zeman ležel v nemocnici, takové ty první dny, a hovořilo se o aktivaci článku 66 tuším, zazněly nejrůznější názory z úst zejména těch senátorů a hlavně předsedy Senátu, patří k jakémusi dobrému tónu, nebo k povinnostem se za to třeba omluvit, nebo to dodatečně vysvětlit?“ zeptal se Xaver Veselý Klause. 

„Já si myslím, že když udělal takovou promyšlenou, svévolnou, záměrnou věc, tak já na rozdíl od většiny lidí odmítám, aby vůči takové věci mohla být omluva. To je prostě neomluvitelné a omluva je faleš. Omluva je naprosto evidentní zjevná faleš, já myslím, že omluvit se můžu za šlápnutí někomu v nacpané tramvaji, když prudce zabrzdí, na nohu, to jsem nechtěl a to jsem možná se nedostatečně držel, takže nějaká míra viny moje je. Ale přeci to, co udělali senátoři v čele s panem Fischerem a Vystrčilem třeba, to není k omlouvání se. To byl přeci záměrný politický nenávistný, lidsky nenávistný akt, a to není možné prozřít, to jsou dospělí pánové!“ sdělil Klaus. 

Anketa

Počíná si premiér Fiala ve své funkci dobře?

4%
91%
hlasovalo: 29837 lidí
Co se týče státního dluhu, považuje jej Václav Klaus za obrovský průšvih. „Zabývám se tím celoživotně, těmito tématy. Je to pro mě zásadní téma současnosti. Já nemyslím, že to je důležitější než Green Deal třeba, nebo než masová migrace, ale je to jedna z dimenzí současnosti, která mě trápí,“ sdělil Klaus.

„Krizové situace se uměle vytvářejí, jsou uměle vytvářeny. Ty nespadnou z nebe, není to pouhá shoda okolností, která nikoho nenapadla. Některé ty krizové situace jsou uměle vytvářeny, protože ty umožňují chaos, paniku, nejasné vidění kontur problému, prostě posun myšlení. No a jedna z těch cest, která v historii lidstva vždy vedla k chaosu a vždy vedla k ožebračení spousty lidí a k radikalizaci veřejnosti – jedna z nich je inflace. A k té inflaci se nejlépe dobéřeme, když budeme vytvářet obří deficity státního rozpočtu a když budeme tisknout peníze, jak se to děje víc v eurozóně, naštěstí, než u nás,“ připomněl Klaus.

„Záměr ‚zelených‘ světa, spojených všech barev a já nevím čeho, tak prostě ‚zelení‘ říkají: Nejezděte auty, choďte pěšky, nejezděte na kole. To je základní ideologie dnešní doby, nebo ji nevnímáte, nečtete ji? Neslyšíte ji?“ ptal se Xavera Veselého Klaus, když došlo na Green Deal. „Já tomu nemůžu uvěřit...“ podotkl Xaver Veselý. „To je falešný optimismus,“ dodal Klaus.

Závěrem se vyjádřil k Jance Michailidu, kandidátce na šéfku Pirátů, jež o sobě uvedla, že je přesvědčením komunistkou. „Piráti jsou rudí od samého počátku. Umně to zakrývali a nedávali to najevo, zejména voličům. Takže pro mě to není žádné překvapení,“ sdělil exprezident Václav Klaus. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna, špína“. Výtrysky křesťanské lásky kvůli knize o Zemanovi

22:52 „Prasárna, špína“. Výtrysky křesťanské lásky kvůli knize o Zemanovi

„Řada církevních hodnostářů, věřících i novinářů stále hledá své dno,“ komentovala dění okolo křtu k…