Na tohle se úplně zapomnělo: Jak se žije lidem na Donbasu

11.11.2015 10:47

Reportéři amerického deníku The New York Times navštívili Doněck, který se stále nevzpamatoval z válečného běsnění. Problémům musí čelit všichni obyvatelé města, ale nejvíce strádají zejména děti a senioři. Z města ovšem odešla i většina mladých lidí. Situace je bezútěšná.

 Na tohle se úplně zapomnělo: Jak se žije lidem na Donbasu
Foto: Marek Havlíček
Popisek: Marek Havlíček přijíždí do Doněcku

Celá řada z nich žije ve zničených ruinách domů, které zasáhly rakety. Jiní žijí přímo na ulici a s přicházející zimou se jejich situace ještě více zdramatizuje. Školy mají nedostatek finančních prostředků a nemohou zaplatit učitele, z nichž mnozí město dávno opustili. Obtížné je sehnat také potraviny a spousta obyvatel města trpí každodenním hladem. Staří lidé jsou na tom obdobně, protože nepřátelská vláda v Kyjevě jim zastavila vyplácení důchodů. Ve složité situaci se ovšem nachází všichni obyvatelé města. Také osmadvacetiletá účetní Irina Filatovová čelí výraznému snížení životní úrovně. Mnoho z jejích mladých přátel odešlo, ale ona se navzdory nelepšícím se poměrům rozhodla zůstat. Před válkou pobírala 750 dolarů měsíčně, nyní je to jen 85.

„Já i ostatní prožíváme špatné časy. Většina mladých lidí odešla a zůstávají jen starší a příslušníci střední generace. Život se z této části země prostě vytrácí,“ stěžuje si Irina. Americký deník připomíná, že v situaci tzv. „zmrazených konfliktů“ se navíc poměry zlepšují jen velmi pomalu a navíc vždy hrozí, že se ke slovu opět dostanou zbraně. Od dubna 2014 zemřelo v důsledku války 8000 lidí a dalších 1,3 milionu přišlo o svůj domov. „Vytváření zmrazených konfliktů Moskvou je obrovská nespravedlnost. Člověk se musí ptát, proč já, proč moje rodina? Proč se můj život v jednu chvíli totálně změnil? A nejde samozřejmě jen o mě, to se týká dalších stovek tisíc lidí,“ komentuje Irina krušné časy, ve kterých se nachází zejména východní část země.

Celou reportáž v angličtině si můžete přečíst ZDE.

Válka má však i své bezprostřední oběti, které sice přímo nezemřely na frontě, ale jejich zranění jim naprosto změnilo život. Jedním z nich je osmadvacetiletý Vitalij V. Anťukov, který přišel v důsledku dělostřelecké exploze o nohu. Ukrajinská ani ruská strana mu však nejsou ochotny zaplatit 500 dolarů potřebných ke koupi rudimentární protézy. Jedenáctiletý Oleg Těrjochin uprchl i s celou rodinou ze své rodné obce Nikišino. Když se vrátili zpět, našli jen rozvaliny. „Když jsem to viděl poprvé, byl jsem v naprostém šoku. Podruhé jsem z toho byl také celý pryč. Ale potřetí už jsem si na ten pohled zvykl,“ svěřuje se Oleg.

Nelepšící se poměry v Doněcku hodnotí také editor ruských nacionalistických novin Zavtra a velký stoupenec separatistů Alexandr Prochanov. „V Doněcku se lidem žije hůře než v Dněpropetrovsku, ale tam zase určitě mají horší podmínky k životu než obyvatelé San Francisca. A v tomto americkém městě je určitě hůř než v ráji. Životní úroveň není to nejdůležitější,“ je přesvědčen Prochanov. S takovým pohledem na věc však účetní Irina nesouhlasí. „Samozřejmě, že to bude ještě horší. V době začátku války jsem se osamostatnila. Můj byt byl první mezi zasaženými dělostřeleckou střelbou. Musela jsem se vrátit zpátky k rodičům. Na životy obyčejných lidí nikdo nehledí,“ konstatuje Irina.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…