„Nahlaste, kdo protestoval proti migraci, a dostanete prachy.“ Pozor. Nakonec to je jinak. Zde jsou nejnovější zprávy

06.12.2018 12:40

Protesty ve východoněmecké Saské Kamenici mají zajímavou dohru. Skupina Centrum pro politickou krásu (Zentrum für politische Schönheit) oznámila, že chce identifikovat „krajně pravicové“ demonstranty. A dokonce slibovala finanční odměnu. Informoval o tom německý server Deutsche Welle. Ale ukázalo se, že celá věc byla jinak.

„Nahlaste, kdo protestoval proti migraci, a dostanete prachy.“ Pozor. Nakonec to je jinak. Zde jsou nejnovější zprávy
Foto: Web "Zvláštní komise Saské Kamenice"
Popisek: Logo "Díky, drazí náckové" z webu založeného pro identifikaci demonstrantů

V Saské Kamenici se na konci srpna tohoto roku protestovalo kvůli smrti muže, kterého údajně zabili dva kurdští imigranti. Média protesty vykreslila jako ultrapravicové. Nyní se skupina „politických umělců“ Centrum pro politickou krásu rozhodla demonstrující identifikovat. V rámci kampaně „Zvláštní komise Saská Kamenice“ prý slibovali finanční odměnu za to, že lidé udají některé ze 7 000 protestujících a jejich zaměstnavatele. „Zřekněte se svých kolegů, sousedů a známých a dostanete peníze na ruku. Pomozte nám vystrnadit tyto problémové Němce z ekonomiky a veřejné správy,“ vyjádřila se podle DW skupina. Odměny měly činit 30 až 120 eur, i když lidé prý měli skrz příspěvky možnost odměny i zvýšit. Na stránce kampaně se prý žádné informace o demonstrujících nenacházely, lidé měli informace o protestujících posílat skupině ZPS. Úřad německého komisaře pro ochranu dat se vyjádřil, že stránku prošetřuje.

Anketa

Jste hrdí na Armádu České republiky?

12%
78%
hlasovalo: 9450 lidí

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Podle Deutsche Welle se v pondělí před kanceláří ZPS v Saské Kamenici srotil „maskovaný dav“, jak skupina lidi popsala. Když ZPS zavolala policii, tak ta zabavila plakáty s podobiznami protestujících, na což si pak skupina politických umělců stěžovala. Podle policie však její příslušníci jednali správně, protože hrozilo ohrožení majetku, a navíc zde bylo podezření z pomluvy, takže plakáty byly i předmětem doličným. Podle ZPS však vyobrazení pocházela z veřejných zdrojů facebookových profilů demonstrujících.

Nicméně, dnes Deutsche Welle zveřejnilo další zprávu. ZPS na stránce, původně určené k udávání ultrapravičáků, zveřejnilo, že jejich metoda byla docela jiná. Že stránku použili jako návnadu (v angličtině honeypot), aby se dotyční neonacisté odhalili sami. „Děkujeme vám, drazí náckové,“ napsala skupina na Twitter.

Fotogalerie: - Chemnitz týden poté

Demonstrace v Chemnitz týden poté
Demonstrace v Chemnitz týden poté
Chemnitz týden poté- čelo  průvodu
My jsme lid, občanský protest. Hesla vedoucí průvo...
Lidé, protestující v Chemnitz proti imigraci
Protistrana vyvěsila transparent

Funkce hledání na stránce byla totiž nastavena tak, aby došlo k uložení jmen, která návštěvníci hledali. Díky tomuto triku se prý skupině podařilo identifikovat až 1 500 účastníků protestů. „Toto jsou nejrelevantnější data o  německém extremismu,“ vyjádřil se zakladatel Centra pro politickou krásu Philipp Ruch. „Udělali jsme stránku s jedním cílem: abyste odhalili svou síť a ani si toho nevšimli. Díky funkci hledání jste nám dodali víc informací než veřejné zdroje kdy mohly,“ píše se na stránce. Úřad německého komisaře pro ochranu dat se podle Deutsche Welle opět vyjádřil, že přezkoumá, zda autoři stránky jednali v mezích zákona.

Stránka Zvláštní komise Saské Kamenice ZDE

Původní článek ZDE

a ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

22:10 Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

Demonstrace na Letné byla shromážděním neúspěšných, kteří prohráli ve volbách. Pronesl to ve čtvrteč…