„Nechci, aby mi jednou novináři z celé Evropy plivali na hrob.“ O co jde? Jourová promluvila

27.02.2023 17:43 | On-line

Eurokomisařka Věra Jourová (ANO) obhajuje nový mediální zákon, který podle některých vydavatelů zavání možnou cenzurou. Zákon je ale podle Jourové pravým opakem cenzury a má redakce chránit před politickým tlakem. Jourová naopak varuje, aby vlády zemí EU nezašly příliš daleko v boji s dezinformacemi směrem k cenzuře, což se týká i České republiky. „Hodně varujeme. Pojďme použít jiné způsoby než zákon, který dá někomu pravomoc rozhodovat,“ uvádí Jourová směrem k boji s dezinformacemi.

„Nechci, aby mi jednou novináři z celé Evropy plivali na hrob.“ O co jde? Jourová promluvila
Foto: TV Prima
Popisek: Věra Jourová hostem Partie na TV Prima

Jourová připravuje nový unijní mediální zákon, který bude historicky prvním evropským nařízením tohoto typu. Evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků má podle serveru Euractiv.cz za cíl vytvořit mediální prostor, ve kterém budou redakce chráněny před politickým i ekonomickým tlakem. Zatímco novináři zpravidla zákon vítají jako posílení své vlastní ochrany, vydavatelé se naopak obávají, že zákon spíše podpoří regulaci médií na úkor svobodného tisku.

To ale Jourová v rozhovoru pro Lidovky zásadně odmítá s tím, že zákon má média před cenzurou naopak chránit. „Zakazuje státní cenzuru. Černé na bílém se v něm píše, že členské státy budou respektovat redakční svobodu médií a nebudou zasahovat ani se snažit jakýmkoli způsobem ovlivňovat redakční zvyklosti a rozhodnutí médií. Cenzura je totiž moment, kdy se někomu zakáže něco říkat nebo projevovat názory. Mediální zákon je toho opakem. Má vytvořit prostor a větší ochranu pro média, aby mohla psát to, co uznají za vhodné, aby byl prostor pro svobodu slova. Je tedy opakem cenzury,“ vysvětluje Jourová.

„Potřebujeme svobodná a nezávislá média, aby se ve veřejném prostoru udržela mnohost názorů. V momentě, kdy se politika v nějakém státě rozhodne, že mnohost jí nevyhovuje, tedy těm, kteří se dostanou k moci a začnou buď diktovat novinám, co mohou psát, nebo je začnou uplácet, aby hezky psaly, tak to jsou přesně ta situace, jež řeší mediální zákon,“ tvrdí Jourová s tím, že tyto tendence se objevují ve většině států Evropské unie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

61,90 Kč za máslo. Jenže sleva byla falešná. A přišlo se na to

13:45 61,90 Kč za máslo. Jenže sleva byla falešná. A přišlo se na to

Obchodní řetězce stále nabízejí falešné slevy. Navzdory pokutám, které Česká obchodní inspekce (ČOI)…